Refleksije krize

Brojne banke koje posluju u Hrvatskoj izložene su ruskom tržištu. Kako će se sankcije reflektirati na njih?

Aneli Dragojević Mijatović

Foto ARHIVA NL

Foto ARHIVA NL

Među bankama koje su značajno prisutne u Rusiji, koja je pod sankcijama, je Raiffeisen Bank International. Sve usluge, izuzev onih obuhvaćenih sankcijama, dostupne su klijentima. Gotovina je, i nastavit će biti, dostupna u iznosima koje zatraže, poručuju iz RBA



RIJEKA – Kriza u Sberbanku u Hrvatskoj ekspresno je riješena, brzom intervencijom Vlade i HNB-a. No, bankarski sustav posebno je povezan dio ekonomskog sustava, a domaće banke većinom su u vlasništvu stranih bankarskih grupacija koje nisu ruske kao što je Sberbank, ali su neke od njih snažno prisutne na ukrajinskom i ruskom tržištu. Među bankama koje su značajno prisutne u Rusiji, koja je pod sankcijama, je Raiffeisen Bank International, čije poslovanje sada prilično trpi, a dionice ove banke u slobodnom su padu. Agencije prenose da je banka najavila i povlačenje s tog za njih iznimno bitnog tržišta, koje im je lani primjerice donijelo čak trećinu ukupne dobiti, no navodno to zasad ipak nije opcija. Iz Raiffeisen bank Hrvatska jučer su reagirali s obzirom na, kako su rekli, pojačani interes medija vezano na temu Raiffeisen Bank International i njene izloženosti na ruskom i ukrajinskom tržištu, te povezanosti s njihovom lokalnom RBA bankom u Hrvatskoj.



– Sve usluge RBA banke, svi proizvodi, sva domaća i međunarodna plaćanja (izuzev onih obuhvaćenih sankcijama) dostupna su našim klijentima. Također, gotovina je i nastavit će biti dostupna u iznosima koji zatraže, poručuju iz RBA-a u Hrvatskoj, koja je jedna od 13 banaka austrijske RBI Grupe koje posluju na tržištima srednje i istočne Europe. Kažu da su na temelju iskustva razvili dokazani pristup koji štiti njihove klijente.


UniCredit i Intesa


– Naša visoka razina likvidnosti nam omogućava da u svakom trenutku podmirimo svoje obveze. U našem slučaju to znači da nemamo direktnu izloženost i poslovanje usmjereno na pogođena tržišta Rusije i Ukrajine, i samim time nema direktnog utjecaja na naše poslovanje, poručuju iz RBA-a Hrvatska. Kažu da su lani ostvareni rezultati »dokaz da je RBA-ovo poslovanje u snažnoj formi«. Gotovo cjelokupno poslovanje, 97 posto, odnosi se na poslove u Hrvatskoj i EU-u.


Hrebac: Nema žurbe s Croatia bankom




Direktorica Hrvatske agencije za osiguranje depozita (HAOD) Marija Hrebac poručila je jučer da su sanacijom Sberbanka Hrvatska spriječeni negativni efekti.
– Propast jedne banke vrlo lako može značiti i prelijevanje negativnih efekata na ostale. No, oni su sanacijom spriječeni i ovo predstavlja »win-win« rješenje, kaže. Osvrnula se na postupak prodaje Croatia banke koji »nije okončan ni zaustavljen«. Kaže da je banka u međuvremenu uvelike stabilizirala svoje poslovanje te da ispunjava sve regulatorne zahtjeve. Podsjetila je da su za Croatia banku predane dvije obvezujuće ponude, ali da ne želi ništa prejudicirati. »Croatia banka je vrlo stabilna, nema nikakve krizne situacije, pa posljedično ni žurbe i pritiska«, kaže. Banka je u vlasništvu HAOD-a, koji je još u srpnju 2020. pokrenuo postupak njene prodaje.


– Uz to, imamo visoku likvidnost i kapitaliziranost s postotkom adekvatnosti kapitala od 23 posto. Naši relevantni omjeri likvidnosti i kapitaliziranosti uvelike premašuju propisane regulatorne zahtjeve i pokazuju rekordnu razinu likvidnosti. Ta brojka nas svrstava u jednu od najviše kapitaliziranih banaka u Europi, izjavila je Liana Keserić, predsjednica Uprave RBA-a. Upravo zato, poručuju iz RBA-a, mogu sa sigurnošću potvrditi kako je novac i imovina njihovih klijenata u Hrvatskoj sigurna. Johann Strobl, predsjednik Uprave u RBI-ju kaže da prate situaciju i sankcije koje se produžuju gotovo svakodnevno.



Upite o izloženosti ruskom i ukrajinskom tržištu, te eventualnim posljedicama koje bi to moglo imati na poslovanje banaka u Hrvatskoj, uputili smo jučer i Zagrebačkoj i Privrednoj banci, čiji se većinski vlasnici, talijanske banke UniCredit i Intesa Sanpaolo, također spominju među europskim grupacijama sa značajnijom prisutnošću na ruskom tržištu. Isto smo pitali i Erste bank Hrvatska, koji posluje u okviru austrijske grupacije, te OTP banku Hrvatska, koja je u vlasništvu mađarskog OTP-a. Iz Zabe su poručili da pomno prate razvoj situacije u Rusiji.



– Rusija prolazi kroz valove sankcija, a mi uvijek usklađujemo svoje poslovanje prema regulatornim smjernicama. No, kapital Grupe UniCredit u ruskoj podružnici manji je od 4 posto ukupnog kapitala Grupe, a ako pogledate kredite i ukupnu imovinu, brojke su čak i manje od toga. Zagrebačka banka najveća je banka u Hrvatskoj sa snažnim kapitalom i likvidnošću. Nastavljamo s pozornošću pratiti razvoj događaja i pridržavati se svih regulatornih smjernica, ističu.



Iz PBZ-a poručuju da su dio Intesa Sanpaolo Grupe, jedne od vodećih europskih banaka po profitabilnosti i snazi kapitala.
– Supsidijari Intese Sanpaolo u Rusiji i Ukrajini prilično su mali, s ukupnom imovinom od 1 milijarde eura, odnosno 300 milijuna eura, što zajedno predstavlja samo 0,1 posto ukupne imovine Grupe. Ukupni krediti Grupe Rusiji iznose 1,1 posto ukupnih kredita Grupe. PBZ je već dugi niz godina po ostvarenim rezultatima u samom vrhu među bankama u Hrvatskoj, visoko je likvidna i kapitalizirana banka sa stopom adekvatnosti kapitala znatno iznad regulatornih zahtjeva, navode iz PBZ-a.


Erste i OTP


Iz Erstea poručuju da je opseg poslovnih aktivnosti koji se odnosi na klijente ili platni promet povezan s Rusijom u ukupnom portfelju banke vrlo mali.
– Erste bank pomno prati razvoj događaja te je u bliskom kontaktu i komunikaciji s klijentima koji su na bilo koji način izloženi ruskom tržištu. Bitno je naglasiti da naša matična Erste grupa nema svoje podružnice na ruskom i ukrajinskom tržištu, njezina izravna izloženost prema tim državama je neznatna, te u ovom trenutku ne planira dodatna značajna izdvajanja rezervacija koje bi bile povezane s trenutačnom situacijom u tim državama, poručuju iz Erstea. OTP Hrvatska navodi da, prema podacima Banke za međunarodne namire, OTP banka nije na popisu europskih banaka koje su posebno izložene u Rusiji, što mogu i potvrditi.
– OTP grupa ostaje stabilna čak i u slučaju najgoreg scenarija. Međunarodni gospodarski odnosi Hrvatske i ratom pogođenog područja su iznimno limitirani. Polazeći od te činjenice, kao i na osnovi već provedenog dubinskog snimanja našeg portfelja u Hrvatskoj, ne očekujemo izraženiji izravni utjecaj ratnih zbivanja i sankcija uvedenih Rusiji na poslovanje većeg broja naših klijenata, a samim time i na naš rezultat, poručuju iz ovdašnjeg OTP-a.