
Foto Arhiva NL
Srbijanska vlada prodala je 2008. Naftnu industriju Srbije ( NIS) ruskom Gazprom Njeftu pa je nekadašnja srbijanska kompanija obuhvaćena američkim sankcijama
povezane vijesti
- Studenti iz Srbije trčat će do Bruxellesa, prva stanica na dugom putu će im u petak navečer biti Osijek
- Nova sramota bivšeg zagrebačkog mitropolita, Putinu se u Moskvi žalio na studente
- Studentska blokada RTS-a ušla u četvrti dan, državna TV umjesto jutarnjeg programa “vrti” filmove, najavljena štafeta za Bruxelles
Janafu je na 60 dana produljena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS), izvijestili su u subotu iz Vlade i Janafa.
Iz Vlade je priopćeno da je američki Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) jučer izdao produljenje licence društvu JANAF d.d. što omogućava provedbu ugovora JANAF-a i NIS-a i transport nafte putem JANAF-ovog naftovoda u Republiku Srbiju.
“Vlada RH je u koordinaciji s JANAF-om cijelo vrijeme aktivno surađivala s nadležnim američkim tijelima u procesu dobivanja licence i pružala podršku ovoj strateškoj državnoj kompaniji. Uzimajući u obzir da 95 posto transporta nafte prema Srbiji dolazi putem JANAF-ovog naftovoda, dobivena licenca na 60 dana omogućava stabilno poslovanje JANAF-a. Važno je naglasiti da se radi o nafti isključivo ne-ruskog porijekla”, stoji u priopćenju Vlade.
U Janafu kažu da su licencu za još 60 dana ishodili u koordinaciji s Vladom i uz podršku svojih američkih odvjetnika.
“Vjerujemo da će se u tom razdoblju stvoriti uvjeti i osigurati sve potrebne suglasnosti za nesmetano ispunjavanje ugovornih obveza prema NIS-u”, priopćili su iz Janafa.
Administracija bivšega američkog predsjednika Joea Bidena je 10. siječnja, nekoliko dana prije isteka mandata, uvela sankcije za dva najveća ruska proizvođača nafte. Tim sankcijama je obuhvaćen i NIS, u većinskom vlasništvu ruskog Gazprom Nefta i Gazproma s kojim Janaf ima sklopljen ugovor o transportu sirove nafte za razdoblje od 1. siječnja 2024. godine do 31. prosinca 2026. godine.
Ugovorom su rezervirani transportni kapaciteti Janafa po načelu “puno za prazno” u ukupnoj količini od 10 milijuna tona nafte.
Srbijanska vlada prodala je 2008. NIS ruskom Gazprom Njeftu, a prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom Njeft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.
Nakon uvođenja sankcija vlasnička struktura je djelomice promijenjena tako što je ruski Gazprom Njeft prenio svoj udio od oko pet posto na Gazprom, s obzirom da ta tvrtka koja se bavi plinom nije pod sankcijama. Tom je transakcijom Gazprom Njeft svoj vlasnički udio u NIS-u smanjio nastojeći izbjeći sankcije po NIS u Srbiji.