Izvor iz HDZ-a

‘Dio članova je izrazio nezadovoljstvo načinom na koji Plenković vodi HDZ. Pogledajte samo broj nevažećih listića’

Zlatko Crnčec

Slavko Midzor/PIXSELL

Slavko Midzor/PIXSELL

U stranci se očekuje da bi u natezanju sa županijskim organizacijama HDZ-a Plenković sada mogao biti puno fleksibilniji



Potpredsjednik HDZ-a Branko Bačić rekao je jučer, po objavi izlaznih anketa predsjedničkih izbora koje pokazuju uvjerljivu pobjedu Zorana Milanovića u odnosu na HDZ-ovog kandidata Dragana Primorca, kako rezultat nije dobar te da su očekivali bolji.


– Da, očekivali smo bolji rezultat. Očito kandidati koji su bili u prvom krugu, odnosno njihovi birači, nisu podržali Dragana Primorca, u najvećoj mjeri podržali su Zorana Milanovića i to je svoj odraz imalo u ovim rezultatima, rekao je Bačić. Najavio je da će stranka napraviti analizu te rekao da se i danas pokazala »ona davno izrečena sintagma – da građani ne žele sva jaja u istu košaru«.


Zrela demokracija


– To se i ovoga put potvrdilo. Nikad ni jedna politička stranka koja je vodila Vladu u vrijeme predsjedničkih izbora te izbore nije dobila. Mi smo toga svjesni, ali smo isto svjesni kako smo svaki put na lokalnim izborima nakon što smo izgubili predsjedničke – mi uvjerljivo pobjeđivali. Rezultat nije dobar, ali mi idemo dalje i pripremamo se za lokalne izbore, rekao je Bačić. Građanima je zahvalio na izlasku na izbore dodavši da se Hrvatska pokazala kao zrela demokracija te da su izbori prošli praktički bez ijednog incidenta.




Nekoliko članova stranačkog vodstva s kojima smo razgovarali jučer uvečer nakon što su i službeni rezultati Državnog izbornog povjerenstva (DIP) potvrdili praktički ono što su u 19 sati govorile prve izlazne ankete, govore o tome da u HDZ-u bez obzira na težinu Primorčevog poraza sigurno neće biti nikakvih velikih potresa u smislu da bi mogao doći u pitanje položaj Andreja Plenkovića. Zaključak koji se nameće iz ovih razgovora govori o tome da se svi jako dobro sjećaju zadnjeg Plenkovićevog i HDZ-ovog neuspjeha koji se dogodio na izborima za Europski parlament 2019., godine kada je stranka dobila samo 22 posto, tek nešto više od SDP-a, ali istovremeno isti broj eurozastupnika kao i socijaldemokrati. Tada se oformila skupina u stranci koja je izašla na unutarstranačke izbore u proljeće 2020. godine i doživjela katastrofalan poraz. Tada se pokazalo da je svaki predsjednik HDZ potpuno siguran dok je stranka na vlasti na državnoj razini. Iako je i tada stranka bilo puna nezadovoljnika Plenković je uvjerljivo pobijedio jer nitko nije želio reprizu iz 2016. kada je HDZ praktički sam srušio vlastitu Vladu. Tako svaki od naših nekoliko sugovornika smatra da ne dolazi u obzir bilo kakva ozbiljna ugroza Plenkovića kao predsjednika stranke. Naravno, ipak se očekuje da će biti i nekih koji će javno obznaniti svoje nezadovoljstvo neuspjehom HDZ-a na ovim predsjedničkim izborima. Nezadovoljstvo bi moglo doći s lokalnih razina jer će lokalni čelnici željeti sebe što je moguće više distancirati od toga da je HDZ-ov kandidat za predsjednika dobio samo četvrtinu glasova u drugom krugu predsjedničkih izbora.


Podjele i nepoznanice


Dakle, jedina promjena koja bi se mogla dogoditi tiče se lokalnih izbora koji će se održati u svibnju ove godine. Naime, u stranci se očekuje da bi u natezanju sa županijskim organizacijama HDZ-a Plenković sada mogao, odnosno morao biti puno fleksibilniji nego što bi bio da je Primorac pobijedio ili da je izgubio, ali s puno većim postotkom od ovog. Ima, naime, nekih županija u kojima se još uvijek ne zna tko će biti kandidat za župana zbog toga jer središnjica smatra da bi najbolji bio jedan kandidat dok županijska organizacija i njeno čelništvo inzistiraju na drugom. To je na primjer slučaj u Šibensko-kninskoj županiji gdje tamošnji šef stranačke organizacije i gradonačelnik Šibenika Željko Burić navodno ima različite kadrovske vizije od stranačke središnjice. Navodno postoje podjele i u zadarskom HDZ-u tko će biti kandidat za gradonačelnika. Još uvijek se ne zna ni tko će biti kandidat za župana u Primorsko-goranskoj županiji.


Jedan član HDZ-a s kojim smo pričali jučer uvečer pojašnjava da je dio stranačkog članstva neizlaskom na izbore ili glasovanjem za nekog drugog kandidata u prvom krugu izrazio svoje nezadovoljstvom načinom na koji Plenković vodi HDZ, a posebno njegovom politikom i kadrovskim rješenjima.


Činjenicu da je HDZ prije samo šest mjeseci uvjerljivo pobijedio na parlamentarnim izborima on tumači time da je očekivano da se stranka okupi i bude jedinstvena kada su u pitanju parlamentarni izbori jer u tom slučaju čak i oni daleko od vodstva stranke i nezadovoljni Plenkovićem ipak očekuju da bi i oni mogli imati koristi ako stranka bude na vlasti na državnoj razini.


Od eventualne pobjede Primorca nitko od njih ne bi imao ništa, a samo bi ojačali Plenkovićevu poziciju.


Neki članovi su nam ukazali i na činjenicu da je jako veliki broj nevažećih listića. Podaci Državnog izbornog povjerenstva pokazuju da je u drugom krugu predsjedničkih izbora bilo čak 56.858 nevažećih listića, odnosno njih čak 3,66 posto.