Foto Ivo Čagalj PIXSELL / arhiva NL
Nije to ni blizu onoga za što se mi ustrajno zalažemo. I dalje bi sve ostalo u sferi prekršaja. Ako se nešto radi, treba to napraviti kako treba, istaknuo je Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske
povezane vijesti
ZAGREB – Dvije i pol godine Ognjen Kraus, predsjednik Židovske općine Zagreb, traži izmjene Kaznenog zakona kojima bi se zabranilo »Za dom spremni«, a sve što bi uskoro trebao dobiti su značajno više novčane kazne za osobe za koje bi prekršajni sudovi utvrdili da su se korištenjem ustaškog pozdrava ogriješile o Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira. Kada smo jučer Krausa pitali može li najava da će se »remećenje javnog reda i mira izvođenjem, reproduciranjem pjesama, skladbi i tekstova ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža na javnom mjestu« ubuduće sankcionirati s čak 700 do 4.000 eura biti zadovoljavajuća kompenzacija za izostanak tražene promjene KZ-a, odgovorio nam je da nije još ništa pročitao. I njegov saveznik u guranju spomenute inicijative, predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, vrlo je zasad suzdržan, rekao nam je da ne može još komentirati zakonski prijedlog koji se nalazi u e-savjetovanju. S njima dvojicom je od siječnja 2021. i sastanka u prostorijama Židovske općine Zagreb, kada je započeo pritisak na Vladu u vezi s izričitim stavljanjem izvan zakona »Za dom spremni«, i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin. On je pročitao što se sprema i ima jasan stav o tome – ne može povišenje prekršajnih kazni biti nikakav nadomjestak za ono što zahtijeva s kolegama.
Sfera prekršaja
– Nije to ni blizu onoga za što se mi ustrajno zalažemo. I dalje bi sve ostalo u sferi prekršaja, a znamo da imamo neujednačeno postupanje policije u ovakvim slučajevima, a onda i takvu sudsku praksu. »Za dom spremni« je ustaški pozdrav suprotan hrvatskom Ustavu i njegovo uzvikivanje mora biti kazneno djelo, to je jasno. Ne može biti bilo kakvih zamjena za to, kazao nam je Habulin.
– Tko u javnom prostoru koristi, javno ističe, nosi na odjeći ili pokazuje u javnosti na drugi način simbole, parole, slogane, zastave, znakove, oznake, slike, imena, nadimke, nazive, pozdrave, pokliče, načine pozdravljanja, geste, odore ili njihove dijelove ili druga obilježja fašističkog, nacionalsocijalističkog, ustaškog i četničkog pokreta ili režima ili njihovih vodećih osoba ili postrojbi, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine, glasi predloženi članak Kaznenog zakona, za koji Kraus i njegovi istomišljenici nastoje već dugo zainteresirati premijera Andreja Plenkovića. No, bez uspjeha, jer lider HDZ-a bi »Za dom spremni« eventualno mogao zabraniti istovremeno s crvenom petokrakom. Zato je predsjednik Vlade u prethodnom razdoblju na svaki upit o ustaškom pozdravu odgovarao da je on »već suprotan Ustavu i zakonu« i da je samo stvar u tome kako pojedini sudovi to primjenjuju. Jednako će biti i nakon uvođenja puno oštrijih novčanih kazni, na sucima će i dalje biti da procjenjuju predstavlja li i kada »Za dom spremni« narušavanje javnog reda i mira.
Podrška IDS-a
U obrazloženju zakonskog prijedloga, koji je u fazi e-savjetovanja, piše da je analiza pokazala da su u većini slučajeva oni koji su koristili »navedeni pozdrav«, vjerojatno se misli na »Za dom spremni«, proglašeni krivima, ali da ih niske kazne nisu odvratile od počinjenja istog prekršaja u budućnosti. Zbog toga će one biti povišene.
– Ne može se reći da to nije baš ništa, nešto ipak jest, ali riječ je o vrlo malom pomaku. Ako se nešto radi, treba to napraviti kako treba, premda sam svjestan da nije moguće brzo riješiti probleme koji su nam se godinama gomilali, zaključuje Habulin. Predsjednik IDS-a Dalibor Paus je u priopćenju podržao prijedlog Ministarstva unutarnjih poslova jer »ustaški režim je najsramotnije razdoblje hrvatske povijesti«, ali je podsjetio da je njegova stranka još 2017. poslala u saborsku proceduru prijedlog da se KZ »dopuni za propagiranje nacističkih, fašističkih i ustaških simbola i poklika«, o kojem zastupnici nikad nisu dobili priliku ni raspravljati.