
Foto Robert Anic / PIXSELL
„Zamolio sam gospodina predsjednika da se broj hrvatskih vojnika s vremenom poveća jer tako pokazujemo da smo prisutni”, rekao je poljski predsjednik
povezane vijesti
Poljski predsjednik Andrzej Duda u Zagrebu je tijekom susreta s predsjednikom Zoranom Milanovićem pozvao Hrvatsku da poveća broj svojih vojnika u NATO-voj misiji u Poljskoj te je ponudio pomoć svoje zemlje hrvatskoj graničnoj policiji u borbi protiv ilegalnih migracija.
Duda, poljski predsjednik iz redova konzervativne stranke Pravo i pravda (PiS), u Zagreb je stigao na samom kraju svog drugog mandata, nakon 10 godina koje je njegov hrvatski domaćin proglasio „uspješnima i zanimljivima”.
Milanović je rekao da su to bila turbulentna vremena koja su zahtijevala „odlične, kompetentne ljude”, kakvim se na očigled cijele Europe pokazao njegov 52-godišnji poljski kolega.
Dvojica predsjednika su „razgovarala, a ne pregovarala” – prvenstveno o aktualnim sigurnosnim izazovima. Duda je zahvalio Hrvatskoj na prisutnosti njezinih vojnika u kontingentu NATO-a u Poljskoj, čime se pokazuje „jedinstvo unutar tog saveza”.
„Zamolio sam gospodina predsjednika da se broj hrvatskih vojnika s vremenom poveća jer tako pokazujemo da smo prisutni”, rekao je poljski predsjednik, vrhovni zapovjednik vojske koja trenutačno najviše ulaže u svoju obranu – oko 5 posto BDP-a, otkrio je.
Duda je rekao da je poslao službeni dopis glavnom tajniku NATO-a Marku Rutteu s pozivom da se na nadolazećem sastanku na vrhu saveza u Den Haagu u lipnju donese odluka o povećanju izdataka za obranu na najmanje tri posto BDP-a. Milanović je ponovno problematizirao taj postotak, jer su i BDP i cijena naoružanja relativni pojmovi.
Hrvatski predsjednik naglasio je da je „potpuno jasno i razumljivo” zašto se Poljska toliko naoružava, „zato što mora”, no da je za Hrvatsku nakon niza stoljeća njezin geografski položaj napokon postao blagoslov umjesto „prokletstva”.
Milanović je poručio da je Hrvatska „lojalna” saveznicima u NATO-u, no da je sve „izvan toga hladni i nepoznati svijet”, pa će ona stoga „promatrati i neće se uplitati”. Hrvatski predsjednik kazao je da je i Poljska najavila da neće slati svoju vojsku u misije u Ukrajinu, što on već dugo naglašava za hrvatske vojnike, pa dodao da rješenje sukoba u toj zemlji „nažalost neće biti pravedno” te da će Europa jednostavno morati trošiti više na oružje.
Kontinent se vraća ‘realpolitiku’ koji nije poznavao zadnjih 30 godina, no to je jedini način da „opstane”, rekao je hrvatski predsjednik.
Duda je rekao da Varšava želi da rat u Ukrajini završi „pravednim i trajnim mirom” te da je ključno jačati europsku obranu, ali i kapacitete proizvodnje naoružanja.
Poljak je Milanoviću hvalio južnokorejski tenk K2 koji nabavlja njegova država kao „dobru ponudu” za europske države, „univerzalan tenk za djelovanje u planinskim područjima”. Potom je najavio i početak proizvodnje suvremenog oklopnog vozila Borsuk koji bi „mogao biti interesantan i hrvatskoj vojsci”.
Osim naoružanja, Duda je Milanoviću ponudio i pomoć poljske granične policije, od 2021. suočene s hibridnim ratovanjem putem slanja migranata iz Bjelorusije.
„Ako će vam trebati pomoć, poljski granični stražari su tu, dobro opremljeni i obučeni”, zaključio je Duda koji će se kasnije u danu susresti i s premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem.