Foto Borna Jaksic/PIXSELL
Ispred svih njih ulicama grada prolazi više od 2600 mladih odjevenih u bijele majice na kojima se nalaze imena žrtva agresije na Vukovar
povezane vijesti
Deseci tisuća domoljuba iz cijele Hrvatske i dijaspore prolazi u koloni sjećanja ulicama Grada Vukovara kao spomen na 18. studenoga 1991. godine kada je slomljena obrana toga grada u agresiji bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi.
Kolonu sjećanja predvode branitelji Vukovara sa članovima obitelji zatočenih, nestalih, poginulih i umrlih branitelja te pripadnici policije koji su branili Vukovar 1991, a u njoj su i predsjednici Sabora i Vlade Gordan Jandroković i Andrej Plenković te izaslanik predsjednika Republike Orsat Miljenić.
Ispred svih njih ulicama grada prolazi više od 2600 mladih odjevenih u bijele majice na kojima se nalaze imena žrtva agresije na Vukovar.
Po podatcima Franjevačkog samostana u Vukovaru tijekom gotovo tromjesečne opsade grada i u prvim danima okupacije poginulo je i ubijeno najmanje 2717 branitelja i civila.
Foto Mia Slafhauzer/PIXSELL
Među suborcima u koloni je i posljednji zapovjednik obrane Vukovara i zapovjednik 204. brigade koja je branila grad na Dunavu Branko Borković.
“Sretan sam i ponosan kada vidim koliko je mladih u ovoj koloni kao i obitelji s djecom. To nam je vrlo bitno jer želimo da se priča o Vukovaru iz 1991. prenese na mlade naraštaje”, rekao je Borković. Kazao je i kako s današnje točke gledišta ne bi promijenio niti jednu odluku koju je tada donio.
“Tada smo imali dostatno hrane i odjeće, ali nismo imali oružja. Danas imamo dosta oružja, ali na žalost nismo samodostatni u hrani i pitanje je bi li današnja Hrvatska iznijela jedan novi Vukovar”, poručio je Borković.
Dok prolaze gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata hodočasnike prate zvona Župne crkve svetih Filipa i Jakova duž cijele trase od bolnice do groblja gdje se nalazi upaljeno na tisuće crvenih lampoina koji gore i u prozorima brojnih kuća i stanova.
Brojni sudionici kolone sjećanja nose i transparente domoljubnog karaktera, a ne mali broj njih ogrnut je državnim zastavama.
NOVO! 15:55 U vukovarskoj Koloni sjećanja kojom je u ponedjeljak obilježena 33. godišnjica stradanja toga grada u Domovinskom ratu, po podacima gradskih vlasti, sudjelovalo je oko 120.000 domoljuba iz Hrvatske i dijaspore.
Ulicama grada oni su prošli od Nacionalne memorijalne bolnice “Dr. Jurja Njavro” do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata gdje su državna i druga izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće.
Počast poginulima u obrani Vukovara 1991. odao je izaslanik predsjednika Republike Orsan Miljenić, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i Vlade Andrej Plenković koji su do groblja došli u koloni sjećanja koju su ove godine, uz branitelje Vukovara i članove obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja predvodili pripadnici policije koji su branili Vukovara 1991.
Počast stradalima, polaganjem vijenca i paljenjem svijeće, odala su i izaslanstva branitelja Vukovara, Grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije. Prije toga u dvorištu vukovarske bolnice održan prigodni komemorativni program.
Milka Budimir u Vukovaru je izgubila sina čije je posmrtne ostatke pronašla i pokopala, ali još uvijek traga za bratom.
“Tužna sam jer sam imala gubitak, ali sam sretna kada vidim ovu mladost. Vukovar ne bih nikada mijenjala jer je to bio i ostao moj grad. Smetaju me jedino politička previranja koja se često lome na Vukovaru i nama Vukovarcima”, rekla je ova 84-godišnja Vukovarka.
Kao i svake godine, Kolonu sjećanja predvodili su stjegonoše, a stijeg ratne 204. brigade HV-a čiji su pripadnici branili Vukovar 1991. tradicionalno je nosio Antun Dugan.
“Nikada neću prihvatiti izraz da je Vukovar pao. On ne može pasti. Kao i da je to grad heroj. Ne mogu biti heroji kuće, asfalt i infrastruktura. Vukovar može biti samo grad heroja, onih koje ne vidite jer ih mi nosimo u srcima”, kazao je pripadnik legendarne 204. brigade HV-a.
Svetu misu na groblju predvodio je zagrebački nadbiskup i metropolit, mons. Dražen Kutleša, a molitvu na za poginule i nestale nadbiskup đakovački i osječki i metropolit, mons. Đuro Hranić.
Vukovarci će se večeras još prisjetiti poginulih i nestalih branitelja i civila puštanjem i upaljenih lampiona u Dunav.
Državna i druga izaslanstva položila vijence
NOVO! 13:30 – U spomen na hrvatske branitelje i civile poginule u srpskoj agresiji na Vukovar godine 1991. vijence su podno spomen-obilježja na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata položila i zapalila svijeće državna i ostala izaslanstva koja su u ponedjeljak nazočna obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 33. godišnjice stradanja toga grada u Domovinskom ratu.
Vijence su podno spomen-obilježja položili i zapalili svijeće izaslanik predsjednika Republike Orsat Miljenić, te predsjednici Hrvatskoga sabora i Vlade Gordan Jandroković i Andrej Plenković.
Hodajući u koloni sjećanja prisjećamo se hrabrosti hrvatskih branitelja i svih Vukovarki i Vukovaraca. Domovinski rat temelj je moderne 🇭🇷 države. Uvijek ćemo voditi posebnu brigu o Vukovaru, našem gradu heroju! pic.twitter.com/DuflVWvuwZ
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) November 18, 2024
U ime 204. vukovarske brigade, koja je 1991. branila grad, vijenac je položilo i svijeću upalio njezini posljednji ratni zapovjednik Branko Borković.
Vijence je položilo i svijeće zapalilo i izaslanstvo Grada Vukovara na čelu s gradonačelnikom Ivanom Penavom i Vukovarsko-srijemske županije predvođeno zamjenikom župana s ovlastima župana Franjom Oreškovićem.
Molitvu za poginule i nestale u Domovinskom ratu molio je nadbiskup đakovački i osječki, mons. Đuro Hranić.
Prije nego što su položeni vijenci i zapaljene svijeće, sudionici obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara prošli su u koloni sjećanja od vukovarske Opće bolnice do Memorijalnoga groblja.
Jandroković: Prošle su 33 godine, ali iz godine u godinu sve je više mladih
NOVO! 13:10 – Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković izjavio je u ponedjeljak kako postoji snažna identifikacija Hrvata s datumom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Vukovara, možda i najvažnijeg dana koji Hrvati obilježavaju u spomen na Domovinski rat.
Jandroković je, hodajući u Koloni sjećanja, rekao kako je Vukovar simbol patnje i stradanja, ali i pobjede i slobode, istaknuvši da je i ove godine u Vukovar došlo jako puno ljudi koji iskazuju poštovanje gradu i braniteljima.
“Prošle su 33 godine, ali iz godine u godinu sve je više mladih, to mi je zanimljiv fenomen. Očito je snažna identifikacija Hrvata s ovim datumom i shvaćaju da je ovdje slomljena kičma agresoru i da je Vukovar odigrao ključnu ulogu jer je usporio agresiju koja je išla prema ostatku Hrvatske”, rekao je.
Ljudima je očito Vukovar važniji od mnogih drugih stvari. Po meni, ovo je možda i najvažniji dan koji Hrvati obilježavaju u znak sjećanja na Domovinski rat, dodao je.
Na komentar kako ove godine nije bilo političkih prepucavanja uoči obilježavanja, Jandroković je rekao kako mu je drago jer tako treba biti.
“Bilo je godina kada je bilo podjela i teških riječi, uglavnom prije same obljetnice, pa bi se onda ipak nekako smirilo, ali ove godine je bilo kako bi i trebalo biti – da smo tu zajedno, da komemoriramo žrtvu, da se sjetimo herojstva branitelja i da slavimo Vukovar s istinskom ljubavlju”, istaknuo je.
Jandroković se prisjetio i Škabrnje, koja je također pretrpjela strašne zločine, istaknuvši kako tamo vjerojatno nema obitelji koja nije izgubila nekog bližnjeg, pa je dobro da se Vukovar i Škabrnja stavljaju na istu razinu.
“Drago mi je što je isto tako puno političara u Škabrnji i tako treba biti. Trebamo se rasporediti da svakom mjestu i svakoj žrtvi odamo dužno poštovanje”, rekao je.
Govoreći o životu u Vukovaru danas, ocijenio je kako grad danas ima mnoge sadržaje koje prije nije imao ali, nažalost, manje je ljudi.
I druge sredine dijele slične probleme, međutim, u Vukovaru jača gospodarstvo, imaju svoje sveučilište i zatvorene bazene, što stvarno pokazuje viši standard, sad je samo važno da što više mladih ostane ili se vrati kako bi Vukovar imao svijetlu budućnost”, istaknuo je.
To je pitanje demografije, a mlade se može privući samo jačanjem gospodarstva, institucija i svijesti o tome da moramo graditi svoju zemlju, kaže Jandroković.
U Puli položeni vijenci u povodu Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
NOVO! 13:09 – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježen je u ponedjeljak je kod Središnjeg križa na pulskom Gradskom groblju i kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu u Parku Franje Josipa I.
Vijence su tom prigodom položili i zapalili svijeće izaslanik ministra obrane Aleš Krajnc, voditelj Područnog odsjeka za poslove obrane Pazin, zamjenici pulskog gradonačelnika Ivona Močenić i Bruno Cergnul, predstavnici Istarske županije, MUP-a, 4. pješačke pukovnije, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, udruge HVIDRA te udruge antifašističkih boraca.
Zdenko Požgain, u ime Zajednice HVIDRA-e Istarske županije podsjetio je kako se Vukovar branio punih 87 dana kada je ubijeno 1739 osoba, masakrirano 267 ranjenika s Ovčare od kojih još 60 nije identificirano, dok sam Vukovar još uvijek potražuje više od 500 nestalih osoba za koje se ne zna gdje su, da ih se dostojanstveno sahrani.
Foto Milivoj Mijošek
“Žrtva Vukovara, kao sam čin, govori sama za sebe. Ne ponovilo se, ali i ne zaboravilo se, dok postoje udruge proistekle iz Domovinskog rata žrtva Vukovara sigurno se neće zaboraviti”, poručio je Požgain dok je Janko Žužić, u ime pulske HVIDRA-e rekao je kako je teško zamisliti bol koju osjećaju svi koji su u višemjesečnoj opsadi izgubili svoje najmilije, kao i tugu koja i dan danas, nakon 33 godine, obavija grad na Dunavu.
“Znamo da mnoge rane još nisu zacijelile. Povijest će pisati istinu, a mi nastavimo živjeti ne zaboravljajući da ratovi siju smrt, patnju, bol i tužna sjećanja. Ratovi nažalost i danas odnose živote. Neka se nikada više ne ponovi Vukovar. Poklonimo se svim žrtvama Vukovara, Škabrnje i diljem naše zemlje, poklonimo se žrtvama Domovinskog rata”, poručio je Žužić.
U Vukovarskoj ulici u Puli u ponedjeljak navečer tradicionalnim mimohodom sjećanja “I u mom gradu svijetli Vukovar” u organizaciji pulske HVIDRA-e obilježit će se Dan sjećanja na žrtve Grada heroja, a zatim će se u Crkvi svetog Antuna održati Sveta misa za sve stradale, ubijene i poginule hrvatske branitelje i nevine žrtve Vukovara i Škabrnje.
Anušić: Vukovar je za neovisnost Hrvatske podnio najveću žrtvu
NOVO! 12:50 – Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić izjavio je u ponedjeljak, hodajući u Koloni sjećanja, da je Vukovar na pravi način pokazao kako se Hrvatska bori za svoju neovisnost, pri čemu je podnio najveću žrtvu.
“Vukovar je 1991. godine obranio, dao vremena ostatku Hrvatske, slomio kičmu najelitnijoj mehanizirano-oklopnoj brigadi JNA i na pravi način pokazao kako će se Hrvatska boriti za svoju neovisnost”, rekao je Anušić.
Vukovar je od najveće tuge i tragedije hrvatskog naroda u novijoj povijesti postao inspiracija i motiv mladim ljudima i nama koji više nismo tako mladi da se stvari mogu učiniti uz jaku volju i vjeru, dodao je.
“Nismo imali mehanizaciju, nismo imali oružje, nismo imali opremu, ali smo bili odlučno za neovisnost, nezavisnost i samostalnost Hrvatske. Vukovar je podnio i još uvijek podnosi ogromnu žrtvu zbog svega što se učinilo i tragovi koji su se 90-tih godina dogodili još uvijek nisu izliječeni”, kazao je.
Izrazio je zadovoljstvo što u Vukovar na današnji dan dolazi jako puno ljudi, a posebice mladi. “Mladi žele i hoće znati o prošlosti svoje države, žele naučiti o prošlosti Domovinskog rata i iskazuju poštovanje. To je budućnost Hrvatske, oni to moraju znati i biti upoznati sa svime što se događalo”, istaknuo je.
Upitan o problemu nestalih i slaboj pomoći Srbije po tom pitanju, Anušić je odgovorio da Srbija ima saznanja o nestalima i onima koji su tu zarobljeni te onima koji su ubijeni bez suda i ikakvih procedura.
“Sve to postoji i sve je to dokumentirano”, kazao je. Upozorio je da su grobnice nekoliko puta premještane pa se iz toga vidi da su znali gdje su poginuli bili sahranjeni i gdje su ponovno pokopani.
“Nevjerojatno je da ljudi koji su sudjelovali u tome čak niti anonimno ne žele reći ljudima gdje su počivališta njihovih najmilijih da ih mogu sahraniti, imati grob i zapaliti svijeću”, rekao je.
To puno govori o politici Srbije i njihovom mentalitetu i karakteru, ali je Hrvatska će svejedno nastaviti tražiti nestale, poručio je.
“Vrijeme prolazi, a dok se ta stvar ne bude u potpunosti riješila to svakako neće osnažiti, unaprijediti i poboljšati odnose Hrvatske i Srbije”, naglasio je ministar obrane.
Potresna ispovijest čovjeka koji je preživio pakao Ovčare
NOVO! 12:32 – Samo je nekolicina ljudi preživjela Ovčaru. Među njima i jedan branitelj iz bjelovarskog kraja, Albanac koji se s Kosova kao dijete doselio u Hrvatsku. Rat ga je zadesio u najgorim okolnostima, kao ročnog vojnika JNA. Dezertirao je u Vukovaru i postao hrvatski policajac. Branio je grad do kraja, utočište pronašao u vukovarskoj bolnici. Dolaskom agresora počinje i njegov pakao.
– To je stvarno bilo pakao. Tukli su ljude, trgali im ruke, noge. Ja sam imao 19 godina kad sam bio ispred tog hangara, prisjeća se u razgovoru za HRT Hajdar Dodaj, branitelj Vukovara. Više o tome OVDJE.
Potresna ispovijest čovjeka koji je preživio pakao Ovčare: “Kaže mi: ‘Ti si moj kad izađeš iz busa’”
Medved: Moramo biti svjesni što se sve događalo u Vukovaru
NOVO! 12:12 – Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved izjavio je u ponedjeljak, hodajući u vukovarskoj Koloni sjećanja, kako moramo biti svjesni što se sve događalo u Vukovaru, dodavši da u Vukovaru vidi sve više mladih što ga ohrabruje.
“Mučeni, ubijani, to su slike koje su itekako prisutne ovdje. Zato, kad vidimo ovako veliki broj ljudi koji se dolaze pokloniti žrtvama, dodano ohrabruje da je istina o Domovinskom ratu i žrtvama koje smo podnijeli itekako prisutna u životu našeg naroda”, rekao je Medved.
Dodao je kako je sve više mladih u Vukovaru, što ga ohrabruje.
Dan je sjećanja na žrtve Domovinskog rata i žrtvu Vukovara i Škabrnje. Dok hodamo u Koloni sjećanja ulicama Grada heroja, u našim mislima i molitvama su sve naše žrtve, poginuli i ubijeni 🇭🇷 branitelji i civili, svi naši nestali za kojima neumorno tragamo i nećemo stati dok ih ne… pic.twitter.com/12kFf3j2Lq
— Tomo Medved (@tomo_medved) November 18, 2024
Medved je također napisao prigodnu objavu na X-u.
“Dok hodamo u Koloni sjećanja ulicama Grada heroja, u našim mislima i molitvama su sve naše žrtve, poginuli i ubijeni hrvatski branitelji i civili, svi naši nestali za kojima neumorno tragamo i nećemo stati dok ih ne pronađemo”.
Budimo ponosni i dostojanstveni, poklonimo se hrvatskim žrtvama i pokažimo snagu svehrvatskog zajedništva jer Vukovar i Škabrnja i sve naše žrtve to zaslužuju, poručio je u objavi.
Dragan Primorac: Srbija mora shvatiti da vrijeme istine dolazi
NOVO! 12:00 – Traganje za istinom i posmrtnim ostacima svih žrtava Domovinskog rata ključni je prioritet, poručio je kandidat za predsjednika Republike Hrvatske prof. dr. Dragan Primorac u Vukovaru gdje prisustvuje obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata te Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
“Kao budući predsjednik Republike Hrvatske inzistirat ću na tome da Srbija konačno kaže istinu i da pronađemo i pristupimo svim lokalitetima na kojima se nalaze posmrtni ostaci žrtava Domovinskog rata.
Srbija mora shvatiti da vrijeme istine dolazi, i to će biti jedan od temeljnih prioriteta njihove budućnosti. Ne može nitko biti sretan ako skriva tajnu i ne iznosi je u javnost”, poručio je Primorac. Više o tome OVDJE.
Dragan Primorac u Vukovaru: Srbija mora shvatiti da vrijeme istine dolazi
Plenković o pitanju nestalih: Naša Vlada radi puno, a Srbija može raditi više
NOVO! 11:50 – Premijer Andrej Plenković izjavio je u ponedjeljak, u povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, da Vlada puno radi po pitanju nestalih u Domovinskom ratu, a Srbija može raditi više, dodavši kako su to pitanje mnogo puta postavili kao temu bilateralnih razgovora.
“Mi kao Vlada radimo jako puno, potpredsjednik Medved i cijeli njegov tim napravili su nevjerojatne iskorake u broju ekshumacija, identifikacija, stalno se širi krug informacija koje dobivamo”, rekao je Plenković novinarima hodajući u Koloni sjećanja.
Dijalog s obiteljima je stalan, a njihova bol je neizmjerna, dodao je.
PVRH @AndrejPlenkovic: Zajedno smo u Vukovaru kako bismo obilježili najveći trenutak u Domovinskom ratu i još jednom iskazali pijetet prema svima koji su dali svoje živote za obranu, slobodu i samostalnost 🇭🇷. pic.twitter.com/TF45LanKOx
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) November 18, 2024
“Srbija može raditi više, naravno, mi smo to toliko puta već postavili kao temu u bilateralnim razgovorima jer sve ove informacije koje se saznaju, saznaju se od onoga tko nešto zna”, kazao je na pitanje može li Srbija više učiniti da pomogne Hrvatskoj u pronalasku ljudi kojima se ne zna sudbina.
Plenković je u Koloni sjećanja također istaknuo kako je uvijek posebno dirnut kada je u Vukovaru.
“Svi se sjećamo tih trenutaka 1991. i ključnih poruka tih skoro 90 dana patnje i boli obrane Vukovara, koji je zadržao tadašnju JNA ovdje. Da nije bilo tako herojske, dugotrajne i nevjerojatne obrane Vukovara, sigurno bi agresija velikosrpske Miloševićeve politike na Hrvatsku bila još gora”, ocijenio je.
Podsjetio je kako se danas obilježava i sjećanje na žrtvu Škabrnje.
“S jednakim pijetetom jučer i danas obilježava se i taj teški i veliki zločin te sve žrtve u Škabrnji i u zadarskom zaleđu. U svim krajevima Hrvatske doživjeli smo velike patnje u Domovinskom ratu”, naveo je.
Ta 1991. godina nanijela je toliko boli i muke brojnim hrvatskim gradovima i zato je, dodao je Plenković, za sve nas koji danas živimo, a posebno za mlade generacije, važno da budu itekako svjesni da to nije bilo tako davno.
Svi referentni trenuci Domovinskog rata dostojanstveno su obilježeni svake godine, a tako će tako biti i dalje.
“Što se nas tiče, hoće, ali i što se svih tiče mislim da hoće. Oko Domovinskog rata – stupa moderne, suvremene, slobodne Hrvatske vlada ipak veliki konsenzus. Nemamo puno konsenzusa, ali taj imamo”, ustvrdio je Plenković.
Penava: Svijest o Vukovaru uspješno prenesena i na mlađe generacije
NOVO! 11:37 – Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava rekao je u ponedjeljak u povodu obilježavanja Dana sjećanja u Vukovaru da to što je na ulicama Vukovara veliki broj mladih ljudi pokazuje da je svijest o Vukovaru uspješno prenesena i na mlađe generacije.
“Osjećaji su svake godine isti, već je to puno godina. Ono najteže kreće već dan ranije, 17. studenoga navečer, upravo iz kruga bolnice”, rekao je Penava novinarima u Vukovaru. Sinoć je, kaže, mislio i na vukovarsku heroinu, doktoricu Vesnu Bosanac, “koja više nije s nama”. “Godina po godina, legenda za legendom, ta priča na neki način kroz autentične sudionike blijedi i sve je slabija”, dodao je.
Izrazio je, s druge strane, zadovoljstvo velikim brojem mladih ljudi koji su ovih dana i danas na ulicama Vukovara rekavši kako to govori da je prisutna svijest o Vukovaru, da je uspješno prenesena na mlađe generacije te da ti mladi ljudi znaju kako je stvorena Republika Hrvatska.
Penavu su novinari pitali i da li mu je žao što je predsjednik Republike Zoran Milanović odlučio ove godine otići u Škabrnju, a vukovarski gradonačelnik odgovorio je kako ne može reći da mu je žao, istaknuvši da je Škabrnja općina prijatelj Grada Vukovara te da je prošla identična stradanja i tragičan put.
Dodao je da je u Škabrnji delegacija iz Vukovara, kao i da je tamo danas i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić.
“Pola vlade će biti u Škabrnji i ovaj današnji datum je nešto što nas veže sa Škabrnjom, nikako nešto što nas razdvaja”, poručio je te dodao da su u Vukovaru danas izaslanstvo predsjednika Republike, predsjednik Vlade Andrej Plenković te predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.
Upitan koliko je zadovoljan suradnjom s institucijama Srbije vezano uz potragu za nestalima, odgovorio je da se, što se tiče hrvatskih institucija, prije oko tri do četiri godine osjetio značajan iskorak prema naprijed.
“Što se tiče hrvatskog pravosuđa mogu i tu konstatirati određene pomake u uhićenjima odgovornih – bilo putem međunarodnih tjeralica, bilo uhićenjima kada budu dostupni u Hrvatskoj”, dodao je. No, naglasio je, ostaje fokus na zapovjedni kadar koji je nekada činio Generalštab JNA, kao glavne tvorce i pokretače te nalogodavce koji “uspješno izmiču ruci pravde” .
“Mnogi od njih su pokojni, a bez obzira koliko se besmisleno čini suditi nekome tko je umro mislim da bi ta presuda bila stvar temeljne higijene svakog društva. Da se najodgovornije za ratne zločine presudi. U tom smislu očekujem da hrvatska država postupi”, zaključio je.
Plenković: Vukovar je simbol obrane slobode, moramo se odužiti
NOVO! 10:47 – Premijer Andrej Plenković rekao je u ponedjeljak u povodu obilježavanja Dana sjećanja kako je Vukovar simbol obrane slobode i Hrvatske te kako je na Vladi da na temeljima suvremene Hrvatske države čini maksimalne napore kako bi se odužila braniteljima i njihovim obiteljima.
“33 godine nakon velike tragedije za Vukovar, Vukovarce, hrvatske branitelje, za cijelu Hrvatsku, ponovno smo zajedno ovdje kako bismo obilježili najveći trenutak u Domovinskom ratu, simbol obrane slobode, obrane Hrvatske”, rekao je Plenković u Vukovaru. Više o tome OVDJE.
Plenković: Vukovar je simbol obrane slobode, moramo se odužiti
Komemorativnim skupom te prigodnim programom pod nazivom “Vukovar, mjesto posebnog pijeteta” u dvorištu vukovarske bolnice u ponedjeljak je počelo središnje obilježavanje 33. godišnjice stradanja tog grada u Domovinskom ratu.
Pored velikog broja građana pristiglih iz cijele Hrvatske, programu u dvorištu bolnice nazočni su predsjednici Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i Vlade Andrej Plenković, izaslanik predsjednika Republike Orsat Miljenić, brojni ministri i saborski zastupnici, vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, predstavnici diplomatskog zbora, Katoličke crkve, te brojnih braniteljskih i stradalničkih udruga i političkih stranaka.
U programu sudjeluje Klapa Hrvatske ratne mornarice “Sv. Juraj” i glumac osječkog HNK-a Darko Milas.
Nakon završetka programa sudionici obilježavanja uputit će se, predvođeni braniteljima Vukovara i članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih nasilno odvedenih i umrlih branitelja na čelu s pripadnicima hrvatske policije koji su branili Vukovar, u koloni sjećanja do 5,5 kilometara udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, gdje će državna i druga izaslanstva položiti vijence i upaliti svijeće.
Molitvu na groblju za poginule i nestale u Domovinskom ratu molit će đakovački i osječki nadbiskup Đuro Hranić dok će misu na groblju predvoditi zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša.
Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. obilježava se u spomen na 18. studeni 1991. godine, kada je nakon tromjesečne opsade slomljena obrana Vukovara koji je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu Hrvatske vojske.
Nakon što su pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi zauzeli Vukovar, koji je u potpunosti razrušen, u progonstvo je protjerano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba dok je u srpske logore odvedeno nekoliko tisuća branitelja i civila. Poginulo je najmanje 2717 branitelja i civila, a još uvijek se vodi nestalim više od 350 osoba kojima se svaki trag gubi u ratnom Vukovaru 1991. godine.
I ove godine u Vukovar je pristigao velik broj domoljuba iz cijele Hrvatske i dijaspore koji su u grad na Dunavu stizali još od subote s obzirom na produženi vikend. Mnogi od njih nose nacionalna obilježja te su ogrnuti hrvatskim zastavama. Od ranog jutra puni su svi ugostiteljski objekti, a smještaj već danima nije moguće naći nigdje u Vukovaru, pa ni u obližnjim Vinkovcima i Osijeku.
Plenković: ‘Poštovanje svim herojima’
Premijer Andrej Plenković poručio je u ponedjeljak da se obilježavanjem Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje izražava poštovanje svima koji su položili živote za slobodnu Hrvatsku.
“Obilježavajući Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, izražavamo poštovanje svima koji su položili živote za slobodnu Hrvatsku. Trajno se skrbimo o hrvatskim braniteljima, branimo istinu o Domovinskom ratu i nastavljamo tragati za nestalima”, napisao je Plenković na X-u.
Ministar obrane Ivan Anušić napisao je na X-u kako je današnji dan “snažan podsjetnik na veliku cijenu slobode hrvatskog naroda, plaćenu hrabrim životima, ali i na našu obvezu da slobodu koju su nam hrvatski branitelji omogućili čuvamo i u zajedništvu nastavimo graditi bolju budućnost za našu Domovinu”.
“S dubokim poštovanjem poklonimo se herojima Vukovara i Škabrnje čija je žrtva utkana u temelje neovisnosti Republike Hrvatske. Neka im je vječna slava i hvala”, rekao je Anušić.
Vukovar se u ponedjeljak prisjeća najtežeg dana u novijoj povijesti kada je 1991., nakon 87 dana herojskog otpora, 18. studenog slomljena obrana grada koji su potom okupirali JNA i srpske paravojne postrojbe počinivši brojne zločine nad civilima i braniteljima u razrušenom gradu.
Tijekom gotovo tromjesečne agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar 1991. godine ubijeno je i poginulo najmanje 2717 hrvatskih branitelja i civila, oko 22.000 Vukovaraca je završilo u višegodišnjem progonstvu, a nekoliko tisuća branitelja i civila prošlo je kroz srpske koncentracijske logore, iz kojih se njih više od 300 nije nikada vratilo.
Uz Vukovar i Škabrnja će 18. studenoga obilježiti 33. godišnjicu stradanja civila i branitelja u napadu koji su pod zapovjedništvom Ratka Mladića počinili pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi.
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek poručila je u ponedjeljak na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Vukovara da se s ponosom i zahvalnošću sjećamo onih koje smo izgubili u Domovinskom ratu, kao i svi koji su došli danas u Vukovar i Škabrnju, tako i svi u Hrvatskoj i svijetu.
“Danas smo tu svi s istim uspomenama, s osjećajima, mislima. S ponosom i ogromnom zahvalnošću sjećamo se, kao i oni koji su došli danas u Vukovar i Škabrnju, ali i svi Hrvati u Hrvatskoj i u svijetu danas nose tu uspomenu”, izjavila je Obuljen Koržinek uoči početka programa obilježavanja Dana sjećanja na Vukovar pod nazivom “Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta” u dvorištu Nacionalne memorijalne bolnice.
Dodala je kako ovo nije trenutak za bilo kakvu politiku, ovi trenuci moraju okupljati svih bez obzira na razlike. Danas smo svi s istom mišlju i dubokom zahvalnošću i pijetetom, poručila je.