Turizam

Hoće li premala cijepljenost uništiti sezonu? “Bojim se da nam se svi naši napori za oporavak ne ponište”

Branko Podgornik

Foto Nel Pavletic/PIXSELL

Foto Nel Pavletic/PIXSELL

Svi znamo što nam se može dogoditi ako ostanemo crveni ili tamnocrveni te ako njemačka ili austrijska vlada iznesu sugestiju građanima da ne putuju u takve destinacije, ističe Tomislav Fain



Ministrica turizma Nikolina Brnjac pozvala je jučer turističke djelatnike i građane na cijepljenje i na odgovornost kako bi Hrvatska ove godine ostvarila još jednu uspješnu turističku sezonu.


Prema prvim informacijama, rezervacije gostiju za glavni dio sezone idu jako dobro, ali treba imati na umu da je Vijeće Europske unije nedavno donijelo nove preporuke za putovanja.


– Uvodi se novi kriterij, cijepljenost, čime države članice EU-a dobivaju dodatni mehanizam za ograničavanje putovanja u područja koja su na karti ECDC-a tamnocrvena, upozorila je Brnjac. To znači da se po povratku uvodi karantena i obavezno testiranje.




Stoga nam je svima važno da ne budemo obojeni tamnocrveno, jer će za goste biti važan i taj psihološki aspekt, posebice u situaciji kada se na scenu vraćaju naše konkurentske turističke destinacije koje imaju veću cijepljenost od Hrvatske, naglasila je ministrica nakon sjednice Savjeta za razvoj i oporavak turizma.


Iako je lani postignuta cijepljenost turističkih djelatnika od 70 posto, to nam ove godine neće biti dovoljno, ocijenila je Josipa Jutt Ferlan u ime hrvatskih hotelijera.


Za veće cijepljenje, dodala je, bit će potrebna pomoć svih onih koji su izravno ili neizravno uključeni u turizam, da bismo na kraju mogli biti uspješni.


Poziv na vakcinaciju


– Bojim se da nam se svi naši prošlogodišnji napori za oporavak ne ponište i da moramo stvari graditi ispočetka. Ova je godina zahtjevnija jer se vraćaju naši ozbiljni konkurenti koji imaju više cijepljenih, istaknula je Jutt Ferlan.


O tome kako bi se uskoro mogla razvijati epidemiološka situacija, govorila je Marija Bubaš, pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.


– U tjednima koji dolaze očekuje se pad novozaraženih, nadam se i u Hrvatskoj. No, taj bi pad novozaraženih u zemljama s većom cijepljenošću mogao biti i veći nego kod nas, procijenila je Bubaš.


– Tako bi karta ECDC-a, na kojoj su danas sve zemlje tamnocrvene, mogla postati šarenija. Veće cijepljenje može nam pomoći da na karti postanemo svijetlocrveni, upozorila je.


Prema informacijama iz putničkih agencija, buking za ovu godinu, osobito za lipanj, srpanj, kolovoz i rujan, ide jako dobro, rekao je Tomislav Fain, predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija.


Možemo reći, dodao je, da buking ide čak i bolje nego u sezoni 2019. godine.


– Međutim, za rezervacije se ne uplaćuju avansi i postoji mogućnost njihova otkazivanja u posljednji trenutak, podsjetio je Fain.


Svi znamo što nam se može dogoditi ako ostanemo crveni ili tamnocrveni te ako njemačka ili austrijska vlada iznesu sugestiju građanima da ne putuju u takve destinacije.


Zato sve turističke djelatnike i građane pozivamo da budu odgovorni što se tiče cijepljenja i ostalih mjera, naglasio je Fain.


Dozvole za radnike


Od jučer za izradu europske epidemiološke karte (ECDC) vrijede nova pravila, prema kojima se »semaforske« boje za pojedina područja određuju ne samo prema stopi zaraza u 14 dana i prema udjelu pozitivnih među testiranima, nego i prema postotku cijepljenog stanovništva.


Što se tiče gorućeg pitanja nestašice radnika u turističkom sektoru, o čemu se jučer također raspravljalo na sastanku Savjeta, ministrica Brnjac je naglasila da se suradnjom triju ministarstava – unutarnjih poslova, rada i turizma – došlo do novog rješenja.


– Od 1. ožujka počet će djelovati novi online sustav za prijavu i uvoz radnika, što bi trebalo i ubrzati te procese, što je osobito važno onima koji trebaju najviše dozvola za radnike, rekla je ministrica. Naime, na tom su se poslu online povezali Ministarstvo unutarnjih poslova i Zavod za zapošljavanje.


Usto, MUP je donio odluku da će administrativno i informatički ojačati policijske postaje koje imaju najviše zahtjeva za dozvole, dodala je Brnjac.


Ministrica je istaknula da je u nestašici radne snage važna i suradnja Ministarstva turizma s poslodavcima oko stipendiranja učenika za turistička zanimanja.


Broj uključenih poslodavaca u prošle dvije godine povećao se s 20 na njih više od 40, stipendista danas ima 500 više nego 2019. godine, a iznosi stipendija porasli su s 1.200 na 2.000 kuna.