Bojkot trgovaca poruka je i Vladi od koje se očekuje akcija
povezane vijesti
Premda je današnji bojkot potrošača, kupaca i građana usmjeren prema trgovcima, on je i poruka i upozorenje Vladi da treba učiniti puno više na suzbijanju rastuće inflacije i nekontroliranog rasta cijena nego što je proširenje liste proizvoda s ograničenim cijenama.
Cijene u maloprodaji u našoj zemlji nekontrolirano rastu od 2021. godine i o tome su upozoravale brojne udruge za zaštitu potrošača, a među njima i Centar za edukaciju i informiranje potrošača (CEIP) čija je predsjednica Tanja Popović Filipović bila zagovornica bojkota građana onih trgovina i njihovih vlasnika koji su nekontrolirano i bezobrazno podizali cijene proizvoda na policama svojih trgovina iskorištavajući često situacije i pravdajući se od poskupljenja goriva i cijena transporta nakon COVID pandemije do inflacije ili uvođenja eura u novije vrijeme.
Protestni konzumerizam
– Mi smo iz Osijeka stalno pozivali građane na bojkot i sada je do toga došlo i mogu reći da sam ponosna jer smo prvi put pokazali »protestni konzumerizam«. Sada krećemo pokazati da smo složni. Nama udrugama je taj građanski aktivizam presudan i bojkot je odličan alat, podržavamo ga i nećemo kupovati na dan bojkota i nismo se dan prije opskrbili, poručuje Popović Filipović i poziva građane na solidarnost kako bi odaslali poruku »da je građanima više dosta toga«. Premda se dosta govori o tome u kolikom će se broju građani odazvati bojkotu trgovaca i hoće li potrošači i kupci uspjeti odoljeti ponudama sniženja koja su im za petak, dan bojkota, ponudili trgovci čini se da te brojke ne igraju ulogu jer je poruka usmjerena i na trgovce, ali i na hrvatsku Vladu.
I voditeljica CEIP-a smatra da ovdje nisu bitne računice i brojke jer drži da građani šalju poruku ne samo trgovcima već i Vladi »da politiku koju provodi treba hitno mijenjati«.
– U konačnici, tko može promijeniti priču o inflaciji? Naravno bolja monetarna politika Vlade. Da, ovo jest nastup prema trgovcima, ali se u konačnici šalje poruka i vlasti da ne možemo i ne želimo kupovati po tim cijenama. Ljudi jednostavno više ne mogu kupovati po tim cijenama, kaže Popović Filipović uvjerena kako će se i nakon petka bojkot nastaviti jer su građani rekli »dosta je bilo«.
Na konstataciju da su preko noći na policama trgovačkih centara i trgovina snižene cijene gotovo polovine proizvoda i to za 20 i više posto, da se sve crveni od akcija Popović Filipović smatra da će građani uspjeti odoljeti tom triku trgovaca jer su ljutiti i jer su na taj način poniženi.
– Hoće li to biti nastavak bojkota, ili nešto drugo, vidjet ćemo, ali mislim da će se nastaviti građanska inicijativa jer su građani ljutiti baš time što su sada trgovci pola proizvoda stavili na akciju od petinu dosadašnje cijene. Time sve nas potrošače samo vrijeđaju, kaže ona.
Nejasni signali
To što je ministar gospodarstva Ante Šušnjar iskazao podršku građanima i potrošačima koji kreću u akciju bojkota kupnje na jedan dan kako bi pokazali svoju snagu daje samo naslutiti kako se vlast u ovom slučaju nije osjetila prozvanom. Iako se svi čude što je ministar Šušnjar pozvao na bojkot posljednjih dana od vlasti nismo čuli da će nešto učiniti u tom pogledu i signali nisu bili jasni.
Predsjednica osječkog CEIP-a Popović Filipović tvrdi kako su i oni iz udruga potrošača očekivali poziv iz Vlade i resornog ministra na sastanke koje su nedavno održali s predstavnicima udruga umirovljenika, saveza osoba s invaliditetom, sindikata, proizvođača, trgovaca i distributera, radi dogovora o konačnom popisu proizvoda s ograničenim cijenama.
– Nadam se pozivu vlasti da sjednemo svi za zajednički stol. Razočarani smo jer smo i mi iz udruga potrošača očekivali poziv na sastanak s trgovcima. Do sada nismo bili pozvani niti od resornog ministarstva niti iz Vlade iako smatram da mi najbolje znamo stanje na terenu. A stanje je takvo da je građanima zaista dosta, zaključuje Popović Filipović.
Pravna savjetnica iz područja zaštite potrošača Dunja Maletić, koja ne predstavlja niti jednu udrugu potrošača o bojkotu kaže da ima trgovaca koji zloupotrebljavaju situaciju i sebi neopravdano nabijaju profit.
– No, također treba znati da mnogi trgovci u tom nabavnom lancu nisu krivi i nisu si toliki profit nabili sami, već njima njihovi dobavljači nabijaju cijene i na taj način trgovce stjeraju u kut. Kada povećaju cijene, ispašta naravno sam potrošač, kaže Maletić dodajući da ako već postoji snaga građana, neka se odluče za bojkot i nešto učine u praksi za svoj boljitak.
Smatra da taj svoj revolt građani, prije svega, trebaju usmjeriti prema vladajućima.