Anketa

Crodemoskop za veljaču: Razlika između SDP-a i HDZ-a sve manja

P. N.

Screenshot / RTL

Screenshot / RTL

Vidi se pad HDZ-a, ali i pad SDP-a, dok je tek blago narastao Možemo!



 


Hrvatska je izabrala novog-starog predsjednika, a dok se čeka inauguracija, kako stoje rejtinzi političara i stranaka u ovom kratkom predahu do lokalnih izbora u svibnju? RTL je objavio rezultate istraživanja Crodemoskop za veljaču.


Milanovićev izborni trijumf, ali i građanska buna pod parolom “bojkot traje” utjecao je na rejtinge vladajućih, no oporba i nije nešto profitirala. Tako se u veljači vidi pad vladajućeg HDZ-a (u siječnju 26,9 posto) kojeg se proziva i za rekordnu inflaciju u eurozoni, ali i pad SDP-a (u siječnju 23,6 posto), dok je na ovom tronu tek blago narastao Možemo! (u siječnju 9,2 posto).


Foto RTL


 


Kod ostatka desne oporbe trend je laganog rasta, četvrti je MOST (u siječnju 6,4 posto) koji jedini još prelazi izborni prag, dok su na oko 2 posto podrške Domovinski pokret (u siječnju 1,9 posto) i DOMiNO (u siječnju 1,9 posto). HSS (u siječnju 1,1 posto) predvodi stranke koje se kreću na oko 1 posto, naravno da je Hrvatska jedna izborna jedinica, ali pravila se na terenu mijenjaju, posebno kad su u igri nadolazeći lokalni izbori.


Foto RTL


Ispod jedan posto sve su ostale stranke. Od HSU-a (u siječnju 1,0 posto), Radničke fronte (u siječnju 0,5 posto), Fokusa (u siječnju 0,9 posto) sve do Odlučnosti i pravednosti (u siječnju 0,5 posto) dok su treća snaga u zemlji građani koji će glasati, ali su još neodlučni (u siječnju 17,9 posto) za koga.


Foto RTL


Foto RTL


Foto RTL


Tko su najpozitivniji političari?


Nakon izbora se na listi najpozitivaca dodatno učvrstio predsjednik Milanović (u siječnju 27,16 posto), slijedi ga premijer Plenković (u siječnju 14,50 posto), a daleko iza njih na trećem mjestu je sa 6 na 3 posto pozitivne percepcije pala predsjednička kandidatkinja Kekin (u siječnju 6,04 posto).


Foto RTL




Za njima slijedi skupina predsjednika političkih stranaka – Tomašević (u siječnju 1,76 posto), Petrov (u siječnju 1,55 posto), Hajdaš Dončić (u siječnju 1,12 posto) i Penava (u siječnju 0,86 posto).


Foto RTL


Listu top 10 pozitivaca zaključuju Selak Raspudić (u siječnju 6,13 posto), ministar Anušić (u siječnju 1,74 posto) i sinjski gradonačelnik Bulj (1,33 posto). Za gotovo 19 posto ispitanih – pozitivnih političara nema pa pogledajmo listu negativaca.


Foto RTL


Novo ime među najnegativnijim političarima


Foto RTL


Predvode je tvrdi kohabitanti premijer Plenković (u siječnju 34,4 posto) i predsjednik Milanović (u siječnju 16,3 posto), na treće se mjesto vratio bivši ministar zdravstva pred sudskim procesom Beroš (u siječnju 2,9 posto).


Četvrti je sada Milorad Pupovac (u siječnju 3 posto), a slijede ga Penava (u siječnju 2,1 posto), Primorac (u siječnju 2,3 posto) i Jandroković (u siječnju 0,7 posto).


Foto RTL


Na kraju ove nepopularne liste 10 negativaca su još Zekanović (u siječnju 1,4 posto), Tomašević (u siječnju 1,6 posto), a očito zbog snimaka pucnjave i bivši ministar poljoprivrede Josip Dabro.


Foto RTL


Ocjene za Sabor i Vladu


Kako u vrijeme izborne kampanje i sve do inauguracije uvijek preskačemo ocjenjivanje rada Ureda predsjednika – pogledajmo kako stoje Vlada i Sabor. Smatrate da su obje institucije popustile te im dajete dovoljan dva.


Foto RTL


A sad i najveće iznenađenje ovog istraživanja: unatoč nacionalnoj euforiji, radosti i optimizmu koje su nam tijekom siječnja, a posebno prošle nedjelje priuštili rukometaši osvajanjem drugog mjesta na svijetu, ne pamti se ovoliki mjesečni porast pesimizma. Čak 8 posto više vas smatra da zemlja ide u pogrešnom smjeru – ukupno 76%.


Foto RTL


Broj optimista s 21 posto pao je na samo 16 posto. Razlog se očito krije u događajima koje ste naveli da su obilježili siječanj: bojkot trgovina i najveća inflacija u Europi. Jer očito ni dolazak srebra u Hrvatsku nije pomogao da pri pogledu na cijene imamo osjećaj kao da kupujemo stvari od zlata.


Istraživanje je za RTL provela agencija Promocija plus od 4. – 6. veljače na uzorku od 1300 ispitanika uz standardnu grešku uzorka: ±2,7% i razinu pouzdanosti od 95%.