Foto Neva Zganec/PIXSELL
Ponudu su odbili Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH), Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO), Školski sindikat Preporod i Sindikat hrvatskih učitelja (SHU)
povezane vijesti
Četiri školska sindikata odbila su potpisati dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) kojim im je Vlada ponudila rast osnovice od tri posto s prvim veljače iduće godine i dodatnih tri posto s prvim rujna.
Premijer Andrej Plenković ponudio je na sastanku u petak sindikatima javnih službi rast osnovice za izračun plaće s 947,18 eura bruto na 975,60 od 1. veljače 2025. koja bi bila isplaćena u ožujku te dodatni i rast osnovice na 1004,87 eura od 1. rujna s isplatom u listopadu.
Uz rast osnovice, Vladina ponuda sadrži i uvećanje dodatka za noćni rad s 40 na 50 posto, porast iznosa otpremnine za odlazak u mirovinu s 2 na 2,5 osnovice, rast osnovice za izračun iznosa jubilarne nagrade s 240 na 300 eura neto te mogućnost pregovora u 2025. o ugovaranju naknade za troškove prehrane.
O toj ponudi sindikati su se trebali očitovati do utorka ujutro temeljem uobičajnih procedura, odnosno konzultacija na razini članstva.
Većina sindikata donijela odluku na tijelima
Ponudu su odbili Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH), Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO), Školski sindikat Preporod i Sindikat hrvatskih učitelja (SHU).
Iz NSZVO-a su izvijestili da je njihovo Veliko vijeće odluku donijelo jednoglasno, u Preporodu je provedeno izjašnjavanje članstva, a u SHU referendum, na kojima je većina članova odbila vladinu ponudu dok je NSZSŠH neće potpisati temeljem odluke Središnjeg odbora.
NSZSŠH ima više od deset tisuća članova, a njegov predsjednik Zrinko Turalija kratko je Hini objasnio da neće biti potpisnici Dodatka I. TKU temeljem zaključka Središnjeg odbora.
Objasnio je da ne mogu donijeti odluku o raspisivanju referenduma o ponudi Vlade budući da se zbog kratkoće rokova on ne može provesti sukladno statutu Sindikata.
U sindikatu Preporod, od ukupno 11.493 člana, izjašnjavanju je pristupilo nešto manje od 70 posto (8024) pri čemu se za Vladinu ponudu izjasnilo njih 1.338 ili 16,67 posto, a protiv vladine ponude bilo je 6668 ili 83,10 posto članova (nevažećih listića bilo je 18 ili 0,22 posto).
U SHU-u, koji okuplja više od 26.000 članova, na referendumu je sudjelovalo njih 63,62 posto pri čemu vladinu ponudu nije prihvatilo njih 67,62 posto (za je bilo 32,38 posto).
Osnovica se primjenjuje i na javne službenike
Da bi se potpisao Dodatak I., sukladno Zakonu o reprezentativnosti, moraju ga prihvatiti najmanje jedan sindikat iz najmanje tri od pet različitih područja i sindikati potpisnici moraju imati najmanje 50 posto od ukupno sindikalno organiziranih radnika.
Sindikalno organiziranih radnika u reprezentativnim sindikatima ima 80.009, odnosno za potpisivanje se trebaju izjasniti sindikati s najmanje 40.005 članova.
S obzirom na to da za vladinu ponudu nije bilo više od pedeset posto radnika članova od ukupno sindikalno organiziranih radnika sindikata zastupljenih u pregovaračkom odboru, koliko je potrebno da bi kolektivni ugovor bio važeći, Vlada je danas donijela odluku o visini osnovice za obračun plaće u javnim službama u 2025. kojom se ujednačavaju prava zaposlenika u javnim službama s pravima državnih službenika i namještenika.
To znači da će osnovica za izračun plaće od 1. siječnja 2025. do 31. siječnja 2025. iznositi 947,18 eura bruto s isplatom u veljači, od 1. veljače 2025. do 31. kolovoza 2025. godine 975,60 eura bruto, s isplatom u ožujku, a od 1. rujna 2025. godine pa nadalje će iznositi 1004,87 eura bruto, s isplatom u listopadu.