Uskoro odluka

Tko će savjetovati premijera? Doznajemo koja su imena u igri za uloge posebnih Plenkovićevih savjetnika

Dražen Ciglenečki

Andrej Plenković / REUTERS

Andrej Plenković / REUTERS

Očekuje se da će ih Plenković imenovati kao volontere nakon što Sabor potvrdi novu Vladu



Nakon što Sabor potvrdi ovaj tjedan drugu Vladu Andreja Plenkovića, premijer će uskoro imenovati svoje posebne savjetnike, koji će biti volonteri.


Kako doznajemo, bit će ih trojica, Mate Granić, Damir Krstičević i Zvonko Kusić. Potonji je i dosad bio Plenkovićev posebni savjetnik, a vodio je i Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, koje je donijelo zaključak da je ustaški pozdrav “Za dom spremni” prihvatljiv isključivo prilikom komemoracija.


Puno su zanimljivija druga dva imena, naročito Krstičević, koji je prije dva i pol mjeseca podnio ostavku na dužnost ministra obrane i odbio je povući iako ga je Plenković na to nagovarao, a nije se htio niti kandidirati na nedavno održanim parlamentarnim izborima. Plenković je svejedno cijelo vrijeme tvrdio da Krstičević ostaje dio njegovog tima i to bi doista bilo tako ako će ga on imenovati svojim savjetnikom.




Krstičević bi mu bio odlično rješenje na toj poziciji. U novoj Vladi će, naime, ministar obrane biti Mario Banožić, koji je godinu dana bio na čelu resora za državnu imovinu, ali je i dalje u statusu političkog anonimca, koji još k tome nema ratni pedigre.


I u HDZ-u je Banožićevo preuzimanje MORH-a izazvalo nemalo čuđenje, premda, naravno, nitko o tome ne želi javno govoriti. Nije Banožić, rođen 1979., prvi HDZ-ov ministar obrane koji ni na koji način nije sudjelovao u Domovinskom ratu. Branko Vukelić također nije, ali prije nego što je 2007. njega Ivo Sanader postavio na to mjesto, on bio je ministar gospodarstva i glavni tajnik HDZ-a, dakle respektabilan stranački igrač. Banožić je u srpnju prošle godine u Vladu ušao s dužnosti predstojnika Ureda državne uprave Vukovarsko-srijemske županije i šira hrvatska javnost nije do tada niti znala da on postoji. U tom bi kontekstu ratni veteran Krstičević, s velikom podrškom u HDZ-ovom biračkom tijelu, kao posebni Plenkovićev savjetnik predstavljao svojevrsnu ravnotežu, nadopunu za Banožića. A mogao bi svom nasljedniku i iz prve ruke ispričati sve o zamkama nabave ratnih zrakoplova. “Definitivno je da Hrvatska zaslužuje zračne snage”, rekao je jučer novinarima Banožić. Najavio je i da će si uzeti malo vremena kako bi o tome napravio analizu. Krstičević, međutim, zna točno što to znači obnavljati Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, iza njega je jedan neuspješan pokušaj kupovine izraelskih aviona i može kao savjetnik i Plenkoviću i Banožiću objašnjavati na što se naročito u tom procesu mora paziti. Krstičević je jednom već bio savjetnik HDZ-ovog premijera, početkom 2011. ga je u tom svojstvu angažirala Jadranka Kosor.


Mate Granić, Damir Krstičević, Zvonko Kusić / Foto: Pixsell

Mate Granić, Damir Krstičević, Zvonko Kusić / Foto: Pixsell


Što se, pak, Granića tiče, on se neposredno nakon unutarstranačkih izbora, sredinom ožujka, ponovno učlanio u HDZ i već je vrlo aktivan kao Plenkovićev neformalni savjetnik. Kad je predsjednik Vlade, dva dana poslije pobjede na izborima za Sabor, posjetio kardinala Josipa Bozanića, u pratnji su mu bili Granić i Kusić. Dugogodišnji HDZ-ov šef diplomacije uvijek je imao dobre relacije s Kaptolom, pa može Plenkoviću pomoći i u tom segmentu. Ali, Granićevo glavno područje ipak su međunarodni odnosi i sigurno je da će Plenkoviću najviše biti na raspolaganju s tim u vezi.


Plenkoviću je Granić nekad bio nadređen u Ministarstvu vanjskih poslova, a 2000. mu je i vodio predsjedničku izbornu kampanju. Njih dvojica slično razmišljaju o politici, a to je primijetno i kad je u pitanju termin moderni suverenizam. Njega je, u intervjuu za naš list u drugoj polovici ožujka, lasnirao Granić, ističući kako države poput Hrvatske, u promoviranju vlastitih interesa, moraju imati što bolje odnose sa svim važnim svjetskim akterima, SAD, Rusijom, Kinom…


“Ne možemo se zatvoriti u svoju hižu”, slikovito nam je Granić opisao razliku između nekadašnjeg shvaćanja hrvatskog suvereniteta i onoga što on zagovara. U tjednima uoči parlamentarnih izbora, Plenković se, definirajući vlastitu političku poziciju, obilato koristio izrazom moderni suverenizam. Učinio je to i u pobjedničkom govoru u izbornoj noći, kada je poručio da “Hrvatska treba Vladu koja će baštiniti novi, moderni suverenizam”.


Plenković je prije nekoliko mjeseci planirao formirati Vijeće za strategiju vanjske politike, kojim bi predsjedao Granić, a to je vjerojatno ostavio za ovaj mandat. I Granić se već ranije okušao u ulozi savjetnika. Po odlasku iz aktivne politike osnovao je konzultantsku firmu, a u politiku e vratio na poziv predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, kojoj je bio posebni savjetnik.