POZITIVNA STATISTIKA

Hrvatska ima 1,56 milijuna zaposlenih, prosječna plaća premašila je svotu od 7.000 kuna

Hina, P. N.

Foto Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Foto Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Po podacima DZS-a, u lipnju je u Hrvatskoj bilo 1.563.484 zaposlena, što je za 22.847 osoba ili za 1,5 posto više nego krajem svibnja iste godine. Na godišnjoj razini broj ukupno zaposlenih je zabilježio rast za 2,2 posto.



ZAGREB – Krajem lipnja u Hrvatskoj je bilo 1,56 milijuna zaposlenih, što je za 1,5 posto više nego u svibnju, a za 2,2 posto nego u lipnju lani, pri čemu je stopa registrirane nezaposlenosti u lipnju iznosila 7,5 posto, što je na mjesečnoj razini pad za 0,7 postotnih bodova, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS).


Prosječna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za travanj iznosila je 7.082 kune, što je na godišnjoj razini nominalno više za 6,9 posto, a realno za 4,7 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).


Po podacima DZS-a, u lipnju je u Hrvatskoj bilo 1.563.484 zaposlena, što je za 22.847 osoba ili za 1,5 posto više nego krajem svibnja iste godine. Na godišnjoj razini broj ukupno zaposlenih je zabilježio rast za 2,2 posto.




U pravnim osobama bilo je zaposleno 1.339.431 osoba, što je za 12.840 osoba ili jedan posto više nego mjesec dana prije. U odnosu na isti mjesec lani rast je bio snažniji i iznosio je 1,8 posto.


Po podacima koje DZS preuzima iz evidencije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u obrtu i slobodnim profesijama je krajem lipnja bilo 205.402 zaposlena, što je za oko deset tisuća ili 5,1 posto više nego u svibnju 2021. Na godišnjoj razini zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama veći je za 5,5 posto.


Istodobno, broj zaposlenih osiguranih poljoprivrednika, kojih je krajem lipnja bilo 18.651, pao je na mjesečnoj razini za 0,2 posto, a na godišnjoj za 2,8 posto.


Najviše u ugostiteljstvu i turizmu


Detaljnija statistika o broju zaposlenih u pravnim osobama pokazuje da na mjesečnoj razini nijedna djelatnost nije zabilježila pad, dvije su stagnirale, dok su ostale rasle, no uglavnom po blažim stopama.


Tako je najviše, za 8,8 posto, na 71.313, porastao broj zaposlenih u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, dok je porast veći od jedan posto zabilježen još samo kod administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti, za 1,8 posto.


Djelatnosti s najvećim brojem zaposlenih su prerađivačka industrija i trgovina na veliko i malo, pri čemu je u prerađivačkoj industriji broj zaposlenih na mjesečnoj razini porastao za 0,5 posto, na 227.992 osobe, a u trgovini za 0,6 posto, na 203.756 osoba.


I na godišnjoj razini većina djelatnosti zabilježila je rast broja zaposlenih, a također je najizraženiji bio u turizmu i ugostiteljstvu, za 6,4 posto. Odmah nakon slijede informacije i komunikacije s rastom od 6,3 posto, ostale uslužne djelatnosti porasle su za šest posto, administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti za 5,9 posto, dok je broj zaposlenih u obrazovanju u odnosu na lanjski lipanj skočio za 5,1 posto.


U prerađivačkoj industriji broj zaposlenih je stagnirao na godišnjoj razini, dok je u trgovini pao za 0,2 posto. Osim u trgovini, pad na godišnjoj razini zabilježen je još u pet djelatnosti, a najviši je bio u poslovanju nekretninama, za 10,2 posto.


Broj nezaposlenih manji za 8,5 posto


Po podacima koje DZS preuzima od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), krajem lipnja u evidenciji Zavoda bilo je registrirano 126.232 nezaposlene osobe, što je za 11.798 osoba ili 8,5 posto manje u odnosu na svibanj.


Stopa registrirane nezaposlenosti, koja se izračunava kao odnos nezaposlenih prema ukupnome aktivnom stanovništvu, u lipnju je tako iznosila 7,5 posto, što je za 0,7 postotnih bodova manje nego u svibnju ove godine, pokazuju danas objavljeni podaci DZS-a.


Na godišnjoj razini broj nezaposlenih smanjen je za 16,2 posto.


U statistici DZS-a izneseni su i podaci za prvih šest mjeseci ove godine, koji pokazuju da je broj ukupno zaposlenih na godišnjoj razini manji za 0,6 posto, dok je nezaposlenost porasla za 0,8 posto u odnosu na razdoblje od siječnja do lipnja 2020. godine.