Reuters
"Zbog toga je međunarodna zaštita ne samo moralna, nego i zakonska dužnost Republike Hrvatske. Pravo na zaštitu, baš kao i ljudska prava, imamo svi mi - neovisno o boji, vjeri, etničkoj ili bilo kojoj drugoj pripadnosti - jer ona spašava živote", smatraju udruge
povezane vijesti
- Hrvatska je u europskim okvirima izrazito useljenička zemlja. Problem je što nema nikakav integracijski program
- Trump najavljuje deportaciju milijuna migranata. U zadnjih godinu dana ih je protjerano već 270.000
- Dva lica domaćeg gospodarskog rasta: Hrvatska ima snažne tvrtke, no građani su jako siromašni
Centar za mirovne studije i Inicijativa Dobrodošli! objavili su “Izvještaj o nasilnim i nezakonitim protjerivanjima” u kojem ističu da su hrvatsko političko vodstvo i MUP zloupotrijebili strah od pandemije covida-19 i medijsku usmjerenost na tu temu kako bi prikrili protjerivanja migranata.
Hrvatska policija učestalo odbacuje optuže o organiziranom nasilju i tvrdi da istražuje slučajeve za koji postoje dokazi, dok udruge, s druge strane, navode da nikada nije bilo više dokaza o “sustavnom nasilnom i nezakonitom protjerivanju” nego u posljednje dvije godine.
“U danima kada smo zgroženi sukobima i nasiljem u Ukrajini iskazujemo solidarnost sa svim civilima kojima su životi i sigurnost ugroženi te zahtijevamo uspostavljanje mira – dobili smo još jedan podsjetnik koliko je važno graditi mir i pružiti sigurnost svima koji su ratom zahvaćeni. Svi mi imamo pravo na sigurnost i svi mi imamo pravo na život”, ističe Sara Kekuš iz Centra za mirovne studije.
Dodaju da međunarodna zaštita i izbjegličko pravo imaju za cilj osigurati da su ljudi sigurni i živi i kada im njihova država to ne može omogućiti.
“Zbog toga je međunarodna zaštita ne samo moralna, nego i zakonska dužnost Republike Hrvatske. Pravo na zaštitu, baš kao i ljudska prava, imamo svi mi – neovisno o boji, vjeri, etničkoj ili bilo kojoj drugoj pripadnosti – jer ona spašava živote”, smatraju udruge.
Ističu i da su prošle dvije godine pokazale nužnost uspostave nezavisnog i učinkovitog mehanizma nadzora djelovanja policijskih službenika. Objavu izvještaja prati i zahtjev 16 europskih mreža i organizacija civilnog društva koje traže hitan prestanak nezakonitih protjerivanja.
MUP je u više navrata, suprotno tvrdnjama udruga, isticao da policajcima na granici nije dopuštena nezakonita uporaba sile, a podsjećaju i na broje slučajeve spašavanja migranata.