MORH

Dragovoljnih ročnika lani 100 posto više u odnosu na 2023., ove godine krenulo ih 300

Hina

Foto MORH/ F. Klen

Foto MORH/ F. Klen



Za 100 posto lani je porastao broj dragovoljnih ročnika u odnosu na 2023., a od ove godine na vojnu obuku je stiglo njih gotovo 300, izvijestili su iz Ministarstva obrane u četvrtak.


Ukupno 298 ročnika, među kojima 254 mladića i 44 djevojaka odlučilo je napraviti prvi korak prema mogućoj vojnoj karijeri i službi domovini. Među njima je i šestero vrhunskih sportaša, koji će proći skraćeni program obuke prilagođen njihovim profesionalnim obvezama, priopćili su iz MORH-a.


Prvi ovogodišnji uputni rok 45. naraštaja ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju počeo je s obukom u Središtu za obuku pješaštva i oklopništva Zapovjedništva za obuku i doktrinu Hrvatske kopnene vojke u Požegi.




Zapovjednik 2. satnije satnik Tomislav Matić kazao je da je prijem gotovo 300 mladića i djevojaka bio intenzivan jer se radi o velikom broju ročnika, no Bojna za temeljnu vojnu obuku osigurala je protočnost po radnim točkama pa su ročnici upisani u evidenciju i dobili su raspored po satnijama i skupinama.


“Njihova motivacija i spremnost na učenje jamče da će 45. naraštaj biti još jedan uspješan primjer mladih ljudi koji su spremni služiti svojoj domovini”, dodao je.


Lani poboljšani materijalni uvjeti za hrvatske vojnike


Iz MORH-a su istaknuli da sve više mladih prepoznaje vojnu karijeru kao priliku za stjecanje novih vještina i dragocjenih iskustava kroz program dragovoljnog vojnog osposobljavanja. Tako je u lani u odnosu na 2023. porast broja dragovoljnih ročnika veći za 100 posto, naveli su.


Napomenuli su i da su poboljšani materijalni uvjeti i veća prava za hrvatske vojnike među ključnim razlozima za njihov povećani interes. “Tijekom 2024. značajno su povećana primanja u Oružanim snagama RH- plaće djelatnih vojnih osoba porasle su u prosjeku 30 posto, više su i dnevnice za sudjelovanje u operacijama i međunarodnim aktivnostima, dok je naknada za dragovoljno vojno osposobljavanje povećana s 700 na 900 eura mjesečno”, stoji u priopćenju.


Prvi ovogodišnji ciklus dragovoljnog vojnog osposobljavanja traje 40 radnih dana i završava 9. travnja, s time da će vrhunski sportaši po skraćenom programu prvi dio vojnog osposobljavanja u trajanju od 12 radnih dana provesti u Bojni za temeljnu vojnu obuku u Požegi, a preostali dio osposobljavanja u trajanju od 28 radnih dana u matičnim klubovima.


Obuka intenzivna


Ročnici će proći intenzivnu obuku, uključujući rukovanje naoružanjem, fizičku pripremu, taktičku obuku te osnovne vojničke vještine. Program je osmišljen kako bi im pružio temeljna znanja i discipline koje će im koristiti odluče li nastaviti karijeru u Oružanim snagama RH ili vratiti se civilnim poslovima.


Na kraju dragovoljnog vojnog osposobljavanja ročnici prolaze završno ocjenjivanje, nakon čega slijedi natjecanje za najboljeg ročnika i ročnicu, priopćeno je iz MORH-a.