Oaza

Gradonačelnica Ana Kučić o tome zašto je Mali Lošinj mjesto za sve generacije

Foto: Arhiva NL, iStock

Foto: Arhiva NL, iStock

Aktivan rad grada potvrđuje i međunarodno priznanje Green Destinations – Gold Award u području održivog razvoja i odgovornog turizma

Prava oaza kroz sva četiri godišnja doba okružena morem, možda je najkraći i najjednostavniji opis Malog Lošinja, grada za život i odmor kojeg obožavaju sve generacije.


Zašto ga baš toliko vole, najbolje zna gradonačelnica Malog Lošinja Ana Kučić koja je u uvodnom dijelu našeg razgovora, istaknula da otok Lošinj nudi bogatstvo sadržaja i pogodnosti za sve generacije, od najmlađih do najstarijih.


Ističe da je destinacija idealna za obitelji jer već s početka života pruža kvalitetnu skrb i obrazovanje za djecu.


Na Lošinju se nalazi čak pet vrtića, smještenih u različitim dijelovima otoka od kojih su u  Velom Lošinju dva, dok u Malom Lošinju djeluje centralni Dječji vrtić Cvrčak te Perla, talijanski vrtić.


Dječji vrtić postoji i u Nerezinama, čime se omogućava ravnomjeran pristup predškolskom obrazovanju u naseljima otoka.


Grad aktivno radi na modernizaciji postojećih vrtićkih kapaciteta. Tako je prošle godine adaptiran i opremljen prostor Dječjeg vrtića Nešpula kako bi se omogućilo otvaranje nove jasličke skupine, dok je igralište Dječjeg vrtića Žižula u Velom Lošinju obnovljeno i sufinancirano kroz Program razvoja otoka 2022. godine.


Također, dovršena je obnova Dječjeg vrtića Žižula u dvije faze. Prva faza obuhvaćala je obnovu krova, oluka i fasade, dok su se drugom fazom izveli radovi na energetskoj obnovi vrtića, kojom su završeni strojarski i elektroinstalacijski radovi, uključujući sustav grijanja i hlađenja, zamjenu rasvjete, djelomičnu zamjenu unutarnje stolarije te obnovu sanitarija, kako bi vrtić bio potpuno spreman za početak pedagoške godine.


U Osnovnoj školi u Velom Lošinju izvedeni su soboslikarski radovi koji uključuju armiranje, pripremu površina, bojanje zidova i stropova te sanaciju pukotina.


Tvrtka Radnik d.d. iz Križevaca donirala je radove na obnovi vanjske fasade škole. Ova obnova značajno će poboljšati vizualni dojam škole, a u kombinaciji s novouređenim igralištem i zgradom Dječjeg vrtića Žižula, stvorit će skladnu cjelinu.


Također, u tijeku su radovi na uređenju dvaju velikih igrališta smještenih između vrtića i škole, koje je namijenjeno svima te se često koristi od strane stanovnika.



Ana Kučić, gradonačelnica Malog Lošinja, Foto: Sergej Drechsler

Modernizacija igrališta i sadržaja namijenjenih djeci


Grad nastoji poboljšati uvjete rada u matičnoj školi te u četiri područne škole (Veli Lošinj, Nerezine, Susak i Ilovik), kroz različite ugovore i sufinanciranje potreba koje istaknu same škole.


Grad također gradi nova dječja igrališta, potičući aktivan život djece i osiguravajući im sigurno okruženje za igru.


Pored vrtića, ulaže se u modernizaciju dječjih igrališta, sportske infrastrukture i sadržaja namijenjenih djeci, čime se stvara prostor za njihov rast i razvoj”, kaže Kučić.


Dodaje da grad Mali Lošinj nastoji osigurati bolji standard za svu djecu i njihove roditelje, pa i ove godine, unatoč porastu troškova, u potpunosti sufinancira cijene vrtića za 291 dijete te roditelji tako plaćaju samo 11,76 % ekonomske cijene vrtića. Iznos je to koji se nije mijenjao posljednjih deset godina.


Također, za obitelji s više djece u vrtiću vrijedi: za dvoje djece koja istovremeno borave u vrtiću, plaća se 10% manja cijena vrtića po djetetu, a za obitelji s troje djece u vrtiću – treće dijete vrtić pohađa besplatno, dok se za dvoje djece cijena umanjuje za iznos kraćeg programa.


“Grad je u posljednjem desetogodišnjem razdoblju izdvajanja povećao za preko 100 %, točnije za 1,12 milijuna eura (sa 770 tisuća eura na 1,89 milijuna eura) kako bi osigurao visoku kvalitetu usluge, otvaranje novih skupina i potrebna zapošljavanja, kao i neophodno podizanje plaća djelatnicima vrtića”, naglašava Kučić.



Dječji vrtić Žižula

Unaprjeđenje kvalitete života za sve stanovnike


Uz 70-ak djelatnika vrtića, pomoćnog osoblja i odgajatelja, za mališane brine čak pet stručnih suradnika, odnosno jedna psihologinja, dvije radne terapeutkinje te pedagoginja, a na raspolaganju su i dva logopeda, od kojih je jedan od logopeda namijenjen vrtićkoj djeci, a drugi je na raspolaganju svim građanima Malog Lošinja.


Mali Lošinj ne miruje ni po pitanju infrastrukturnih projekata pa tako planova za unaprjeđenje kvalitete života za obitelji s djecom, mlade i umirovljenike, ne manjka.


Nakon što je u postupku javne nabave odabrana najpovoljnija ponuda, uskoro će započeti izgradnja novog modularnog dječjeg vrtića Mrav, koji će obuhvatiti tri nove jasličke skupine. Ovim projektom bit će u potpunosti zadovoljene potrebe za vrtićkim kapacitetima, kako postojećim, tako i budućim.


Za umirovljenike, Grad Mali Lošinj planira izgradnju Dnevnog boravka za umirovljenike, za koji je već ishođena građevinska dozvola.


“Projekt je predstavljen lošinjskoj Udruzi umirovljenika, uzimajući u obzir njihove želje i potrebe. Boravak je namijenjen osobama starije životne dobi koje žive u vlastitim domovima, a kroz tjedne usluge boravka, prehrane, brige o zdravlju, njege i, najvažnije, druženja, nastoji se podići kvaliteta života naših umirovljenika”, objašnjava Kučić.


Kaže pritom da je stanogradnja na Lošinju već dugi niz godina ključni prioritet jer je bez odgovarajuće stambene ponude teško zadržati mlade obitelji i privući potrebne kadrove.


Razrađeni su zbog toga različiti modeli, poput prava građenja, suradnje s privatnim partnerima putem javnog poziva te izgradnja i adaptacija stanova vlastitim sredstvima.



Dodjela stipendija

Green Destinations – Gold Award


Na pitanje o tome kako Mali Lošinj potiče očuvanje prirodnog okoliša i održivi razvoj te što je ključno za privlačenje novih stanovnika i turista svih dobnih skupina, Kučić kaže da aktivan rad grada na tome potvrđuje i međunarodno priznanje Green Destinations – Gold Award u području održivog razvoja i odgovornog turizma čime je Lošinj postao prvi otok na Mediteranu s prestižnim Green Destinations priznanjem.


Lošinj je tako nastavio uspješan niz koji je započeo još 2016. godine, kada je u suradnji s udrugama ušao na popis 100 najboljih održivih destinacija.


“Osvojeni Gold Award nije samo priznanje stručnim timovima i partnerima, već i svim dionicima te sugrađanima koji svojim svakodnevnim djelovanjem čine naš grad održivim.


Kao destinacija koja se ponosi bogatstvom prirodnih ljepota, Grad je svjestan da je očuvanje okoliša ključ za dugoročni razvoj i privlačenje posjetitelja koji traže održiva, ekološki odgovorna odredišta.


Prvi korak u tom smjeru uključuje ulaganje u zelenu infrastrukturu, u sustave za gospodarenje otpadom i sustave za vodu, a s ciljem smanjenja ekološkog otiska grada”, izdvaja Kučić.


U tijeku je projekt aglomeracije Komunalnog društva Vodoopskrba i odvodnja Cres Lošinj koja uključuje izgradnju sustava za odvodnju otpadnih voda s obnovom vodovodnih instalacija, čime se značajno smanjuje ekološki otisak.


Ujedno, započinje sanacija i zatvaranje odlagališta otpada Kalvarija koja predstavlja značajan doprinos održivom razvoju Lošinja.



Foto: iStock

Zdrav i aktivan način života


“Ovaj projekt ne samo da poboljšava kvalitetu zraka i tla, već i smanjuje emisije štetnih plinova te procijednih voda, čime direktno doprinosi očuvanju okoliša.


Sanacija odlagališta otpada Kalvarija posljednja je faza kojoj su prethodile četiri dovršene faze: ulazno-izlazna zona, reciklažno dvorište i pretovarna stanica te izgradnja sortirnice, čime se potiče odgovorno upravljanje otpadom na lokalnoj razini”, kaže gradonačelnica.


Grad također promiče zdrav i aktivan način života, što je ključno za privlačenje i zadržavanje stanovnika svih dobnih skupina. Uređene su pješačko-biciklističke staze na otocima Unije, Ilovik, Male i Vele Srakane.


Ove staze služe ne samo za rekreaciju, već i kao protupožarni putevi, te čine važan dio javne infrastrukture koja koristi i lokalnom stanovništvu i turistima. Ove staze omogućuju sigurno kretanje kroz prirodu, što dodatno potiče održivi turizam i zdravlje zajednice.


“Dugoročno gledano, Mali Lošinj se zalaže za održiv razvoj kroz integraciju ekoloških, socijalnih i ekonomskih čimbenika, stvarajući tako zajednicu koja pruža visoku kvalitetu života i privlači posjetitelje koji cijene prirodu i održivi turizam”, naglašava Kučić.


“Kroz ove mjere, grad nastoji osigurati da i buduće generacije uživaju u njegovim ljepotama, te istovremeno doprinosi globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena i degradacije okoliša”



Dječji vrtić Žižula

Program stanogradnje


Upitate li ju što grad nudi mladima u smislu obrazovanja, kulture i zapošljavanja da bi ih motivirao da ostanu i grade budućnost na otoku, Kučić će kazati da je, pored svih programa koje svaki Grad ili općina radi i poduzima, stanogradnja već dugi niz godina na Lošinju jedna od najvažnijih točaka.


“Znamo da bez krova nad glavom i sigurnim radnim mjestom ne možemo zadržati mlade obitelji, niti privući sve one kadrove koje nemamo možda ovdje na Lošinju, a potrebni su za funkcioniranje i održavanje nekog našeg standarda”, ističe.


Program stanogradnje na Lošinju razvijen je kroz nekoliko modela.


Putem modela prava građenja, građani će moći na gradskim zemljištima izgraditi vlastite nekretnine, a nakon deset godina imat će mogućnost otkupa zemljišta. Ovaj pristup omogućit će građanima stjecanje vlastitog stana po cijeni izgradnje, umjesto po visokim tržišnim cijenama stanova na Lošinju.


Grad Mali Lošinj financirat će projekte, sufinancirati kamatu na kredite, ishoditi građevinske dozvole i pratiti realizaciju gradnje.


Na javni natječaj moći će se prijaviti svi građani koji imaju prebivalište na otoku najmanje deset godina i koji nemaju vlastitu nekretninu ili građevinsko zemljište u Hrvatskoj.


Osim toga, Grad radi na adaptaciji postojećih stanova, dodjeljuje smještaj deficitarnim kadrovima i sufinancira smještaj, uz podizanje plaća uslijed rasta životnih troškova.



Dodjela priznanja Turističke zajednice Lošinja, Dalibor Cvitković, Dijana Letić nagrađena je za najljepše uređen vrt, gradonačelnica Ana Kučić

(su)financiranje udžbenika, cjelodnevne nastave…


Osim prava građenja, jedan od modela je lošinjski model kojeg će provoditi komunalno društvu, a drugi se temelji na suradnji s privatnim partnerima koji će se odabrati putem javnog poziva.


“Što se tiče obrazovanja, i ove su godine svi učenici malološinjske osnovne škole, kao i područnih škola, sjeli u školske klupe uz besplatne udžbenike.


Njihov trošak pokriva država, dok trošak radnih materijala (geografske atlase, radne bilježnice, zbirke zadataka, testove, ispite znanja i nastavne listiće) već tradicionalno snosi Grad Mali Lošinj prema popisu dostavljenom od Osnovne škole Maria Martinolića.


Kako bi pripomogao roditeljima s izdacima koji ih očekuju početkom nove školske godine, Grad je ovom mjerom obuhvatio sve učenike od prvog do osmog razreda, uključujući i posebne odjele za djecu s teškoćama u razvoju.


Grad također, u cijelosti ili djelomično, (su)financira udžbenike za socijalno ugrožene učenike i srednjoškolce s ugroženim zdravljem, koji to pravo ne mogu ostvariti po drugoj osnovi”, kaže Kučić. 


Grad Mali Lošinj financira i program cjelodnevne nastave. Za sve roditelje koji su svoju djecu uključili u program, Grad je osigurao uvjete za njegovo besplatno provođenje, a roditelji od 2022. godine više ne plaćaju fiksni trošak nastave.


Sklapanjem Ugovora o financiranju cjelodnevno odgojno-obrazovnog programa s Osnovnom školom Maria Martinolića, Grad je na sebe u potpunosti preuzeo trošak plaća učiteljica.


Grad stipendira učenike srednjih škola i studente na prvoj godini fakulteta, ali i na višim godinama studija, studente koji studiraju zemljama Europske unije te studente stanju u socijalne potrebe.


Grad Mali Lošinj dodjeljuje i stipendije za srednjoškolce koji srednju školu pohađaju izvan teritorijalnog područja Grada Malog Lošinja i Grada Cresa, a željeno zanimanje nisu u mogućnosti steći školujući se na Lošinju i Cresu.


S obzirom na povećanje cijena i inflaciju, prošle je godine donesena odluka o povećanju učeničkih i studentskih stipendija, i to za učenike sa 66 na 100 eura, a za studente sa 113 na 150 eura mjesečno.


Projekti i inicijative

Grad nastoji ponuditi kulturne aktivnosti i sadržaje, uključujući koncerte, izložbe i druge manifestacije koje omogućuju mladima da se izraze, sudjeluju u društvenom životu i razvijaju svoje kreativne vještine.


Mali Lošinj također podržava projekte i inicijative usmjerene na razvoj mladih kroz sufinanciranje njihovih ideja i projekata.

Besplatno zdravstveno osiguranje


U pogledu zdravstvenih usluga, Grad Mali Lošinj nastoji osigurati kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, kako za starije osobe, tako i za sve otočane.


Kroz sufinanciranje i podršku radu specijalista, laboratorija, pedijatra, stacionara, hemodijalize, turističke ambulante, hitne medicinske pomoći i Zavoda za javno zdravstvo, Grad osigurava dostupnost potrebnih usluga za sve građane.


Osim toga, Grad ulaže u kapitalne projekte, poput donacija za opremu Doma zdravlja, dok se djelatnicima u zdravstvu sufinancira smještaj i dodjeljuju stanovi”, naglašava Kučić.


Dislociranost otoka Lošinja i malih otoka dodatan je razlog potrebe za takvim kadrom. Stanovnici malih otoka, zbog brodskih linija kao i čestih vremenskih neprilika, nemaju uvijek mogućnost dolaziti na preglede u Mali Lošinj, pa Grad ulaže i održava u ambulante u malim mjestima i na malim otocima i financira rad medicinskih sestara na otocima, održavajući tako minimalni zdravstveni standard malih otoka.


“Svjesni smo činjenice da i uz porast kvalitete hitne medicinske pomoći, posebno s dolaskom brze brodice i helikoptera, neosporna činjenica ostaje da stanovnici lošinjskog arhipelaga moraju prijeći i tri otoka da bi došli do mjesta na kojem im se može spasiti život”, zaključuje naša sugovornica.


Grad Mali Lošinj najavljuje inovativnu i društveno odgovornu mjeru koja će, počevši od siječnja 2025. godine, svim umirovljenicima s područja Grada, neovisno o visini mirovine, osigurati potpuno besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje.


“Ovaj iskorak omogućit će bezbrižniju starost našim sugrađanima i dodatno unaprijediti kvalitetu zdravstvene skrbi u lokalnoj zajednici. Prema dostupnim informacijama, čini se da je Mali Lošinj prvi grad u Hrvatskoj koji će u ime svih svojih umirovljenika, neovisno o visini njihovih mirovina, plaćati premiju dopunskog zdravstvenog osiguranja.


“Nakon javnog natječaja provedenog početkom prosinca, Grad je izabrao najboljeg ponuđača – Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO).


Grad će, u okviru ugovora s HZZO-om, u potpunosti pokriti trošak dopunskog zdravstvenog osiguranja za umirovljenike, a sam postupak bit će izuzetno jednostavan i transparentan.


Od 23. prosinca 2024. do 15. siječnja 2025. godine umirovljenici su pozvani doći u Gradsku upravu, gdje će im biti na raspolaganju službenici Grada”, kaže Kučić.


Za ugovaranje dopunskog osiguranja dovoljno je ispuniti kratku dokumentaciju, a djelatnici Gradske uprave pomoći će u svakom koraku.


Za osobe kojima je dolazak otežan ili nemoguć, Grad će, uz prethodnu najavu, organizirati i dolazak u njihov dom.


Ovo nije jedini iskorak Grada Malog Lošinja usmjeren prema boljem standardu i skrbi za umirovljenike.


Prema riječima gradonačelnice, Grad Mali Lošinj već godinama dodjeljuje svim umirovljenicima (cca. 2100 umirovljenika) s područja Grada uskrsnice i božićnice, čime im se omogućuje dodatna podrška u obiteljskim i socijalnim prilikama.


Tako su svi umirovljenici s mirovinom manjom od 265 eura ovih blagdana dobili 300 eura božićnice, dok su svi ostali umirovljenici dobili 50 eura.


Društvene usluge na Lošinju također značajno doprinose kvaliteti života starijih osoba.



Zgrada budućeg dnevnog boravka za umirovljenike

„Zaželi za pet otoka“


Grad od 2012. godine financira rad gerontodomaćica u sklopu Crvenog križa, koje pružaju podršku u svakodnevnim poslovima starijim osobama, omogućujući im da ostanu u svojim domovima i očuvaju svoju neovisnost.


Od ove godine, Grad Mali Lošinj partner je projekta Crvenog križa „Zaželi za pet otoka“ kojim je, uz postojeće dvije gerontodomaćice, zaposleno još šest.


Također, u Gradu Malom Lošinju djeluje veliki broj udruga koje obogaćuju život zajednice, omogućujući umirovljenicima sudjelovanje u različitim aktivnostima.


“Grad aktivno surađuje s Udrugom umirovljenika, koja je inicirala uvođenje nordijskog hodanja.


U cilju podrške ovoj aktivnosti, Grad je osigurao štapove za nordijsko hodanje, organizirao treninge i edukaciju za trenere s područja grada, kako bi nordijsko hodanje postalo trajna aktivnost koja će umirovljenicima pomoći da ostanu fizički aktivni i socijalno uključeni.


Planirana izgradnja Dnevnog boravka za umirovljenike, za koju je već ishođena građevinska dozvola, predstavlja značajan iskorak u pružanju dodatnih usluga starijim osobama.


Boravak će omogućiti umirovljenicima koji žive u vlastitim domovima da tijekom tjedna koriste usluge prehrane, zdravstvene brige, njege i, možda najvažnije, društvenog okupljanja.


Ovaj projekt usklađen je s potrebama i željama malološinjskih umirovljenika, čime se podiže kvaliteta njihovog života”, zaključuje gradonačelnica Ana Kučić. 


* Sadržaj nastao u suradnji s partnerom grad Mali Lošinj.