Foto Grgo Jelavic/PIXSELL
"Očuvali smo mnoga radna mjesta, a covid nas je do sada koštao ukupno 40 milijardi kuna", rekoa je premijer
povezane vijesti
- SDP uputio prijedlog o izglasavanju nepovjerenja Andreju Plenkoviću. U HDZ-u baš i nisu jako zabrinuti
- Ni ljepota prirode, ni kvaliteta usluge nego – cijena! Turistički stručnjaci upozoravaju da gosti imaju novi prioritet
- Evo tko je Irena Hrstić. Poznata Puljanka bez afera i repova preuzima zdravstvo umjesto Beroša
Više od 50 turističkih i drugih gospodarstvenika sastalo se u petak na Danima hrvatskog turizma (DHT) s premijerom Andrejom Plenkovićem, koji je nakon toga izjavio da su zajedničkim naporima ostvareni rezultati u turizmu iznad očekivanja te da će surađivati i na pripremi iduće sezone.
“Očuvali smo mnoga radna mjesta, a covid nas je do sada koštao ukupno 40 milijardi kuna. Oko pet milijardi kuna dali smo turizmu i djelatnostima usko povezanima s njim za radna mjesta i više od 190 tisuća radnika je dobivalo plaće. Turizam je bio izravno izložen i ugrožen u pandemiji i sada radimo zajedno i na sezoni 2022.”, kazao je premijer.
Na pitanje jesu li hotelijeri nešto posebno tražili na sastanku, oko procedura za radne dozvole strancima ili drugo, odgovorio je da su bile tri njihove poruke – kako zadržati sezonce koji su radili ove sezone, kako riješiti nedostatak radnika, jer ih je svugdje nedostajalo i nedostajat će i dalje, te kako omogućiti ubrzavanje dozvola za rad strancima i onima izvan EU-a.
“Tu ćemo raditi na bilateralnim sporazumima, ali i na ubrzanju procedura izdavanja dozvola”, istaknuo je premijer.
Ostojić: Uvoz stranih radnika zadnje rješenje
Direktor Hrvatske udruge turizma (HUT) Veljko Ostojić nakon sastanka za Hinu je i Hrvatski radio izjavio je da su razgovarali o više prijedloga iz turizma, pa i o radnoj snazi, čiji će nedostatak biti problem i iduće godine, ali i da će poslodavci radnike prvo tražiti na domaćem tržištu, studente i druge, a da uvoz ostane zadnje rješenje.
“Pričali smo i o potrebi poreznih promjena, poput onih da se omogući da zarade studentima budu povećane s 15 na 30 tisuća kuna, a da pritom roditelji ne gube olakšice, kao i o drugom dohotku, umirovljenicima, napojnicama tj. njihovom neoporezivanju što može biti stimulacija za radnike”, otkrio je Ostojić.
O administrativnom okviru za izdavanje dozvola za strance molili su, kako kaže, da se proces ubrza i digitalizira, a ne da se “kao u 19. stoljeću” papiri nose u urede MUP-a i onda dugo čeka što će biti s time.
“Tražili smo da se definira rok za te odgovore, jesu li dozvole odobrene ili ne, da znamo nešto reći potencijalnim zaposlenicima”, kazao je Ostojić.
Predložili su i da se za zadržavanje sezonaca u suradnji i zajedničkim financiranjem poslodavaca i HZZ-a za njih organiziraju zimske edukacije, jer bi se tako premostilo vrijeme do početka sezone, a tim bi sezoncima već sada dali ugovore o radu do rujna 2022. godine.
“Time bi pokušali demotivirati ljude da odu, pa i iz zemlje, što je isto prijetnja za iduću godinu”, upozorio je Ostojić, dodajući da je ulazak u Schengen do sredine iduće godine prilika za zamah turizma te da su tražili da ih se na vrijeme obavijesti o tom datumu da bi mogli to svojim kanalima iskomunicirati gostima.
Nova sredstva iz EU za Petrinju
Premijer Plenković je nakon sastanka još kazao i da su danas dobili informaciju da je EK u pismenoj proceduri odobrila dodatna sredstva iz EU fonda solidarnosti za potresom pogođenu Petrinju, i time će Hrvatskoj biti dodijeljeno 319 milijuna eura za sanaciju šteta, od čega će oko 40 milijuna eura avansa biti uplaćeno u najskorije vrijeme.
“Sve skupa, Zagreb, Banovina, zbog šteta od potresa milijarda kuna”, istaknuo je Plenković.