Foto Screenshot Dnevnik HTV-a
Imamo, kaže načelnik Milne Frane Lozić, "milijun primjera u državi - onaj tko ima novaca - može što hoće"
povezane vijesti
- U nekoliko navrata uplatio oko 800 eura za okladu i za proviziju od dobitka kako bi “dobio zarađeni” novac od 16.200 eura
- Lažnim prikazivanjem činjenica doveo ju u zabludu. Uvjerio je da joj se treba isplatiti zarada od kriptovaluta
- Mjesecima komunicirala sa neznancima, a na čiji nagovor je uložila novac u trgovinu kriptovalutama
Dnevnik HTV-a javlja kako je turistička agencija iz Splita nedavno objavila oglas kojim prodaju vilu i Milni na Braču vrijednu oko 1,3 milijuna eura. U oglasu stoji i podatak kako se uz vilu prodaje i privatna plaža.
Nije marketinški trik, nego – teška prijevara. Načelnik Milne Frane Lozić tako je reagirao kada je slučajno uočio oglas na portalu Morski.hr u kojem se prodaje plaža u Milni koja je pomorsko dobro.
Lažu ljude, uhitite prevarante
– Pogledao sam dostupne podatke i ovaj oglašivač laže ljude, obmanjuje javnost i ide suprotno odredbama Zakona o pomorskim lukama koji je izričito zabranio da plaža kao javno dobro može biti nečije vlasništvo, kaže načelnik Lozić.
Dodaje kako bi zakonodavac trebao reagirati a policija uhititi takve prevarante. Imamo, kaže “milijun primjera u državi – onaj tko ima novaca – može što hoće”.
Agencija se ne javlja na pozive
Pokušaj da se dođe do spomenute agencije koja prodaje vilu i privatnu plažu za miliju i 300 tisuća eura nije bio uspješan.
– U mnogo slučajeva su nedostupni, ili ne objavljuju svoje prave kontakte. Ono što je problem u cijeloj priči je – da se to stalno događa. I uvijek su neka opravdnja. Jedna agencija nam je rekla da im je to ‘trik’.
Ali nije – to je lažno oglašavanje, kaže glavni urednik portala Morski.hr Jurica Gašpar.
Tek jedan u nizu slučajeva
– Ovo je jedan od više slučajeva u našoj županiji. Kroz našu aplikaciju prijavljeno je dvadesetak objekata koji se lažno reklamiraju ili prodaju. I tako dižu cijene objekta. Upozoravamo građane da na to ne nasjedaju, dodaje dožupan Stipe Čogelja, inicijator aplikacije Pomorsko je dobro!.
Ova priča, prema riječima načelnika Milne, ima još jednu spornu stranu.
Za vilu ne mogu ni dobiti dozvolu
Vila koja se prodaje nalazi se na području zaštićenog krajobraza, gdje se ne može dobiti dozvola za gradnju. Također, 2011. kada se radio digitalni ortofoto koji je bio temelj za legalizaciju, objekt uopće nije bio vidljiv na snimci.
– Utvrđeno je da je od nekadašnje potleušice, neke poljske kuće ili vapninice došlo do perfidne transformacije vilu sa pomorski dobrom i plažom, kaže Frane Lozić za Dnevnik HTV-a.
Sada su na potezu inspekcije. Prema riječima stručnjaka, ovakav ilegalni pothvat može rezultirati vrlo ozbiljnim posljedicama, pa i kaznom zatvora do dvije godine.
Cijeli prilog pogledajte OVDJE.