Foto MUP
Donacija koja je stigla u logistički centar Ravnateljstva civilne zaštite u Jastrebarskom sadrži 70.400 respirator maski KN95, 12.000 štitnika za lice i 18 pulsnih oksimetara
povezane vijesti
ZAGREB/JASTREBARSKO – Donaciju u protuvrijednosti milijun i sedamnaest tisuća kuna za Ministarstvo zdravstva u srijedu je u Jastrebarskom predala voditeljica hrvatskog ureda međunarodne neprofitne humanitarne organizacije International Medical Corps iz SAD Ivana Petković.
Donacija koja je stigla u logistički centar Ravnateljstva civilne zaštite u Jastrebarskom sadrži 70.400 respirator maski KN95, 12.000 štitnika za lice i 18 pulsnih oksimetara. Svrha donacije je, kako je istaknuto, doprinjeti zaštiti hrvatskih djelatnika u zdravstvu od koronavirusa.
Budući da je Zagreb i okolicu 22. ožujka pogodio snažan potres koji je određene zdravstvene ustanove i dio medicinske opreme stavio van funkcije, International Medical Corps kroz donaciju zamjenske medicinske opreme nastoji ublažiti posljedice uzrokovane potresom, priopćilo je Ravnateljstvo Civilne zaštite MUP-a.
Primopredaji donacije prisustvovali su veleposlanik SAD-a William Robert Kohorst, pomoćnik ministra unutarnjih poslova Damir Trut sa suradnicima i ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević.
International Medical Corps bavi se humanitarnim radom od 1984. Pomaže u kriznim situacijama uzrokovanim konfliktom, elementarnim nepogodama ili širenjem bolesti bez obzira u kakvim uvjetima i gdje se kriza odvija. Organizacija lokalnim zajednicama prenosi vještine i znanje potrebno za pokretanje obnove i kreiranje bolje budućnosti vlastitim snagama i resursima.
Suradnja s SAD-om u području civilne zaštite intenzivnije se počela razvijati u posljednjih pet godina, naročito s Nacionalnom gardom Minnesote i to u segmentu pripravnosti u slučaju katastrofa, kroz razmjenu stručnih znanja iz područja prevencije i sudjelovanja na terenskim vježbama.
Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH i nadalje će surađivati s SDD-om u pet potencijalnih područja – smanjenja i upravljanja rizicima od katastrofa; KBRN-a (tečajevi, trening) – detekcija i dekontaminacija, oprema i sl.; razvoja i implementacije zapovjednih sustava u izvanrednim situacijama; privatne zaštite, sigurnosti i propisa vezanih uz opasne tvari te radiološke i nuklearne sigurnosti, stoji u priopćenju.