Ipak se kreće

Detaljna analiza prvog pravog turističkog vikenda u Hrvatskoj i na Kvarneru: Neke brojke su iznad očekivanja, ali prava borba tek počinje

Alenka Juričić Bukarica

Foto: M. GRACIN

Foto: M. GRACIN

Već sredinom tjedna, kao i jučer, na cestama su vladale gužve i stajalo se u kolonama, a i praktički sve destinacije su konačno živnule



Prema podacima sustava eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnim i nekomercijalnim objektima te nautičkom charteru (sustav eCrew), u Hrvatskoj je tijekom prvog vikenda u lipnju, odnosno u razdoblju od srijede, 2. lipnja do nedjelje, 6. lipnja ostvareno 185.000 dolazaka i 787.000 noćenja. Strani turisti ostvarili su 627.000 noćenja, dok su domaći turisti ostvarili 160.000 noćenja, javili su iz Ministarstva turizma i sporta (MINTS).


Tijekom vikenda najviše je turističkih noćenja ostvareno u Istri, i to 303 tisuće, potom na Kvarneru oko 146 tisuća te u Splitsko-dalmatinskoj i Zadarskoj županiji oko 100 tisuća. Gledajući prema destinacijama najviše je noćenja u Rovinju (58 tisuća), Poreču (35 tisuća) i Medulinu (28 tisuća). Najveći broj noćenja ostvarili su strani gosti iz Njemačke (240 tisuća), zatim turisti iz Austrije (121 tisuća), turisti iz Slovenije (60 tisuća) te turisti iz Poljske koji su ostvarili ukupno 57 tisuća noćenja.


– Hrvatska je prepoznata kao sigurna i poželjna turistička destinacija, čemu svjedoče odlični turistički rezultati ostvareni tijekom prvog vikenda lipnja, ali i ukupni rezultati ostvareni od početka ove godine. U ovom trenutku u Hrvatskoj boravi više od 110 tisuća turista, kojima uz sigurnost i mirno okruženje, nudimo raznovrsnu i bogatu turističku ponudu, visokokvalitetni smještaj te uživanje u kulturnim i prirodnim znamenitostima kao i u autentičnoj enogastronomskoj ponudi, poručila je ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac te dodala kako je izuzetno važno nastaviti se pridržavati epidemioloških mjera u cilju održavanja dobre epidemiološke situacije koja je ključna za daljnji interes gostiju.


Kvarner




Blagdan Tijelova i produženi vikend na Kvarneru su donijeli prvi pravi ovogodišnji turistički vikend i otvorili glavnu sezonu. Već sredinom tjedna, kao i jučer, na cestama su vladale gužve i stajalo se u kolonama, a i praktički sve destinacije su konačno živnule. Ublažavanje mjera na granici, odnosno uvjeta povratka u matičnu zemlju u Njemačkoj i od ponedjeljka u Austriji, sigurno je uvelike utjecalo da je Tijelovo za neke bilo čak i iznad očekivanja. ​Na Kvarneru je, prema podacima Turističke zajednice (TZ) Kvarnera, za produženi vikend – od Tijelova do jučer – boravilo oko 25.000 gostiju te je ostvaren turistički promet od više od 110.000 noćenja.


Dobra priprema


​Početak lipnja ujedno je donio i dodatna otvaranja smještajnih objekata. Naime, u posljednjem tjednu u svibnju turistički je promet ostvaren u 98 hotela, 44 kampa i 2.826 objekata u domaćinstvu, dok je za blagdan za nama otvoreno još 12 hotela, pet kampova i gotovo tisuću smještajnih objekata u vlasništvu iznajmljivača. Dakle, i privatni je smještaj naveliko otvorio svoja vrata. U odnosu na lani, kada je ovaj blagdan padao tjedan dana kasnije, odnosno od 11. do 13. lipnja, ali su mjere još uvijek bile stroge za mnoge zemlje, riječ je o rastu prometa od 17 posto. Najbrojniji gosti bili su na Kvarneru Nijemci s udjelom od čak 36 posto u turističkom prometu, a kojih je bilo dva i pol puta više nego lani za ovaj blagdan te visokih 68 posto u odnosu na pretkriznu 2019., a kada je Tijelovo padalo tek oko 20. lipnja. Na drugom su mjestu domaći gosti s udjelom od 21 posto i ostvarenih 30-ak tisuća noćenja, što je 26 posto bolje nego lani, dok su na trećem mjestu gosti iz Austrije, a koji od prošlog ponedjeljka za povratak kući ne moraju u karantenu, i općenito su i za Austriju ublažene mjere oko prelaska granice.


Irena Peršić Živadinov, direktorica TZ-a Kvarnera, komentirajući turistički promet tijekom produženog vikenda i općenito početka lipnja, istaknula je kako broj gostiju u destinaciji posljednjih tjedana rapidno raste.


– To je svakako rezultat i pripreme turističke sezone, uz ostalo kroz projekt Safe stay in Croatia koji gostima garantira da se u smještajnim objektima provode sve propisane epidemiološke mjere te da su sigurni. S druge strane tu je i procijepljenost turističkih djelatnika, kao i priprema brojnih punktova za testiranje u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ-a, Domom zdravlja, lokalnim turističkim zajednicama i samim turističkim sektorom.


U svakom slučaju interes gostiju za Kvarnerom je velik, to vidimo i s brojnih prezentacija i iz kontakata sa stranim partnerima, a naravno da ćemo se u nastavku sezone morati boriti s tim da će nama konkurentne zemlje sve učiniti da gosti ostanu kod kuće jer su i oni jako osjetili krizu. Na nama je, pak, da učinimo sve da goste privučemo u destinaciju, kazala je direktorica TZ-a Kvarnera.


Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin


Znak oporavka


Što se tiče samih destinacija, na području Opatije je blagdanski vikend provelo više od 3.500 gostiju, a ostvaren je turistički promet veći od 10.000 noćenja. U Turističkoj zajednici grada Opatije ukazuju kako se radi o 68 posto više dolazaka i gotovo dvostruko više noćenja nego lani za ovaj blagdan.


Suzi Petričić, direktorica opatijskog TZ-a, kazala je kako su u ovoj destinaciji gosti broj jedan bili – Hrvati.


Naime, domaći gosti su ostvarili 3.175 noćenja i njigov udio u ukupnim noćenjima iznosi 31 posto, dok su strani gosti ostvarili 7.068 noćenja s udjelom od 69 posto.


– Od stranih gostiju najbrojniji su gosti iz Austrije s ostvarenih 2.765 noćenja, a što predstavlja udio od 27 posto, potom Njemačke s ostvarenih 1.741 noćenja s udjelom od 17 posto, te Slovenije i Poljske čiji je udio tri posto, rekla je direktorica TZ-a Opatija, dodajući kako je u Opatiji otvoreno 25 hotela, s time da je tek jedan otvoren neposredno prije samog blagdana, dok su ostali radili i ranije. Samim time, i najveći turistički promet je ostvaren upravo u hotelskom smještaju, i to čak 75 posto svih noćenja.


– Blagdanski vikend za nama svakako je znak oporavka turizma. Ostvaren je značajan turistički promet čemu je pridonijelo, uz ostalo, ublažavanje epidemioloških mjera u nekim nama najvažnijim emitivnim tržištima, Njemačkoj i Austriji, što se automatski reflektiralo i na povećanje dolaske ovih gostiju, istakla je Petričić.


Na području Rivijere Crikvenica je, pak, tijekom produženog vikenda boravilo više od 2.100 gostiju te je ostvareno više od 8.500 noćenja. Pritom je najveći udio bio domaćih gostiju, čak 37 posto. Slijede Nijemci s 25 posto udjela te Austrijanci s 14 posto udjela, te u manjim postocima promet sa slovenskog, poljskog i mađarskog tržišta.


Prema riječima Marijane Biondić, direktorice Turističke zajednice grada Crikvenice, gotovo 70 posto prometa otpada na privatni smještaj i kampove, a u usporedbi s istim razdobljem prošle godine zabilježen je porast u dolascima od gotovo četiri puta te u noćenjima tri puta. U usporedbi s Tijelovom prošle godine koje je bilo 11. lipnja zabilježeno je povećanje od 12 posto u dolascima i 11 posto u noćenjima. Na crikveničkoj Rivijeri početak lipnja donio je otvaranje još neki smještajnih objekata.


– Od početka lipnja na području rivijere Crikvenica bilo je otvoreno sedam hotela, od čega tri – a to su Esplanade, Mediteran i Kvarner Palace u Crikvenici, potom su tu i Amabilis, Esperanto te Katarina u Selcu te hotel Abalone u Dramlju. Kampovi u Dramlju i Selcu su, pak, otvoreni još tijekom travnja. Od hostela je trenutačno otvoren samo hostel Karlovac. A uoči produženog vikenda su se otvorila još četiri hotela, i to vila Ružica, vila Aurora, Marina i Selce, što znači da je na području rivijere Crikvenica za blagdan Tijelova i produženi vikend radilo ukupno 11 hotela, jedan veći hostel i dva kampa te naravno veliki broj objekata u domaćinstvu. Isto tako, za idući vikend planirana su otvaranja i ostalih smještajnih objekata, najavila je Biondić.


Dok su na opatijskom području gosti u pravilu odsjedali u hotelima, u gradu Krku, primat su ipak uzeli kampovi, u kojima je od 3. do 6. lipnja ostvareno više od 6.300 noćenja ili 84 posto više nego lani te 90 posto prometa 2019. godine. Podaci Turističke zajednice grada Krka pokazuju kako kampove slijedi privatni smještaj u kojem je ostvareno oko 2.800 noćenja, a što je gotovo tri puta više nego lani u ovo vrijeme. Krčki hoteli su upisali oko tisuću noćenja.


Ivana Kovačić, direktorica Turističke zajednice grada Krka, pojasnila je kako je za vrijeme produženog vikenda na području grada Krka ostvareno ukupno 2.554 dolazaka i 11.199 noćenja što predstavlja 164 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine te čak 86 posto prometa 2019. godine.


Istaknula je i kako su aktualni brojni programi aktivnog odmora i gastronomski program Travel to Taste Krk, a gosti koji su posjetili grad Krk ovog vikenda mogli su uživati u bogatom programu u povodu Dana grada kao i prigodnoj izložbi na otvorenom, a svi programi su prilagođeni epidemiološkim uvjetima. Što se tiče tržišta, i u gradu Krku su najbrojniji bili gosti iz Njemačke, slijede gosti iz Austrije te domaći gosti.


Najvjerniji gosti


– Na sam blagdan Tijelova na području grada Krka boravilo je 3.578 gostiju što je visokih 85 posto u usporedbi s 3. lipnja 2019. Blagdan Tijelova te praznici u njemačkim pokrajinama Bavarskoj i Baden Württembergu, iz kojih na otok Krk dolaze mnogi gosti, utjecali su na snažnije turističko ostvarenje na početku lipnja. Dakle, blagdan Tijelova i produženi vikend privukli su u grad Krk brojne turiste. Većinom su to Nijemci i Austrijanci, kao i domaći gosti. Smirivanje epidemiološke situacije utjecalo je značajno na pokretanje turističkog sektora i dobre rezultate predsezone pa su i očekivanja za glavnu ljetnu sezonu optimističnija, rekla je direktorica TZ-a grada Krka te dodala kako je već lanjska sezona pokazala da su stabilna i sigurna epidemiološka situacija, blizina glavnih emitivnih tržišta, duga tradicija u turizmu i kvalitetna turistička ponuda glavne prednosti Krka.


– I u budućem razdoblju, naglasak svakako treba biti stavljen na odgovorno ponašanje cijele zajednice, pridržavanje propisanih mjera jer je percepcija sigurnosti, i ove godine, osnovni motiv dolaska u destinaciju, istaknula je Kovačić.


I Rabljani su ovih dana uživali u gotovo ljetnom štimungu i živosti destinacije. Tako je u gradu Rabu od Tijelova do subote boravilo više od 1.500 gostiju te je ostvareno više od 7.000 noćenja ili gotovo dvostruko više nego lani.


– Od toga se 29 posto noćenja se odnosi na domaće turiste, dok se ostatak odnosi na strane goste. S time da je na prvom mjestu najzastupljenijih tržišta Njemačka, slijedi je Hrvatska, a na trećem je mjestu Austrija, iz čega se može zaključiti kako su Rabu i dalje najvjerniji turisti s njemačkog govornog područja i domaći turisti, čiji se rast dolazaka i noćenja bilježi iz godine u godinu, rekla je Ivana Matušan, direktorica Turističke zajednice grada Raba te dodala kako vlasnici smještajnih objekata na području grada Raba nisu čekali blagdansko razdoblje kako bi otvorili svoje kapacitete.


– Bez obzira na proteklu godinu, te skroman ovogodišnji start turističke godine s uskrsnim i prvomajskim praznicima, Rab je brojio čitav niz smještajnih kapaciteta u domaćinstvu koji su bili otvoreni kroz cijelu godinu, uz integralni hotel Ville Arbia. Nadalje, od Uskrsa su otvoreni hotel Valamar Padova, zatim kamp Padova Premium Camping Resort, a krajem svibnja te početkom lipnja, svoja su vrata otvorili i hotel Arbiana i hotel International.


Kampovi i OPG-i u domaćinstvu su također otvoreni, a u prilog svemu gore navedenom govori statistika, prema kojoj je za vrijeme ovog produljenog vikenda i blagdana Tijelova, 46 posto noćenja ostvareno u obiteljskom smještaju, 21 posto u hotelima, isto toliko u kampovima, 8 posto u nekomercijalnom smještaju te 4 posto u ostalim smještajnim kapacitetima, pojasnila je Matušan.


Foto Marko Gracin


Razlog za optimizam


Istaknula je i kako institucije grada Raba rade izuzetno mnogo kako bi se stvorili svi potrebni preduvjeti za glavninu turističke godine u ljetnim mjesecima. Manifestacije se održavaju striktno pod svim propisanim epidemiološkim mjerama, aktivno se poziva sve da pristupe cijepljenju kako bi zaštitili sebe, ali i turiste, a u tijeku su marketinške aktivnosti kako za ovu, tako već i za iduću godinu.


Nešto više od 3.000 turista odmaralo se tijekom produženog vikenda na Lošinju. Ostvaren je, pritom, turistički promet od oko 15.400 noćenja, odnosno dva i pol puta veći nego lani. I ovdje su najbolje posjećeni bili kampovi u kojima je boravilo oko 1.000 gostiju, oko 800 gostiju je bilo u hotelima, a u privatnom smještaju oko 600 turista. Najveći rast su za vikend ipak imali hoteli.


Dalibor Cvitković, direktor Turističke zajednice grada Malog Lošinja, dodao je kako su i na Lošinju najbrojniji gosti bili Nijemci s udjelom od oko 29 posto, slijede gosti iz Hrvatske s 27 posto, potom gosti iz Slovenije s oko 21 posto te Austrije s oko 11 posto udjela. Na otok je stiglo i nešto talijanskih gostiju.


– Najveći porast noćenja u odnosu na prošlu godinu zabilježen je kod gostiju iz Austrije, Njemačke i Italije, a otvoreni su svi kampovi i gotovi svi hoteli u destinaciji. Promotivne kampanje posebno u njemačkim medijima, prednosti otoka Lošinja, kao što su sigurnost, privatnost, mogućnost bavljenja brojnim aktivnostima na otvorenom, gastro vikendi, primjerice na temu Apoksiomenova antička kuhinja, privukle su ovog produženog vikenda brojne goste da posjete Mali Lošinj.


I stoga možemo reći kako nam ovaj turistički vikend doista daje optimizam za uspješan nastavak turističke godine, zaključio je direktor lošinjskog TZ-a


Sufinanciranje smještaja za COVID-pozitivne

Za goste su već sada organizirani brojni punktovi na kojima se mogu testirati ako im je za povratak kući potreban antigenski ili PCR test. U Malom Lošinju, su pak, već lani otišli i korak dalje te su ponudili mogućnost pružateljima smještaja da im i financijski pomognu u slučaju da neki od gostiju, primjerice, u njihovom objektu mora ostati u samoizolaciji. Dalibor Cvitković, direktor TZG-a Malog Lošinja kazao je kako se ujedno svakodnevno komunicira dnevno stanje u Malom Lošinju, s time da ondje već 15 dana nemaju zabilježen pozitivan slučaj na koronavirus.


– Isto tako, otvorili smo drive-in lokaciju za brza antigenska testiranja, i to bez najave uz mogućnost bezgotovinskog plaćanja po cijeni od 100 kuna. Testiranja se obavljaju svaki dan uključujući vikende i praznike, od 8 do 12 sati. To se provodi u suradnji s Lječilištem Veli Lošinj, dok smo mi u suradnji s Gradom osigurali poziciju i logistiku te naš djelatnik obavlja unos podataka, dok medicinsko osoblje obavlja testiranja. Isto tako, sufinanciramo smještaj u slučaju pojave pozitivnog slučaja u smještajnom objektu, uz poštovanje protokola ponašanja u destinaciji, kazao je direktor lošinjskog TZ-a.

MTB maraton na Europskom otoku sporta

Ivana Matušan, direktorica rapskog TZ-a, podsjetila je kako su već održane neke manifestacije, kao što su 4 Islands MTB stage race koja je održana u travnju, 5. lipnja je održan i 13. Rapski triatlon, a 12. lipnja slijedi i prvi Rab Island Hero, MTB maraton.


– Ovom manifestacijom planiramo privući rekreativce i zaljubljenike u bicikliranje te nastaviti ovaj odličan niz sportskih outdoor manifestacija i brendiranja naše destinacije kao pravog otoka sporta, titulu koju je ponio za 2019., kada je u Europskom parlamentu u Bruxellesu Rabu dodijeljeno veliko priznanje Europskog otoka sporta 2019. To je ujedno i prvi put da je neki otok osvojio ovu vrijednu titulu, navela je Matušan, dodajući i kako su u tijeku i kulturna događanja poput izložbi, predstava te orguljskog festivala Petar Nakić u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Rab.