Iz Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju »Sjena« traže veće osobne invalidnine i doplatak za pomoć i njegu / Foto Sanjin Strukić/PIXSELL
Roditelji djece s teškoćama traže hitnu izmjenu predloženog Zakona o osobnoj asistenciji, koji se nalazi na e-savjetovanju, i novo povećanje naknada do donošenja Zakona o inkluzivnom dodatku
povezane vijesti
Osobe s invaliditetom i roditelji njegovatelji djece s teškoćama u razvoju iz Dalmacije, Slavonije, Rijeke, Križevaca, Karlovca, Pule, Labina, Siska, Petrinje i drugih gradova okupit će se na današnjem prosvjedu na Markovom trgu kako bi izrazili veliko nezadovoljstvo politikom Vlade prema osobama s invaliditetom.
Zakon o osobnoj asistenciji, kako poručuju, neprihvatljiv je i skandalozan, a samo je vrh ledene sante koja već godinama pogađa ovu skupinu građana i njihovih obitelji.
Ugrožena prava
Prosvjednici će se okupiti pred zgradom Vlade kako bi upozorili da su temeljna ljudska prava osobama s invaliditetom u ovom trenutku ugrožena.
Tražit će se, konkretno, hitna izmjena predloženog Zakona o osobnoj asistenciji, koji se nalazi na e-savjetovanju, i novo povećanje naknada do donošenja Zakona o inkluzivnom dodatku, koji bi trebao ugledati svjetlo dana do 2024. godine.
Kako poručuju iz Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju »Sjena«, koja organizira prosvjed, neće se tražiti ostavke, već se od ministara i premijera Plenkovića očekuje da uvaže njihove zahtjeve i olakšaju položaj osoba s invaliditetom.
– Tražimo hitni ispravak Zakona o osobnoj asistenciji prije nego što dođe na saborsko čitanje. On ovakav ne smije doći u saborsku proceduru jer je na štetu korisnika, odlučna je Suzana Rešetar, predsjednica Udruge.
Zbog činjenice da se uvođenje inkluzivnog dodatka, koji je trebao poboljšati materijalni položaj i olakšati funkcioniranje osoba s invaliditetom, odgađa do 2024. godine, na prosvjedu će se tražiti od Vlade značajno povećanje naknada na osnovi invaliditeta.
– Ministar Piletić nam je doslovno rekao da novca ima, i da novac nije problem. Neka onda osiguraju veće osobne invalidnine i doplatak za pomoć i njegu kako bi ti ljudi uopće mogli preživjeti iduću godinu, kaže Rešetar.
»Tražit ćemo maksimalno povećanje, na 5.000 kuna, jer plaćamo sve živo, i lijekove, i prehranu, i pomagala, a sad ćemo prema nacrtu Zakona o osobnoj asistenciji morati sufinancirati i tu uslugu«, navodi.
Roditeljske potpore
Jedan od zahtjeva odnosi se na Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama, čije je povećanje naknade na 4.170 kuna, kažu u udruzi, već »pojela« inflacija.
Iz tog su zakona izostavili skupinu nezaposlenih roditelja koji su se našli u neravnopravnom položaju jer neki od njih ne mogu dobiti status roditelja njegovatelja, a nemaju gdje s djetetom niti od čega živjeti.
Danas se na Markovom trgu neće tražiti ostavke, nego ispunjenje zahtjeva, najavljuje Rešetar. Neće tražiti ni da ih prime u Vladi.
– Udruga Sjena ne ide za stol pregovarati o zajamčenim ljudskim pravima za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju.
Neka se premijer ili ministar spuste među ljude i objasne im zašto su danas morali po zimi doći na ulicu. Ostavke nećemo tražiti, one ne dolaze u obzir. Neka obave posao za koji su plaćeni, poručuje Rešetar.
Dio udruga podržava politiku Banskih dvora
Prosvjed Udruge »Sjena« ima i svoju sjenu – dio udruga koje zastupaju osobe s invaliditetom slaže se sa spornim zakonom i podržava politiku Vlade. Prosvjednici to ne priznaju i traže da se vodstvo tih udruga povuče i prepusti mjesto mlađima.
– Savez udruga osoba s invaliditetom ima vodstvo koje je prilično dugo na vrhu, trebaju se povući i svoja mjesta dati mlađim, entuzijastičnim osobama s invaliditetom jer oni to nisu.
Oni su politički žetončići koji se bore za pozicije, a ne za prava osoba s invaliditetom, predbacuje čelnica Udruge »Sjena«.
Jučer su se medijima obratili iz Građanske inicijative »Pomozimo djeci s invaliditetom« navodeći niz promjena u sustavu koje su, kako tvrde, uspjeli ishodovati od 2012. do danas na korist svojih korisnika, od većih rodiljnih potpora do besplatnog trajektnog prijevoza.