Krešimir Luetič

‘Bez liječnika je trenutno čak 350 ambulanti. Samo u zadnjih tjedan dana iz Hrvatske ih je odselilo još pet!’

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Damir Spehar PIXSELL

Foto Damir Spehar PIXSELL

Svaki treći obiteljski liječnik stariji je od 60 godina, ističe Krešimir Luetić, predsjednik HLK-a



ZAGREB – Samo u posljednjih tjedan dana Hrvatsku je napustilo još pet liječnika, upozorio je predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić na konferenciji »Planiranje kadrova u zdravstvu – nemoguća misija ili nova prilika?«, održanoj u Školi narodnog zdravlja »Dr. Andrija Štampar« u Zagrebu, uz sudjelovanje domaćih i europskih čelnika zdravstvenih tijela i institucija.


U situaciji gdje samo u primarnoj zdravstvenoj zaštiti imamo 350 ambulanti bez liječnika, a svaki treći obiteljski liječnik stariji je od 60 godina, ključno je pitanje kako liječnike zadržati u Hrvatskoj, a to uz postojeće uvjete, gdje oni ne mogu čak ni pregovarati o svojim osnovnim materijalnim pravima, nije lako, upozorio je Luetić.


S gotovo tisuću liječnika koji su otišli od 2013. do danas, Hrvatska je u boljoj poziciji od Rumunjske koju je napustio svaki treći liječnik, ili Poljske koju je napustio svaki četvrti liječnik. No, stanje nije dobro, a još uvijek nemamo jasan plan o tome koliko liječnika i drugog medicinskog kadra trebamo obrazovati, upozorio je Marijan Klarica s Medicinskog fakulteta u Zagrebu, te poručio kako je pandemija pokazala da treba reorganizirati sustav jer »negdje izgaraju od posla, a negdje ih ima viška«. COVID-kriza je pokazala kako se nosimo s pitanjem ljudskih potencijala u zdravstvu, kazao je ministar zdravstva Vili Beroš.




– Bolnice i primarna zdravstvena zaštita ne komuniciraju dovoljno, zato imamo problem s brojnošću pacijenata u bolničkom sustavu, a nedovoljno ih je u primarnoj zaštiti. Što smo sebi napravili u zadnjih nekoliko desetljeća, teško je zamisliti, zato sada treba zasukati rukave.


Ovo nije nemoguća misija, to je ne samo nova prilika, nego naša obveza i zadatak, ustvrdio je Beroš.


Govoreći o uvjetima rada liječnika u Hrvatskoj, Luetić je rekao kako nedostaje cjelovita reforma sustava specijalizacija, kako se ne bi vrednovalo vrijeme, nego kompetencije stečene za vrijeme specijalizacije. Dvije godine rada pod nadzorom, pokazala je anketa HLK-a, pokazale su snižavanje ocjene s četvorke na trojku u zadnjih godinu dana, pa je pitanje je li takav rad kvalitetno proveden.


– Jedna smo od rijetkih zemalja koja u kaznenom zakonu ima kazneno djelo nesavjesnog liječenja. U zapadnoj Europi to je nepoznato kazneno djelo, kod nas ne samo da je u KZ-u, nego se liječnici i procesuiraju i samim time provode defenzivnu medicinu, a to može biti jedan od argumenata za odlazak. Bilježimo i napade na zdravstvene radnike, nažalost i fizičke, a imamo i sindrom sagorijevanja, gdje je jedan od elemenata enorman prekovremeni rad, upozorio je Luetić.