Foto Davor Kovačević
Pozvali smo sve, a na svakome je odluka hoće li doći, rekao nam je Kraus
povezane vijesti
ZAGREB – Predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković danas će, kao i prošle godine, u različitim terminima u Jasenovcu komemorirati žrtve ustaškog logora. Ali u četvrtak bi to, unatoč dramatičnom zahlađenju njihovih odnosa, mogli ipak učiniti i zajedno.
Obojicu je, naime, Ognjen Kraus, predsjednik Židovske općine Zagreb, pozvao da s njim obilježe Jom Hašoa, Dan sjećanja na holokaust, u Jasenovcu, na mjestu najvećeg stratišta Židova u NDH.
Milanović je jučer novinarima izjavio da je prihvatio Krausov poziv, a predsjednik zagrebačke Židovske općine kazao nam je da je identičan poziv uputio i predsjedniku Vlade i još nekim visokim državnim dužnosnicima, kao i predstavnicima diplomatskog zbora.
– Pozvali smo sve, a na svakome je odluka hoće li doći, rekao nam je Kraus.
Razlog zašto on uopće organizira komemoraciju odvojenu od državne, u koju se neće uključiti, Krausovo je nezadovoljstvo činjenicom da Vlada i dalje odbija prihvatiti njegov prijedlog izmjena Kaznenog zakona, kako bi se sankcioniralo ustaške simbole, pa i pozdrav »Za dom spremni«. No, u vezi s tim je posljednjih dana ipak učinjen određen pomak. Predstavnici naroda žrtava Jasenovca, osim Krausa i Milorad Pupovac i Veljko Kajtazi, te predsjednik Saveza antifašističkih boraca Hrvatske Franjo Habulin, sastali su se s ministrima i premijerom Plenkovićem i tom je prilikom dogovoreno »Deset točaka o Jasenovcu«.
– Taj sastanak došao je u zadnji tren, ali je bio možda i najkonkretniji po svim pitanjima o kojima smo raspravljali. Ta su pitanja u dokumentu »Deset točaka o Jasenovcu«, bez kojeg mi nismo bili u državnoj komemoraciji, a tiču se i općenito odnosa premu režimu NDH. Prvih osam točaka je o logorskom kompleksu Jasenovac, a deveta o ustaškim simbolima, relativiziranju tog režima, umanjivanju zločina koji je on ostavio iza sebe. Riječ je o tome da se ustanovi mehanizam sankcioniranja onih koji veličaju ustaški, ali i nacistički režim, kao i četništvo. Suglasili smo se da ćemo tražiti rješenje, ali ne mogu još o njemu govoriti, izjavio je jučer predsjednik SDSS-a Pupovac, koji je u Krapju nazočio liturgiji u povodu obljetnice proboja logoraša iz logora Jasenovac.
Naglasio je da Kraus »nije bio nezadovoljan postignutim na sastanku« i izrazio nadu da će o nekim detaljima danas u Jasenovcu otkriti Plenković. Predsjednik Vlade već mjesecima ponavlja da je nepotrebno mijenjati zakone kako bi se kažnjavalo »Za dom spremni«, jer je to samo stvar ujednačavanja sudske prakse. Zato bi pravi preokret bio ako bi premijer ipak, pritisnut od strane koalicijskih partnera iz redova zastupnika nacionalnih manjina, pristao da se ustaški pozdrav izrijekom zakonski sankcionira, a da se to istovremeno ne učini i s komunističkim znakovljem. Kraus je još suzdržan.
– Ne bih ništa rekao dok još nije ništa napravljeno. Prvo djela, potom ćemo komentirati, poručuje predsjednik Židovske općine Zagreb.
Pupovac nam je rekao da će se »Deset točaka o Jasenovcu« pretočiti u akcijski plan, u kojem bi se trebalo operacionalizirati i devetu točku, onu koja se odnosi na »Za dom spremni«. U tu će se svrhu, ističe Habulin, nastaviti razgovori između Vlade i predstavnika žrtava Jasenovca.
– Stekao sam dojam da premijer sada razmišlja da se tu problematiku ipak privede kraju, ali ne zna se još kako, ujednačavanjem sudske prakse, povećanjem zakonskih kazni ili na neki treći način, rekao nam je Habulin.