Veledrogerije traže novac, zdravstvo ga nema

Alarmantni dugovi: Ugrožena isporuka lijekova za pet hrvatskih bolnica

Ljerka Bratonja Martinović

Kako doznajemo, stanje je kritično u bolnicama u Varaždinu,  Čakovcu, Vinkovcima, Bjelovaru i Puli. Ministar zdravlja Rajko Ostojić danas se sastaje s predstavnicima veledrogerija i upravama bolnica



Predstavnici veledrogerija i uprava bolnica koje imaju najdulje rokove plaćanja sastat će se danas s ministrom zdravlja Rajkom Ostojićem u novoj rundi pregovora oko podmirivanja rastućih bolničkih dugova za lijekove i medicinski materijal.


Još  se ne zna je li ministarstvo zdravlja spremno platiti dospjela dugovanja varaždinske bolnice, zbog kojih je isporuka lijekova toj bolnici gotovo obustavljena. Kako doznajemo, osim varaždinske bolnice stanje je kritično i u bolnicama u Čakovcu, Vinkovcima, Bjelovaru i Puli. 


– U ministarstvu se trenutno razmatraju dugoročno održiva rješenja kako se sanacija ne bi morala ponavljati svakih nekoliko mjeseci. To uključuje reviziju iznosa svih bolničkih proračuna, objedinjavanje bolničke nabave te unaprjeđenje odgovornosti rada bolničkih uprava, odnosno  učinkovitosti nadzora vlasnika. Pacijenti ne trebaju biti zabrinuti, poduzet ćemo sve u našoj moći da se osigura dostupnost i kontinuitet zdravstvene zaštite – poručuje Luka Vončina, pomoćnik ministra zdravlja, koji podsjeća da je ministarstvo varaždinskoj bolnici u travnju platilo 35 milijuna kuna dospjelih dugovanja, ali je bolnica nastavila generirati nove dugove.




Dok bolničke uprave upozoravaju da s postojećim proračunima ne mogu drukčije funkcionirati, jer jednostavno nemaju dovoljno novca da bi pokrili sve troškove, predstavnici veledrogerija tvrde da su nakon godina financiranja zdravstvenog sustava konačno došli do zida, i tako dalje više ne mogu. Neke od bolnica, primjerice vinkovačka, plaćaju im u roku od 690 dana, što je na tržištu, makar se ono odnosilo na poslovanje s državom, potpuno neprihvatljivo.


– Veledrogerije više ne mogu financirati zdravstveni sustav, ne zato što to ne žele, već više jednostavno nemaju prostora. Marže su nam u posljednjih nekoliko godina smanjene sa 12 na osam posto, a bankovne kamate povećale su se s pet na devet posto. Ne možemo dizati nove kredite da bismo pokrivali minus u zdravstvenoj blagajni – kažu naši sugovornici iz krugova veledrogerija. 


Veledrogerije su, kako se doznaje, već u nekoliko navrata iznosile svoje prijedloge za rješavanje problema rastućeg duga bolnica, no bez rezultata. Dobavljači lijekova smatraju da, ako se od njih već očekuje da budu strpljivi s rokovima plaćanja, resorno ministarstvo i HZZO ne mogu »stiskati« i na cijenama lijekova.


»Ako već financiramo zdravstveni sustav, koji očito nema pet milijardi kuna da podmiri dug, onda cijene lijekova moraju rasti. Ako od nas očekuju da snižavamo cijene lijekova, onda očekujemo da nam te lijekove i plate«, objasnio nam je stav veledrogerija predstavnik jednog od vodećih dobavljača lijekova za bolnice.


Kriza s isporukom lijekova buknula je početkom srpnja u nekoliko bolnica u priobalju, a ministar Ostojić riješio je to pitanje financijskom injekcijom bolnicama koja je bila kratkog daha. Očekuje se da će u rujnu osmisliti rješenje koje će bolnicama osigurati redovito poslovanje, bez povremenih intervencija iz državnog proračuna koje ih danas održavaju na životu.