Foto Luka Jeličić
Potpisali smo i novih šest projekata. Nova potpisivanja slijede vrlo brzo, poručio je Oleg Butković
povezane vijesti
Obilježavanje Dana pomorstva i unutarnje plovidbe tradicionalno je prilika za susret stručnjaka u sektoru, rasprave o tekućim problemima, ali i nagrađivanje najuspješnijih djelatnika u sustavu pomorstva i unutarnje plovidbe, a domaćin je ove godine bio Šibenik. Pozitivna budućnost pomorstva ne može se osigurati bez daljnjih infrastrukturnih ulaganja, a u Šibeniku je resorni ministar potpisao i ugovore za šest novih projekata županijskih lučkih uprava, ukupne vrijednosti od oko 58 milijuna eura.
Tradicija i identitet
Napori usmjereni na daljnje poticanje obrazovanja apostrofirani su kao jedan od najvažnijih zaloga za kvalitetu sustava pomorstva i unutarnje plovidbe. Na tradicionalnoj Svečanoj akademiji ususret otvorenju konferencije Dani pomorstva i unutarnje plovidbe dodjelom nagrada poduzećima te pojedincima iz područja pomorstva, unutarnje plovidbe i sigurnosti plovidbe, posebna počast odana je onima koji cijeli sustav nose na svojim leđima, a program je otvorio ministar mora, pomorstva i infrastrukture Oleg Buković.
– Njegujemo stoljetnu tradiciju pomorstva, ali i 250 godina uspostave sustava pomorske administracije, osnutkom institucije Lučkog kapetana u Rijeci proglasom o plovidbi kraljice Marije Terezije. I danas baštinimo njihovu tradiciju i identitet. Okosnica su i danas vlasti u pomorstvu, ali centralna im je zadaća svih ovih godina ostala ista – briga o sigurnosti plovidbe. No, povećanjem broja plovila, ali i opsega njihovih obveza, izmjene zakonskih odredaba bile su potrebne kako bi se pratilo stanje na terenu i pokrile sve obveze, naglasio je ministar.
– Novi Zakon o pomorskom dobru donio je mnoge novosti, ali i obvezu bolje i učinkovitije zaštite okoliša. S oko šest tisuća kilometara obale i tisuće otoka, uz jačanje prisutnosti na terenu, potrebno je i osvijestiti važnost zaštite podmorja i pomorskog dobra.
Gradnja i njegova eksploatacija tema je naših najvažnijih napora, kao i daljnja ulaganja u luke i njihovu opremu. Opredijelili smo se zato za snažan investicijski ciklus i obnovu lučke infrastrukture s više od 300 milijuna eura uspješnih dokaza iza nas. Potpisali smo i novih šest projekata. Nova potpisivanja slijede vrlo brzo, nastavljamo i s ulaganjima u područje unutarnje plovidbe, obnavljamo vodne puteve na Savi i Dunavu, poručio je Butković.
Kontinuitet ulaganja
Kada se govori o zaštiti mora i morskog okoliša, nastavlja se s nabavkom opreme za zaštitu od onečišćenja s tri nacionalna sredstva i uz nabavku novih plovila – 16 za sada, a 38 novih do kraja 2026. godine.
– Kroz novu financijsku omotnicu tako osiguravamo daljnji kontinuitet ulaganja. Iza tih projekata stoji velik broj marljivih djelatnika koji, uvjereni smo, s ljubavlju prema svojoj sredini pristupaju svakom zadatku. Zato ne zaboravljamo uređenje obale, pristaništa i vezova na našim rijekama i ulaganja u vodne puteve. Nastavljamo ulagati u naše centre za suzbijanje onečišćenja mora i nabavkom novih plovila. Od sljedeće ćemo godine sa susjedima organizirati obvezan sustav javljanja brodova s opasnim teretom na području Jadransko-jonske regije i potpisati međunarodnu deklaraciju Međunarodne pomorske organizacije i uspostaviti stalnu transnacionalnu mrežu. S više od 500 akcija traganja i spašavanja na moru svake godine podebljat ćemo sustav volonterima, ali naravno i novom opremom, naglasio je potpredsjednik Vlade.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković je dodao kako Dani pomorstva i unutarnje plovidbe nikada nisu samo godišnja prigoda da se rezimiraju događanja u sektoru.
– Prije svega zahvala je ovo svim našim pomorcima i mornarima za njihov blagdan. Pokazujemo je nastavkom ulaganja u naše luke – renesansom hrvatske obale, vrijedne do sada oko 300 milijuna eura i našoj privrženosti obali i otocima. Naš je ovogodišnji susret važan jer dolazi u kontekstu snaženja Hrvatske kao prometnog čvorišta, poručio je Plenković, rezimiravši kako smo uz Njemačku jedina zemlja na četiri transeuropska prometna koridora.
– Geopolitički nas to stavlja u jaku prometnu i energetsku poziciju. U budućnosti zato moramo nastaviti s velikim ulaganjima u obalu i otoke, snažiti sve kompanije u pomorstvu i poboljšati pomorske veze otoka i kopna. Upravo je pomorstvo zaslužno za rast turizma i osnaživanje otoka. Renesansa obale konstanta je našeg mandata, zaključio je Plenković.
Šest novih investicijskih projekata
Ministar Butković, kao domaćin konferencije naglasio je kako se ulaganja u pomorstvo i prateću infrastrukturu nastavljaju i u sljedećem programskom razdoblju i to za početak potpisivanjem šest ugovora za ove projekte županijskih lučkih uprava.
– Obnova lučke infrastrukture, riva i šetnica dotaknula je svaki dio naše obale. Zemlja smo okrenuta moru i odlučili smo se za ovaj veliki investicijski ciklus u sklopu kojeg su realizirani brojni projekti koji utječu na zaštitu plovidbe, akvatorija i povećanje broja vezova. Lice je to i naličje svakog mjesta. Bespovratna sredstva namijenjena su za projekte ŽLU-a, a za izvanlučka područja imamo dodatna nacionalna sredstva. Pomorci su naš brend i naša baština i zato istaknute pojedince posebno nagrađujemo, ali i poslušamo njihove probleme. Usmjereni smo na održiva ulaganja i resurse kojim moramo dobro upravljati, poručio je ministar.
Dva su projekta tako otišla u Šibensko-kninsku županiju – projekt »Rekonstrukcija luke Murter«« i »Dogradnja luke Prvić Šepurine – prostorna cjelina 2«. Dva su projekta otišla našim sjevernim otocima – Krku i Cresu – projekt »Rekonstrukcija i dogradnja luke otvorene za javni promet u naselju Martinšćica na otoku Cresu« Županijske lučke uprave Cres i projekt »Rekonstrukcija luke Krk« Županijske lučke uprave. Naposljetku, Istrijanima također stiže nova lučka infrastruktura i to u projektima »Izgradnja luke otvorene za javni promet lokalnog značaja Dajla – Belveder« Županijske lučke uprave Umag – Novigrad i projekt »Sjeverni lukobran na otoku Sveta Katarina unutar luke otvorene za javni promet županijskog značaja – luke Rovinj« Županijske lučke uprave Rovinj.
Nagrade i priznanja
U sklopu Dana pomorstva i unutarnje plovidbe tradicionalno se dodjeljuju nagrade i priznanja najzaslužnijim tvrtkama i poduzetnicima koji domaći pomorski putnički i teretni prijevoz drže na čvrstim temeljima. Ove se godine tako laskavom titulom za doprinos razvitku pomorskog gospodarstva okitila tvrtka Jadranski pomorski servis d.o.o., koja je u svojoj dugogodišnjoj tradiciji i s recentnim paketom ulaganja vrijednim više od 35 milijuna investirala u poslovanje, što je rezultiralo otvaranjem novih 18 radnih mjesta.
A da su sve neprilike nevažne kada je ljudski život u pitanju, ponovo su pokazali ovogodišnji dobitnici nagrade za traganje i spašavanje na moru za 2024. godinu. Svojom su se hrabrošću tako iskazali djelatnici Lučke kapetanije Senj, Tomislav Zrinki, Mladen Šojat i Danijel Brzić koji su, unatoč kvaru motora, u dvije akcije spasili pet osoba, te Lučke kapetanije Split, ispostave Hvar – lučki kapetan Milan Botica i voditelj brodice Josip Marić, s bilancom koja broji 21 akciju traganja i spašavanja i 14 akcija s ostalim službama zakona u ovoj godini. U povodu 75 godina rada posebno je priznanje dodijeljeno i Hrvatskom registru brodova, koji ima ključnu ulogu u razvoju i održanju standarda sigurnosti i tehničke opremljenosti na moru. Za doprinos razvoju i ugledu unutarnje plovidbe nagrađena je Lučka uprava Sisak, zbog očuvanja plovidbene djelatnosti na Savi i brze uspostave regularnog rada nakon potresa.
Nagrade za razvoj pomorstva i unutarnje plovidbe u povodu skorog odlaska u mirovinu tradicija su Dana pomorstva i unutarnje plovidbe, a s profesionalnom će se plovidbom uskoro oprostiti tri lučka kapetana – Joško Nikolić iz LK Ploče, Damir Sinić iz LK Slavonski Brod i Ivan Barović iz LK Vukovar. Nagrada za doprinos razvoju i ugledu unutarnje plovidbe otišla je u ruke Miroslava Ištuka, a dugogodišnjim su se radom u sustavu lučkih kapetanija iskazali Biljana Perković iz LK Šibenik i Ivica Čikotić iz LK Split, koji su dobili priznanja za dugogodišnju službu u svojim kapetanijama. Nagrade za razvoj obrazovanja i pomorske kulture pripale su Pomorskoj školi Bakar u 175. godišnjici rada i Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Splitu.