Nova afera

Arhitektica tužbom traži zaustavljanje projekta Sljemenske žičare. Koja je, usput, poskupjela za čak 89 milijuna

Hina

snimio Denis Lovrović

snimio Denis Lovrović

Dnevnik podsjeća da se na YouTubeu ovih dana pojavio i video nepoznatog autora u trajanju od sedam sati u kojem je prilično detaljno analizirana i snimljena izgradnja žičare koja je dosad stajala gotovo 600 milijuna kuna



Tvrtka Arhitektura u bijelom i Ana Lovinčić, arhitektica koja kao autor potpisuje Sljemensku žičaru, ustali su tužbom na Trgovačkom sudu u Zagrebu zbog povrede autorskih prava te traže privremenu mjeru da se radovi obustave i izvedu sukladno projektu, piše u subotu Jutarnji list.


U Gradu Zagrebu su Jutarnjem neslužbeno potvrdili da su tužbu zaprimili te da će sljedeći tjedan poslati odgovor na tužbu za koju su uvjereni da je potpuno neosnovana.


Na Trgovačkom sudu neslužbeno se doznaje da je postupak počeo, a sudac je stranke uputio u postupak mirenja.




U Gradu Zagrebu tvrde da su prijepori oko arhitektonskog projekta Sljemenske žičare među arhitektima započeli još prije. Jedna druga arhitektica koja je navodno radila u Elektroprojektu je ukazivala na to da konačni projekt previše nalikuje na poslovnu zgradu Deloittea u Oslu. To zaista postane jasno kad pretražite na Googleu spomenutu poslovnu zgradu, navodi dnevnik.
Proteklih su se dana u medijima mogli pročitati članci u kojima se arhitekti često zgražaju nad izgledom same žičare.


Povjesničarka umjetnosti Snješka Knezević za Jutarnji list je rekla da je “zapanjuje brutalnost i bezobzirnost prema ambijentu, bilo na donjem bilo na gornjem kraju”. Ta žičara je izraz potpunog nerazumijevanja grada njegove kulture i prirode, izraz megalomanskih vizija neobrazovane, despotske uprave, koja nemilice razbacuje novac grada smatra Knežević.


Dnevnik podsjeća da se na YouTubeu ovih dana pojavio i video nepoznatog autora u trajanju od sedam sati u kojem je prilično detaljno analizirana i snimljena izgradnja žičare koja je dosad stajala gotovo 600 milijuna kuna, uz dodatnih više od 120 milijuna kuna kamata na kredit.


U Gradu Zagrebu neslužbeno tvrde da je video prepun manipulativnih pa i netočnih podataka. U videu se detaljno analizira kako su troškovi radova narasli za čak 89 milijuna kuna, donosi Jutarnji list.