Razgovor

Dario Hrebak: ‘Parlamentarne izbore očekujem na proljeće, a PPP koalicija za mene je potpuno neizgledna’

Zlatko Crnčec

Dario Hrebak / Foto DAVOR KOVAČEVIĆ

Dario Hrebak / Foto DAVOR KOVAČEVIĆ

Budući da su europski izbori u lipnju, idealno je parlamentarne održati u travnju, da se oni ne miješaju. Jer, očito je teško postići konsenzus da oni budu na isti dan



 


Gradonačelnik Bjelovara, saborski zastupnik vladajuće većine i predsjednik HSLS-a Dario Hrebak u razgovoru za naš list komentira aktualnu političku situaciju.


Kada će biti parlamentarni izbori?


– Na to pitanje još uvijek nitko nema odgovor. Ali s obzirom na to da već imam nekakvo iskustvo u politici, mogu govoriti iz perspektive onoga što bi svima odgovaralo. A to je definitivno proljeće 2024. i očekujem da će izbori doista biti tada. Ali u konačnici znamo tko određuje datum izbora. To je predsjednik Republike, a vladajuća većina određuje tri ili četiri nedjelje kada se oni doista mogu dogoditi. Tako to nalaže Ustav. To je onih famoznih 30 do 60 dana od dana raspuštanja Sabora.


Zašto smatrate da bi izbori mogli biti u proljeće?




– Postoji više razloga zašto bi proljeće bilo najbolji termin. Europski izbori su u lipnju. Najbolje bi bilo da parlamentarni izbori budu u travnju, baš zbog tih europskih, da se oni ne miješaju. Jer, očito je teško postići konsenzus da oni budu na isti dan. Kasnije izbori neće biti baš zato jer to ne odgovara nama vladajućima. Bila bi ludost ići na izbore u srpnju ili kolovozu. A da budu u rujnu, izložili bismo se kritikama da se držimo vlasti do zadnjeg dana. Stoga je najrealnije da izbori budu početkom proljeća. To je idealno vrijeme. Na kraju krajeva, i građani će biti optimističniji. Vidjet će se još neki dodatni rezultati u gospodarskom smislu. Ono što smo uspjeli napraviti u zadnjih nekoliko godina.


Naše politike


Je li unutar vladajuće koalicije bilo konzultacija oko toga?


– Još nije, naravno. Ali mi smo sve strateški važne odluke kao koalicijski partneri donosili zajedno. Ono što ja posebno respektiram u načinu na koji premijer održava većinu jest to da smo doista u zadnje četiri godine svaki utorak, ali apsolutno svaki utorak, imali koalicijski sastanak. To nikada nije zabilježeno u ovih 30 godina. Vjerojatno smo zaista i toliko čvrsti. I toliko složni. Jer nije jednostavno održavati vladajuću većinu od 76 ruku. A s druge strane, veliki benefit toga je da mi znamo sve što se događa u državi. Sudjelujemo u kreiranju svega toga, svih zajedničkih politika. Naravno da smo sve važne odluke donosili baš na tim sastancima. Svi koalicijski partneri su upoznati s apsolutno svim detaljima, sa svim politikama i glavnim temama tog tjedna.


Ne očekujemo ništa više od onog što imamo, ali niti manje – Dario Hrebak / Snimio Davor KOVAČEVIĆ


Kako će HSLS izaći na izbore?


– Nije nikakva tajna da smo napravili istraživanja prije oko dva mjeseca. Po njima HSLS prolazi u drugoj izbornoj jedinici, i to dosta uvjerljivo. Tako da mi možemo i samostalno izaći na te izbore. I očekujemo da ćemo sigurno imati jedan mandat. Osobno sam dobio 70 posto potpore građana u prvom krugu na zadnjim lokalnim izborima za gradonačelnika Bjelovara. U Sabor sam ušao pomoću preferencijalnih glasova. Osvojio sam velik broj glasova prije četiri godine na zajedničkoj listi HDZ-a i HSLS-a. Tako da je ovdje prepoznat i moj i stranački rad. Na razini Bjelovarsko-bilogorske županije imamo 20 posto. Jasno je da su lokalni izbori jedno, a da su parlamentarni nešto drugo. Međutim, mi imamo jako dobru infrastrukturu. Imamo odličan rad, nemamo afere. Stoga nemamo nikakav problem da kao HSLS samostalno prijeđemo prag u drugoj izbornoj jedinici. Možemo dakle ići i samostalno, a možemo i s našim partnerima iz HDZ-a. U drugoj jedinici građani smatraju da je jako dobro rješenje koalicija HDZ-a i HSLS-a. Međutim, nama je jako bitno da ispunimo naše politike. Ove četiri godine mandata nismo iskoristili da bismo imali direktore javnih tvrtki, nego da realiziramo politike koje nas zanimaju. I tu smo se iskazali po reformi Hrvatske gospodarske komore (HGK). Kao i na uvođenju transparentnosti u djelovanju svih razina vlasti. Od 1. siječnja 2024. kreće javno objavljivanje trošenja javnog novca na svim razinama – gradskim, općinskim, županijskim i državnim. Slično po uzoru na Bjelovar. Dvije godine sam radio s dva ministra financija na tom Zakonu. To će biti jedan veliki doprinos HSLS-a u borbi u protiv korupcije. Tu su i gospodarske reforme kao što je, primjerice, ukidanje prireza. Ukinuli smo prirez u Bjelovaru. Sada je ukinut i na državnoj razini, taj porez na porez. To je jedna čista liberalna politika, Naravno da ćemo sada raditi do kraja mandata s ministrom Davorom Filipovićem oko toga da ga podržavamo apsolutno da se ukinu i ostali parafiskalni nameti. To je nešto što HSLS zagovara već gotovo 20 godina. Mi smo ove četiri godine iskoristili da bismo kroz sudjelovanje u vlasti realizirali naše ključne politike. Vjerujem da HSLS na izborima može ostvariti jako dobar rezultat.


Nema ucjena


U slučaju da ćete ići s HDZ-om, koliki bi problem mogli predstavljati dogovori oko toga koliko ćete i na kojim mjestima imati svoje kandidate?


– Prvo ćemo sigurno odraditi određeni dio tehničkih pregovora. Pa i o mjestima na listi. Ali to je preuranjeno sada govoriti. Nama su najvažnije naše politike. Želimo se dogovoriti oko toga koje su to četiri ili pet tema za koje HSLS traži da se realiziraju u sljedeće četiri godine. To nam je prvo na pameti. A naravno da ćemo mi, da bismo to mogli ostvariti, morati imati i određeni broj mandata. HSLS u tom smislu ne očekuje ništa više od onog što imamo sada. Ali isto tako niti ništa manje. Nas zanima da imamo svoj klub zastupnika. To smatramo jako važnim.


Problem Agrokora gomilao se dulje od desetljeća

Gledajući unatrag, nakon debakla DORH-a s financijskim vještakom i otvaranja arbitraže u Washingtonu, je li trebalo uopće donositi lex Agrokor ili je naprosto trebalo rješenje situacije propustiti postojećem zakonodavstvu?


– Uvijek je lakše nekoliko godina poslije komentirati što se trebalo ili moglo napraviti. Ne zaboravite da u trenutku u kojem se to događa, u riziku je 60.000 radnih mjesta, tisuće dobavljača, od kojih mnogo OPG-ova i stvara se potencijalna kriza koja – s obzirom na veličinu i ulogu tadašnjeg Agrokora – može imati puno veće posljedice za cijelo gospodarstvo, radna mjesta, a onda i proračun. A da i ne govorimo o socijalnoj krizi koju je to moglo potaknuti da se nije interveniralo. No, da budemo fer i iskreni – problem Agrokora i neplaćanja nije nastao preko noći nego se dulje od desetljeća gomilao, a eskalirao je prošloj Vladi i eksplodirao u krilu. I u toj situaciji razumijem premijera, nije mogao ostati po strani i gledati kako se urušavaju stvari. Međutim, ključno je da nešto naučimo iz toga i da se takve pojave – neplaćanja, nelikvidnosti… – rješavaju na vrijeme, prije nego li problem postane tako velik da prijeti cijelom sustavu.

Dakle, želite najmanje tri zastupnika.


– To ćemo vidjeti. U slučaju boljeg izbornog rezultata to je klub zastupnika. Minimalno što očekujemo je ono što imamo sada. U ove četiri godine smo ojačali stranku i ona je u javnosti prezentirana puno bolje nego što je bila prije četiri godine. Imamo konkretne rezultate koje smo napravili u ovom razdoblju. HSLS neće, niti je ikada ucjenjivao partnere. Mislim da tu neće biti nikakvih problema kao što ih uostalom nikada ni nije bilo. Nismo mi odlučili da idemo zajedno s HDZ-om. To je samo jedna od opcija. U ovom trenutku najviše nas zanima da ojačamo stranku do te mjere da imamo sto posto siguran prolaz u drugoj izbornoj jedinici. A razgovori s HDZ-om još nisu krenuli. Niti je još uvijek vrijeme da oni krenu. Bilo da idemo s HDZ-om, bilo samostalno, sigurno da nas zanima da imamo klub zastupnika u Saboru. Jer to je jedina garancija da mi i dalje možemo provoditi svoje politike.


Hoće li nakon izbora HDZ, manjine i HSLS imati dovoljno zastupnika za formiranje vladajuće većine?


– To je glavno pitanje koje svi s pravom postavljaju. Ono što nas kao HSLS zanima u ovom trenutku je da ovaj mandat odradimo do kraja. Politička stabilnost je bila jako važna za ove četiri godine. Ostvarili smo strateške ciljeve – ulazak u eurozonu, Schengen, izvlačenje iz svih ovih kriza koje su uzdrmale gospodarstvo. Međutim, mi smo u ove četiri godine preživjeli kao vladajuća koalicija. Bilo je teško održati vladajuću većinu, ali u tome smo uspjeli. Građani će na izborima odlučiti tko će činiti vladajuću većinu. Naravno, mi bismo htjeli nastaviti suradnju s našim partnerima. Ali građani su ti koji o tome odlučuju. Ako ćemo ići samostalno, može se dogoditi, kao što se puno puta dogodilo u Europi, da liberali budu ti koji će biti jezičac na vagi koja je odlučivala budućnost zemlje. To je naša odgovornost i mi se takve odgovornosti ne bojimo. Nas najviše zanima realizacija četiri do pet jasnih politika nalik onima koje smo u ove zadnje četiri godine isporučili biračima. To su, primjerice, digitalizacija, daljnja porezna rasterećenja i jačanje gospodarstva. Tu je i ono što možda i nije tipično za liberale, ali mi ćemo definitivno morati ići u tom smjeru, a to su jasne demografske i migracijske politike. Mi ćemo definitivno morati popraviti demografsku sliku, ali to se sigurno ne može napraviti rađanjem nove djece.


Tipična desna opcija


Zašto ne? Moguće je uvesti mjere koje će dovesti do povećanja nataliteta.


– Mjere su apsolutno dobra stvar, samo je problem u tome što Hrvatska nema vremena. Da mi sada i napravimo najbolje moguće demografske mjere, prve rezultate ćemo imati tek za 20 godina. Mora se dakle raditi na kombinaciji demografske i migracijske politike. Mada u ovim turbulentnim vremenima nije baš pametno spominjati migracije. Međutim, ne treba bježati od tema koje su teške jer mi moramo nešto napraviti. Hrvatskoj nedostaje nekoliko stotina tisuća radnih mjesta da bismo se mogli razvijati onako kako želimo. Što god da se dogodi, HSLS je spreman podržati bilo koju Vladu koja će ići naprijed i koja će imati jasnu gospodarsku viziju Hrvatske. Mi smo gospodarski u ove četiri godine sigurno napravili određeni pomak. A ono što nije bilo dobro, je bila ta korupcija s kojom se non-stop borimo. Međutim, ona uvijek iznađe neki svoj prostor. Ali definitivno je da je ova Vlada načinila gospodarski pomak. Jasno se vidi da su pokazatelji jako dobri. Sada trebamo nastaviti istim putem u smislu gospodarstva dalje. Kakva će to vlada biti, koja će to vlada biti, i tko će biti na čelu te vlade, to je sada jako teško reći. O tome odlučuju birači. Međutim, mi smo spremni nastaviti suradnju, ali isto tako HSLS je spreman poduprijeti bilo koju dobru priču koja ide u ovom smjeru za koji se i mi zauzimamo.


Dario Hrebak / Snimio Davor KOVAČEVIĆ


Što mislite o mogućnosti postizborne PPP koalicije – Plenković, Pupovac, Penava – o kojoj se govori u političkim kuloarima?


– Meni je to u potpunosti neizgledno. Ako se dobro sjećam, i prije četiri godine najavljivale su se iste stvari. Neki su već podijelili ministarstva. I ako se opet dobro sjećam, u kuloarima se isto tako pričalo da je Domovinski pokret i tada već bio jako zainteresiran za energetski sektor. U ove četiri godine smo vidjeli zašto. Energetika i energenti, sve je to nekako jako drago Domovinskom pokretu. Tako da se i prije četiri godine pričalo da će se, ja se točno sjećam, formirati velika koalicija između Škore i Plenkovića.


Ali Domovinski pokret je tada imao nemoguć uvjet, da Plenković ne može biti premijer.


– Sjećam se da su gotovo svi politički analitičari rekli da će se tu nešto morati dogovoriti. A što se na kraju dogodilo? Dogodilo se to da su se oni našli u oporbi. S ovim tezama s kojima je Penava baš sada izašao oko Vukovara, on je pokazao da nema kapacitet za nacionalnog političara. Jer on je onaj koji dijeli. A svatko onaj koji dijeli, taj ne može funkcionirati u koalicijskim odnosima. I on će se vjerojatno osuditi na to da će Domovinski pokret biti relativno jaka, ali ipak marginalna desna stranka. Oni će čak možda i narasti. Međutim, oni su baš zbog te svoje radikalnosti i isključivosti, sklonosti podjelama u hrvatskom društvu, definitivno osuđeni na to da će jednostavno građani od njih bježati kao vrag od tamjana. Oni će dobiti glasove tipične za desne opcije, kao što je to u Njemačkoj AfD. Očekujem da će Domovinski pokret biti dovoljno prisutan, ali opet dovoljno marginalan da bi bio nepoželjan za bilo koji oblik vlasti. Nakon ovih radikalnih odluka koje su napravili, ja ne vidim kako bi SDSS mogao ići u koaliciju s njima. Ni kako bi oni mogli ići u koaliciju s SDSS-om. Najbolja varijanta za Hrvatsku je baš ova koalicija, što god tko mislio o tome. Za Hrvatsku je uvijek najbolja varijanta demokršćani, manjine i liberali. Ili socijaldemokrati, manjine i liberali.


Dario Hrebak / Snimio Davor KOVAČEVIĆ


Održavali smo Vladu


Priča se o varijanti po kojoj Pupovac ne bi bio u Saboru. A Domovinski pokret bi za zastupnike poslao menadžere iz Pevexa.


– To bi već spadalo u sferu znanstvene fantastike. Ima raznoraznih kombinacija, ali ja ne vidim kako bi to funkcioniralo u Saboru. To vam je slična kombinacija kao da je Bulj ministar obrane, Grmoja ministar policije, a Sandra Benčić potpredsjednica Vlade za unutarnju politiku. Ja ne vidim kako bi to moglo funkcionirati. Ali ja ni HSLS ne vidim u kombinaciji u kojoj bi plinski pokret vodio energetiku, a da bi HSLS to zdušno podržavao. Tako da ne vidim to kao neku realnu opciju. Naravno, u politici nikad ne reci nikad. Ali nakon ovih nedavnih istupa vezanih za Vukovar, to je toliko gnojna priča da ja ne vidim da je to dobro za Hrvatsku.


Kako ste zadovoljni funkcioniranjem vladajuće koalicije?


– Čim smo nakon prošlih izbora formirali većinu, vaši kolege šalili su se na naš račun da će ona trajati do kraja turističke sezone. Izbori su bili u srpnju 2020. Međutim, evo, izdržali smo četiri godine iako nam nije bilo lako. Bilo je to dosta turbulentno vrijeme. Ali izdržali smo zato jer smo svi svjesni toga koje su naše granice i koje su naše odgovornosti. I što se može, što se ne može. Ali ključan je uvijek bio dijalog i to što smo na koalicijskim sastancima rješavali teške probleme. I uvijek nalazili kompromis.


Koliko vam mogu naštetiti korupcijske afere?


– Sigurno će nam štetiti. I da se nisu dogodile, uvijek će vam dio građana zamjeriti neki loš potez ili neku neprincipijelnost. Jer morate donositi odluke u nekom kompromisnom obliku. Nema HSLS ni 50 ni 20 mandata, nego dva. I neke stvari naprosto morate progutati. Naravno da su nam naštetile i korupcijske afere naših koalicijskih partnera. To je sigurno. Jer mi smo na neki način održavali Vladu. A čim održavaš Vladu, naravno da skandali štete koalicijskim partnerima, mada naravno ponajviše HDZ-u. No, mi smo jasno dali do znanja i da bi takve stvari trebalo pokušati spriječiti. Transparentnost o kojoj govorim će sigurno pomoći da lokalni čelnici, ali općenito i svi oni koji rade u izvršnoj vlasti, postupaju transparentnije.


Koji je razlog zbog kojeg Vlada još uvijek nije smijenila prvog čovjeka HEP-a Franu Barbarića?


– Nemam te informacije. Stojimo i dalje kod onog što smo rekli, ali premijer je taj koji odlučuje. On je taj koji je preuzeo odgovornost u slučaju Barbarić. Mi smo tu rekli svoje jasno stajalište. Tu smo jasno rekli svoj stav. Mi se ne moramo oko tih stvari slagati. Bilo bi nam puno bolje da je premijer smijenio gospodina Barbarića. To bi popravilo naš rejting.


Što će se dogoditi 18. studenog u Vukovaru?


– Najgadnije će tu biti onome tko je poslao taj bumerang koji će mu se obiti o glavu. Mislim na gospodina Penavu. On je time pokazao da nema kapacitet za nacionalnog političara. Vukovar je za Hrvate i hrvatske građane svetinja s kojom se ne rade ovakve stvari. Ja razumijem da svaka stranka ima svoje određene ambicije. Međutim, to se ne može raditi na račun Vukovara. Vukovar je svetinja oko koje ne smije biti podjela. Cijela Hrvatska politička javnost, osim naravno Domovinskog pokreta, je osudila takav čin.