Foto: D. KOVAČEVIĆ
“Treba pozdraviti to da su pušteni i da moraju napustiti zemlju”, rekao je
povezane vijesti
- Prijatelji životinja: Zgroženi smo; odgođena zatvorska kazna zlostavljaču životinja – jer mora skrbiti za životinje
- Opet zaustavili u prometu vozačicu, poznatu recidivisticu u počinjenju težih prometnih prekršaja. Odbila testiranje
- Udario u rub betonskog mosta preko kojeg je prešao i sletio u odvodni kanal, nakon čega je udario u betonski kolni ulaz
Traje obraćanje ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana na temu oslobođenja Hrvata u Zambiji te prosvjedne note upućenoj Srbiji, javlja Televizija N1.
Nadležni sud u Ndoli odbacio je danas optužnicu protiv hrvatskih državljana. U roku od 48 sati dužni su napustiti Republiku Zambiju. U povratku u Hrvatsku, kao i tijekom cijelog dosadašnjeg postupka, nadležna tijela osigurat će hrvatskim državljanima svaku potrebnu pomoć, priopćilo je danas hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova.
Ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman obraća se medijima.
“Prema informacijama koje smo dobili, u potresu su stradale dvije hrvatske državljanke, izvan životne opasnosti su. Više je od 5000 ozlijeđenih”, komentirao je na početku strašan potres u Turskoj i Siriji. Istaknuo je da će pratiti situaciju.
O hrvatskim državljanim u Zambiji rekao je da je sud odbacio optužnicu i da oni moraju u roku od 48 sati napustiti Zambiju. U povratku u Hrvatsku, kao i tijekom cijelog dosadašnjeg postupka, nadležna tijela osigurat će hrvatskim državljanima svaku potrebnu pomoć.
“Fokusirali smo se na hrvatske državljane koji su bili pritvoreni. Pretpostavljamo da nije bilo inkriminirajućih elemenata”, dodao je.
Istaknuo je da im je sljedeći korak iskazati zaštitu i brigu za djecu koja imaju hrvatske dokumente. “Treba pozdraviti to da su pušteni i da moraju napustiti zemlju”, rekao je.
Sudac je rekao da to nije oslobađajuća presuda nego prekid postupka, naglašeno je u pitanjima novinara. “Pritvoreni su pod određenim optužbama. Naš zadatak je bio pružiti konzularnu zaštitu. U meritum stvari nismo ulazili niti smijemo ulaziti”, rekao je.
Komentirao je i pressicu zastupnika Marijana Pavličeka koji je reagirao nakon što je zaustavljen na graničnom prijelazu u Srbiju: “Bio je zadržan nekoliko sati i nisu ga pustili u Srbiju te je dobio o tome službeni dokument o zabrani ulaska. Kad su hrvatski državljani predugo zadržavani na granici ili im je uskraćen ulazak, mi moramo reagirati. Čim sam za to saznao od g. Žigmanova, stupio sam u vezu s kolegom Dačićem kojem sam iskazao zabrinutost. Smatram da ovakvi događaji ne bi trebali zasjeniti započeto. Pozvali smo veleposlanicu Republike Srbije i prosvjedovali smo protiv toga pa se nadam da će se ubuduće poštovati režim prelaska i da neće biti zabrana.”
Podrška Marku Miliću
Prokomentirao je slanje poruka u aferi AP i na pitanje je li i on primao poruke otkako je na višim pozicijama u državnom aparatu:
“Svima mogu pogledati u oči, svi šaljemo poruke. Ali ovdje su poruke zloupotrebljene u javnom prostoru i događa se javni linč prema ljudima koji to nisu zaslužili. Ako su poruke stvar istrage, ne treba se javnost baviti time. To je nekorektno i nefer. Kad je riječ o korektnom Marku Miliću, koji ne zaslužuje takav linč, zna se i koliko predano odgovorno i savjesno radi, izražavam mu podršku.”
Na pitanje može li doista Andrej Plenković određivati što je tema, a što nije, Grlić Radman je rekao: “Predsjednik Vlade ima pravo osjećati što je tema. Sigurno pored toliko važnih tema, minoriziraju se važne teme.”