
Milorad Pupovac / Foto arhiva NL
Neki su glasali u skladu s procjenom što je u ovom trenutku oportuno, ali na nama iz SDSS-a je da budemo solidarni, kaže Milorad Pupovac
povezane vijesti
Savjet za nacionalne manjine, kao krovno tijelo nacionalnih manjina u Hrvatskoj, ima 20 članova, od kojih je 12 imenovala Vlada, a osmero su saborski zastupnici nacionalnih manjina.
I ti ljudi koji su, dakle, svi pripadnici nacionalnih manjina, u četvrtak su izglasali odluku o raspodjeli sredstava za programe kulturne autonomije za 2025., u okviru koje je tjedniku Novosti novac u odnosu na godinu ranije umanjen za 35 posto, konkretno za 200 tisuća eura.
Nisu, znači, niti Vlada niti Domovinski pokret srezali proračunska sredstva za novine čiji je izdavač Srpsko narodno vijeće, učinili su to predstavnici nacionalnih manjina na čelu s predsjednikom Savjeta Tiborom Vargom.
Međutim, političke reakcije i onih koji podržavaju ovu odluku i onih koji je smatraju lošom, gotovo isključivo se tiču Vlade i Domovinskog pokreta.
Moralno upitno
Premda je Savjet za nacionalne manjine, makar na papiru, autonomno tijelo, malo tko ga takvim doživljava. Domovinski pokret se odlukom u čijem donošenju nije sudjelovao, hvali kao velikim vlastitim uspjehom, a jednako razmišljaju politički zagovornici Novosti, koji tvrde da taj tjednik trpi značajnu financijsku štetu zato što je upravo to DP ultimativno tražio od Vlade.
U svom prvom komentaru ishoda sjednice Savjeta za nacionalne manjine Milorad Pupovac je prognozirao da će se »vrlo brzo čuti jednu političku stranku koja će reći da su njezini ciljevi ispunjeni« i to se zaista i dogodilo.
– Što obećamo, to i ostvarimo – smanjeno financiranje tjedniku Novosti. Savjet za nacionalne manjine donio je odluku kojom se revidira način dodjele sredstava, a DP je dosljedno upozoravao na problematičan sadržaj koji se godinama financirao javnim novcem, pripisao je Domovinski pokret u četvrtak sebi zaslugu za ono što je napravio Savjet koji vodi jedan hrvatski Mađar.
Ministrica Nina Obuljen Koržinek je, razumljivo, bila suzdržana, ona je jedina nastojala uvjeriti novinare da je Savjet postupio sukladno svojim kriterijima i da Vlada, a onda valjda ni Domovinski pokret, nemaju veze s odlukama Varge i njegovih kolega. Sasvim je različita percepcija SDP-a, uime kojeg je jučer u Saboru o ovoj temi govorio zastupnik Ivan Račan.
– HDZ je opet proveo volju DP-a. Mogu razumjeti pragmatičnu poziciju HDZ-a u održavanju većine u Saboru, ali ta je pozicija moralno strašno upitna. Jer, u ovom trenutku je potpuno jasno da Domovinski pokret mrzi, a da HDZ to provodi, ocijenio je Račan.
Razgovarali smo jučer s Pupovcem i on ostaje kod stava da je uglavnom za sve kriv Domovinski pokret, koji ucjenama uspješno nameće Vladi svoju političku agendu.
– DP je imao nekoliko ključnih ciljeva, da SDSS ne sudjeluje u Vladi, da se izmijeni Zakon o grobljima i treći se odnosi na Novosti.
To su razlozi osnivanja i političkog djelovanja Domovinskog pokreta, koji u Hrvatskoj obnavlja kampanju protiv Srba, otežava ostvarivanje ustavnih i zakonskih prava srpske nacionalne manjine.
Čini to iz pozicije manjega partnera koji vladajuću većinu ucjenjuje svojim uvjetima, kazao nam je predsjednik SDSS-a.
Politički proces
On upozorava da se u Hrvatskoj odvija »ozbiljan politički proces kojem su izloženi brojni akteri«.
– Neki od njih su zastupnici u Saboru, koji su digli ruku za Zakon o grobljima bez pravih informacija o tome za što glasaju i koji je cilj tog dokumenta. Nešto slično vrijedi i za Savjet za nacionalne manjine.
Ne bih doista nikoga prozivao, ali dobar dio članova Savjeta koji su glasali za programe nacionalnih manjina, jer izjašnjavali smo se o paketu, a ne o pojedinačnim programima, nije imao punu svijest o čemu se točno odlučuje, nisu imali saznanja o tome.
Mislim da su neki od njih postupili tako jednostavno vođeni pragmatičnim razlozima, blago je Pupovac kritičan prema članovima Savjeta za nacionalne manjine kojima nije bilo važno što će biti s Novostima.
Predsjednik SDSS-a ne zna kako je uopće nastao prijedlog da se tom tjedniku smanji dotacija ni tko ga je formalno inicirao, ali je uvjeren da će to »dovesti do ograničenja prava pripadnika srpske manjine na korištenje vlastitog jezika i pisma«.
Ipak, Pupovac se ne osjeća izdanim od strane saborskih zastupnika dijela nacionalnih manjina.
– Nas osmero zastupnika smo se podijelili. Neki su glasali u skladu s procjenom što je u ovom trenutku oportuno, ali na nama iz SDSS-a je da budemo solidarni.
Zbog toga se ne osjećam izdanim, moramo brinuti o cjelini ostvarivanja manjinskih prava, kako svi ne bi ispaštali zbog mrziteljske i antisrpske politike Domovinskog pokreta, poručio je Pupovac.
Peternel: DP izdao obećanje biračima
Domovinski pokret se više godina zalaže za ukidanje državnih subvencija za Novosti, bio je to i među glavnim njegovim zahtjevima u prošlogodišnjoj predizbornoj kampanji.
I sigurno je da bi DP-ovci htjeli da do toga i dođe, ali barem zasad nije. Zato bivši kolege Ivana Penave, koji su nakon raskola unutar Domovinskog pokreta osnovali stranku DOMiNO, tvrde da odluka Savjeta za nacionalne manjine zapravo predstavlja izdaju birača koji su svojim glasovima i jedne i druge poslali u Sabor.
– Moramo raščistiti neke magle. U programu DP-a bilo je ukidanje financiranja Novosti javnim novcem, zato nikakav uspjeh nije njegovo smanjenje.
Ili je nešto prihvatljivo ili nije, ali moji nekadašnji kolege su se predomislili i sada smatraju da je dovoljno smanjiti sredstva i da Novostima za ovu godinu treba dodijeliti čak 400 tisuća eura. Zašto nisu pritisnuli Vladu da se makar taj dio izbornog programa ostvari, izjavio je jučer Igor Peternel.