Strašan slučaj iz Zaprešića

‘Da je prošlo još samo 15 minuta…’: Liječnik koji je spasio bebu ostavljenu u kontejneru opisao dramatične trenutke

P. N.

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Zeljko Lukunic/PIXSELL

"Kada smo izvadili dijete, primijetili smo da je omotano samo u krpu za poliranje vozila..."



Stravičan slučaj ostavljanja novorođenčeta u kanti za smeće u Zaprešiću šokirao je Hrvatsku. Borna Pribarić, liječnik Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije prvi je pregledao bebu i spasio je.


“Oko 23.15, moj tim je dobio dojavu da se u Ulici Antuna Mihanovića nalazi dijete krvave glave. U početku nismo znali da je riječ o bebi. Odmah smo krenuli na mjesto događaja. Kad smo stigli na mjesto događaja, zatekli smo dvoje očevidaca, maloljetnike od petnaestak godina koji su čuli plač u košu za smeće sa strane. Mi smo pristupili mjestu. Padala je kiša, oni nisu ništa dirali. Unutra smo zatekli novorođenče bačeno u koš za smeće. Čim smo pristupili mjestu događaja i vidjeli o čemu se radi, odmah smo skinuli kantu sa stalka i odnijeli ju u naše vozilo da tamo izvadimo dijete van. Kada smo izvadili dijete, primijetili smo da je omotano samo u neku krpu. To nije bila ni deka ni plahta, osobno mi je to izgledalo kao krpa za poliranje vozila. Bila je bež boje. Bilo je pothlađeno, vrlo loših vitalnih funkcija. Apgar score, numerička vrijednost koja služi za procjenu vitalnosti novorođenčadi bila je samo pet, a normalno je deset. To znači da je dijete imalo vrlo oskudne pokretne tijela, bilo je vrlo oskudne motorike. Bilo je flektirano. Nije plakalo, plakalo je samo povremeno. Puls u minuti je bio samo 55, a normalno za novorođenčad je od 130 do 160”, priča dr. Pribarić za RTL.


Drži da djetetu ne bi bilo spasa da je prošlo još samo 15-ak minuta, jer je vani padala kiša i bilo je hladno.


Teški emocionalni šok




Pribarić u vanjskoj Hitnoj službi radi već dvije godine, a dosad se nije na intervenciji susreo s ovakvim emocionalnim šokom.


“Mi svi smo profesionalci, trudimo se ostati hladne glave, što god vidimo. Međutim, ovakve stvari stvarno potresu čovjeka. Ja i moji kolege, tehničar i vozač, koji su bili sa mnom, kada smo predali dijete, na svu sreću živo, mi smo samo izašli ispred, uzeli čašu vode, kavu i pet minuta sjedili u tišini. Opet, moraš se vratiti dalje na posao. Tko zna što te još čeka. Tako da, morali smo ostati sabrane glave, ali da je šok – šok je.”, rekao je za RTL.


Liječnica Sanja Marić Biočina sa Zavoda za socijalnu psihijatriju komentira kako je posebnu emociju oko ovog slučaja izazvao “kontrast između kante za smeće i tog malog bića kao nečeg što trenutno doživljavamo kao nešto najvrijednije i najdragocjenije”.


“Ja se nisam baš toliko zgrozila. Ja sam vidjela u toj majci puno toplog i dobrog. Ipak je to dijete zalutalo u tu dekicu i ostavila ga je na nekom mjestu gdje je na koncu spašeno. Nažalost takve situacije su se događale od pamtivijeka i nemoguće ih je iskorijeniti”, kazala je Marić Biočina za Novu TV, dodajući da su ovakve situacije danas ipak vrlo rijetke.


“To je i zbog toga što se danas trudnoće više planiraju, postoji kontracepcija, mogućnost prekida trudnoće, no još uvijek se događa da neke žene ne prepoznaju trudnoću na vrijeme. Ili imaju pasivan način suočavanja sa situacijom gdje im je nekako lakše to kriti od sebe”, tvrdi liječnica.


Policija je ovaj slučaj za sada okarakterizirala kao pokušaj ubojstva.


“Ja nisam iz pravne struke i uvijek gledam iz ove humane strane. Ovo je zasigurno napuštanje djeteta u nekim teškim okolnostima. Ono što je olakotna okolnost je što žene prva 24 sata su pod posebnim emocionalnim stresom te da je njihovo rasuđivanje često puta obojeno time. Nikad se na njihova djela ne gleda kao nešto što čovjek napravi u nekim drugim okolnostima. To je učinjeno pod tim nabojem i sigurno je toj ženi bilo užasno teško. Struka kaže, da se u slučaju gdje žene skrivaju trudnoću u sklopu rada s ženom i prevencije ne mogu se postići veliki rezultati. Najvažnije su socijalne mjere i mi kao društvo iz ovakvih primjera trebamo pokušavati biti još humaniji i stvoriti bolje uvjete za žene. U susjednim zemljama, Austriji, Njemačkoj postoji mogućnost anonimnog poroda, da se dijete ostavi na jedan anoniman način. Mislim da nas ovakve situacije trebaju protresti i da ćemo nekom djelu djece moći pomoći na taj način”, zaključila je liječnica, piše Dnevnik.hr.