Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
Cilj izrade HSPA okvira je da se izmjeri učinkovitost zdravstvenog sustava u smislu kvalitete usluge, jednakosti i financijske održivosti, a time će se donositeljima odluka osigurati ključne informacije o efikasnosti pojedinih segmenata sustava.
povezane vijesti
ZAGREB – Stopa hospitalizacije zbog dijabetesa ili visokog tlaka, stopa smrtnosti od akutnog infarkta miokarda ili ishemijskog moždanog udara, stopa preživljavanja od raka pluća ili debelog crijeva, stopa smrtnosti u psihijatrijskim odjelima, vrijeme čekanja pacijenta na listi čekanja, neispunjene potrebe za zdravstvenom skrbi zbog dugih lista čekanja, udaljenosti ili financijskih razloga neki su od ishoda liječenja i drugih pokazatelja kvalitete zdravstvene usluge koji će se mjeriti u hrvatskom zdravstvu od iduće godine. U postupku je, naime, definiranje Okvira za procjenu učinkovitosti zdravstvenog sustava (HSPA) koji će zdravstvenoj administraciji omogućiti bolje upravljanje zdravstvenim sustavom. Prema Akcijskom planu i ciljevima postavljenim u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti 2021.- 2026., usvajanje HSPA okvira predviđeno je do kraja rujna 2022.
Izvještaj OECD-a iz 2017. godine ukazuje da je čak petina zdravstvenih troškova neracionalna, odnosno mogla bi se upotrijebiti na bolji način, a brojke pokazuju da mnogi pacijenti prolaze nepotrebne postupke koji ne poboljšavaju njihovo stanje, već bi se isti rezultat liječenja mogao ostvariti s daleko manje resursa. Ishodi su stvarni rezultati liječenja, koji se mogu mjeriti temeljem stope preživljavanja i komplikacija tijekom liječenja. Međutim, pacijentima je jedan od najvažnijih ishoda liječenja poboljšanje njihove sposobnosti i kvalitete života, o čemu zapravo nema preciznih informacija.
Cilj izrade HSPA okvira je da se izmjeri učinkovitost zdravstvenog sustava u smislu kvalitete usluge, jednakosti i financijske održivosti, a time će se donositeljima odluka osigurati ključne informacije o efikasnosti pojedinih segmenata sustava. HSPA će uspostaviti pokazatelje za mjerenje učinka zdravstvenog sustava prema točno utvrđenoj metodologiji, te će omogućiti praćenje zdravstvene reforme. Javna rasprava o tom dokumentu trajat će do 20. kolovoza, a rok za izradu prvog izvješća o HSPA-i za Hrvatsku je do kraja 2022 godine.
HSPA je izuzetno važna za ocjenu zdravstvenog sustava, te njegovo donošenje pozdravljaju udruge pacijenata.
– Sve države članice Europske unije moraju raditi na poboljšanju praćenja kvalitete zdravstvenog sustava prema Preporuci Vijeća za javno zdravstvo na visokoj razini. Praćenje ishoda liječenja u Hrvatskoj nije praćeno na zadovoljavajući način te su potrebne nužne promjene u tom pogledu, zajedno s cjelovitom reformom zdravstvenog sustava, ističe Jasna Karačić, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.
– U zdravstvenom sustavu nam nedostaje i stručnjaka koji se bave analizom zdravstvenog sustava, a da su politički neovisni, što otvara put problemima u statističkoj procjeni i izvještajima, a po tome izostaje i učinak vidljiv pacijentima, odnosno nema pomaka u tome da se ne ponavljaju iste greške koje se danas događaju, dodaje Karačić.
U Udruzi za sigurnost pacijenata podržavaju sve aktivnosti usmjerene prema učinkovitosti zdravstvenog sustava, pa tako predsjednik Drago Paušek smatra da će HSPA ojačati politike usmjerene na poboljšanje učinkovitosti zdravstvenog sustava.
– Ako ne pratite rezultate, ne možete poboljšati sustav. Ovo je recentan projekt EU-a, dobro je da ćemo biti usklađeni u pokazateljima s OECD-om pa ćemo se moći usporediti s boljima od nas, što će sigurno donijeti pomak. Prije to nismo mogli, nismo imali istu metodologiju, ističe Paušek.
Sustavno prikupljanje standardiziranih zdravstvenih ishoda u različitim zdravstvenim institucijama omogućuje globalne usporedbe ishoda liječenja i daje dragocjenu informaciju zdravstvenim radnicima o tome gdje se postižu najbolji ishodi. Hoće li i pacijenti imati takvu informaciju tek će se vidjeti, jer je zdravstvena administracija u Hrvatskoj nesklona rangirati bolnice i druge ustanove po kvaliteti liječenja i objaviti podatke o tome gdje se postižu najbolji ishodi liječenja. Plan je, međutim, stvoriti specijalizirane centre za liječenje pojedinih bolesti kako bi pacijenti znali kojem se zdravstvenom centru obratiti i gdje će dobiti najkvalitetniju zdravstvenu uslugu kad dobiju određenu dijagnozu.