Foto D. Kovačević
Prema hrvatskim propisima, osobe koje dobiju međunarodnu zaštitu imaju pravo i na smještaj najduže do dvije godine, pod uvjetom da nemaju novčana sredstva ili stvari veće vrijednosti. U takvim slučajevima država im je dužna osigurati smještaj. No, u praksi se pokazalo da je teško pronaći adekvatne objekte u državnom vlasništvu
ZAGREB – Sredinom siječnja ove godine 28 mališana veselo je dočekalo početak drugog polugodišta: nakon nekoliko mjeseci čekanja, svoj djeci osnovnoškolske dobi, smještenoj u Prihvatilištu za tražitelje azila u Zagrebu, konačno je omogućen nastavak školovanja. Povratak u školske klupe za ove dječake i djevojčice jedan je od osnovnih preduvjeta integracije u hrvatsko društvo, koje im je dužna osigurati država.
– Riječ je o ljudima koji nisu osiguranici HZZO-a, nego sa svojom iskaznicom, koja je u principu dozvola boravka, dolaze kod liječnika koji bi ih trebao primiti, a troškove njihovog liječenja onda izravno pokriva Ministarstvo zdravstva, ističe Tea Vidović iz Centra za mirovne studije. U praksi se, međutim, događa da liječnici, uglavnom zbog nedovoljno informacija, ponekad odbiju primiti pacijenta. Drugi je problem, očito, i jezik: u akcijskom planu predviđeno je, primjerice, educiranje volontera koji bi mogli pratiti azilante pri odlasku u zdravstvene ustanove i pomoći im prevladati jezičnu barijeru.
Prema hrvatskim propisima, osobe koje dobiju međunarodnu zaštitu imaju pravo i na smještaj najduže do dvije godine, pod uvjetom da nemaju novčana sredstva ili stvari veće vrijednosti. U takvim slučajevima država im je dužna osigurati smještaj. No, u praksi se pokazalo da je teško pronaći adekvatne objekte. Ubuduće će taj zadatak imati Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje koji će najprije morati pokušati pronaći stan u državnom vlasništvu.
– Postoje državni stanovi, ali su oni često u derutnom stanju, podsjeća Tea Vidović, napominjući da se zbog toga češće ide na najam. Budući da državni stanovi nisu odmah useljivi, jer im je potrebna adaptacija i opremanje, akcijski plan predviđa još dvije opcije, a to su raspisivanje javnog poziva za prikupljanje ponuda za najam ili, pak, traženje prikladnih stanova i kuća putem oglasa i agencija. S vlasnicima stanova i kuća, koji će htjeti svoje objekte iznajmiti, država će sklapati ugovore o najmu. Očekuje se, ipak, da će država s vremenom uspjeti »osposobiti« vlastite nekretnine za stanovanje, pa bi u budućnosti to trebao biti prevladavajući model smještaja.
Za uspješnu integraciju nužno je pružiti azilantima priliku da pronađu posao, u skladu sa svojim kvalifikacijama i radnim iskustvom. Tu treba pripomoći Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) koji će ih uputiti na tečaj hrvatskog jezika, savjetovati i profesionalno usmjeravati te im pomoći izraditi plan traženja posla čiju će realizaciju pratiti dodijeljeni savjetnik za zapošljavanje. S obzirom na stanje na hrvatskom tržištu rada, gdje i nije baš jednostavno pronaći posao, u akcijskom planu je predviđena i mogućnost da se oni koji se ne budu mogli zaposliti uključe u uobičajene mjere aktivne politike zapošljavanja.