Povjesničar Josip Jurčević / Foto DUŠKO JARAMAZ/PIXSELL
Ivana Penavu očekuju u Domovinskom pokretu brojni problemi, a glavni je kako politički motivirati dio članstva koji je razočaran Škorinim odlaskom. U tome bi mu trebali pomoći i pridošlice Josip Jurčević i Herman Vukušić, koji nisu bili u DP-u u vrijeme Miroslava Škore
povezane vijesti
ZAGREB – Domovinski pokret se prije svog subotnjeg sabora, na kojem će Ivan Penava biti izabran za predsjednika stranke, pojačao s dva imena s težinom na desnoj političkoj sceni, povjesničarom Josipom Jurčevićem i psihijatrom Hermanom Vukušićem. Istovremeno, međutim, DP bilježi i nove gubitke, s obzirom da im se, nakon što je zamjenik predsjednika Mario Radić, zbog »neprimjerene komunikacije«, raspustio podružnicu u Zagrebačkoj županiji, iščlanio veći broj stranačkih dužnosnika s tog područja.
Prije nekoliko godina je HDZ uzdrmala afera WhatsApp. Protiv više njihovih članova pokrenut je stegovni postupak zato što su se u okviru WhatsApp grupe kojoj su pripadali, ocijenilo je to tada vodstvo HDZ-a, koristili govorom mržnje. Vrlo slično se sada događa u Domovinskom pokretu. Statutom stranke predviđeno je da se odluke na njezinim tijelima, u pravilu, donose javnim glasovanjem, pa će tako biti i u subotu. Budući da je Penava jedini kandidat za predsjednika ti će izbori biti formalnost, ali se u WhatsApp grupi koja je okupljala članove iz Zagrebačke županije početkom tjedna svejedno povela živa rasprava o tome. Među onima koji su se zalagali da se o Penavi glasuje tajno bilo je i onih koji su žestoko negodovali protiv čelnika Domovinskog pokreta.
Teške riječi
– Saborski zastupnici tj. njih 90 posto su obična smeća koja bi trebalo zatvoriti do kraja života i sve im uzeti do zadnje lipe i osuditi ih za veleizdaju. Kao i svu djecu udbaša, kao udbaše zavezati za vrat kamen i potopiti ih u Savi, glasila je jedna od poruka koju su razmijenili članovi DP-a Zagrebačke županije. Napisao ju je čovjek koji je bio određen za izaslanika sabora i Radić je reagirao raspuštanjem podružnice i suspenzijom odluke o izaslanicima iz Zagrebačke županije. Nije mogao, rekao nam je, tolerirati takvu razinu komunikacije, prijetnje čak i ubijanjem nečije djece. Bilo je to u utorak, a u srijedu su predsjednik županijske podružnice Domagoj Lovrić i šefovi stranke u Zaprešiću, Jastrebarskom, Ivanić-Gradu, Dugom Selu, Rugvici i još nekim općinama Zagrebačke županije demonstrativno napustili Domovinski pokret, uz poruku da ostaju u politici. Na lokalnim izborima je lista DP-a u Zagrebačkoj županiji dobila solidnih 11 i pol tisuća glasova i osvojila pet mandata u Županijskoj skupštini. Kako je u svom priopćenju naglasio Lovrić, »bez imena Miroslava Škore to ne bi bilo moguće«. Stoga neće biti iznenađenje ako se Lovrić i njegovi kolege pridruže Škori i Vesni Vučemilović u Hrvatskim suverenistima.
Penavu, dakle, očekuju u Domovinskom pokretu brojni problemi, a glavni je ponovo politički motivirati dio članstva koji je razočaran Škorinim odlaskom i svime što se događalo nakon njegove ostavke krajem srpnja. U tome bi mu trebali pomoći i pridošlice u stranku, Jurčević i Herman Vukušić, koji nisu bili u DP-u u vrijeme Miroslava Škore, ali Penava ih je očito privukao.
Savjetnici Crnoji
– Nije meni Škoro uopće smetao. No, kad je riječ o Penavi, Vukovar je ključno mjesto Hrvatske, a njega smatram jednim od rijetkih mlađih hrvatskih političara koji je samosvojan i ima vlastiti politički identitet. U HDZ-u, u kojem je na djelu Plenkovićeva diktatura, Penava je pokazao da ima kralježnicu u svakom pogledu. Dosljedno je zastupao vrijednosti s kojima se i ja poistovjećujem i promoviram ih javno od 1991., konkretno Vukovar kao simbol nacionalnog identiteta. Osim toga, u Domovinskom pokretu je čitav niz mojih prijatelja, od Zorice Gregurić do Damira Markuša i Ante Prkačina i to su razlozi mog učlanjenja, rekao nam je jučer Jurčević.
On nije pesimist u vezi sa svojom novom strankom.
– Ništa ne propada samo zato što ode jedan čovjek, ističe povjesničar poznat po svojim izrazito antikomunističkim stavovima. Jurčević je na izborima 2009. bio kandidat za predsjednika Republike i dobio je 54 tisuće glasova (2,74 posto). Poput njega i Vukušić je društveno i politički aktivan, a obojica su 2016. bili savjetnici kratkotrajnog ministra hrvatskih branitelja Mije Crnoje. Na nedavnim lokalnim izborima Vukušić se pokušao kandidirati za gradonačelnika Zagreba, ali je od toga na kraju ipak odustao.