Foto Vedran Karuza
Svjestan sam da su troškovi života drastično porasli i da ih plaće u "3. maju", koje su niske i ispod prosjeka u našoj branši, ne prate, kaže Kučan
povezane vijesti
RIJEKA – U riječkom brodogradilištu jučer je, na inicijativu tamošnjeg Radničkog vijeća, održan skup radnika, prvi nakon podužeg vremena. U prostorima trećemajske kantine okupilo se, kako čujemo, nekoliko stotina zaposlenika koji su od uprave htjeli čuti što u dogledno vrijeme mogu očekivati oko, za njih, dvije najvažnije stvari, a to su radničke plaće i novougovoreni poslovi.
Galopirajuća inflacija koja je zahvatila sve pore života razlogom su da trećemajci s pravom u fokus stavljaju pitanje povećanja svojih plaća.
Prema onom što smo doznali od predsjednika Radničkog vijeća u “3. maju” Predraga Kneževića i njegovog kolege Slađana Pejića, riječko se brodogradilište sve učestalije suočava sa situacijama da ljudi, naročito iz direktne proizvodnje, odlaze iz “3. maja” u potrazi za bolje plaćenim poslom. Prema podacima koje smo dobili od direktora “3. maja” Edija Kučana, u brodogradilištu je trenutno zaposleno 714 radnika, drugim riječima petnaestak manje nego što je to bilo početkom kolovoza.
Model plaća
– Svjestan sam situacije da su troškovi života drastično porasli i da ih plaće u “3. maju”, koje su niske i ispod prosjeka u našoj branši, ne prate. Međutim, a što sam istaknuo i na skupu radnika, činjenica je da se možemo “pokriti” s onoliko koliko imamo prihoda, izjavio je nakon skupa direktor Kučan te najavio da će se na temu modela plaća uskoro sastati i razgovarati s trećemajskim sindikatima.
Da su jedino novi poslovi i povećanje ukupnih prihoda brodogradilišta jedina realna osnova za podizanje trećemajskih plaća slaže se i Slađan Pejić, glavni povjerenik SMH-a u “3. maju”. No, sve je veća nervoza i sve su češća propitkivanja i u tom pogledu. Već se više mjeseci govori o tome da je prodaja riječkog brodogradilišta zatrpana upitima za potencijalne nove poslove, no parafa konkretnog ugovora još nema. Kučan je i jučer ponovio da se praktički na svakodnevnoj bazi razgovara s potencijalnim naručiteljima i šalju ponude te da se u ovom trenutku radi i na selekciji onih poslova koji “3. maju” najviše odgovaraju.
Na naš konkretan upit o tome kada se može očekivati da će se nešto od tih poslova i ugovoriti, Kučan je odgovorio kako vjeruje da bi se to moglo dogoditi kroz narednih mjesec dana.
Filipović: Podrške Vlade ne može biti bez radikalnog zaokreta upravljanja
Komentirajući skup radnika brodogradilišta “3. maj” koji su zabrinuti za budućnost svoje tvrtke ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović rekao je da to brodogradilište ima podršku Vlade, da će učiniti sve da opstane brodogradnja u Rijeci, ali je poručio da te podrške ne može biti bez radikalnog zaokreta u upravljanju. – Bio sam na porinuću trupa broda, prije toga sam pogledao sve ekonomske aspekte, nisu bili dobri. Međutim, to je tek jedna dimenzija. Druga je kad odete u to brodogradilište pa kad vidite tisuće škverana i njihovih obitelji, djece, što to njima znači, onda imate malo drukčiji pogled na sve to. Mislim da brodogradnja treba opstati u Rijeci, podrška Vlade je tu, no podrška ne može biti bez radikalnog zaokreta u upravljanju, poručio je Filipović odgovarajući na pitanje ima li ekonomskog temelja za opstanak riječkog škvera. Podsjeća Filipović da je država više puta stala uz riječko brodogradilište, ali da je sada u planu zadatak izrade plana restrukturiranja, da je Ministarstvo gospodarstva dobilo “prvu verziju ali da ga je vratilo na doradu, a javnost će dobiti sve informacije kad bude u visokoj fazi završenosti”. – Dio brodova je isporučen, dali smo i nedavno jedno jamstvo čime smo poslali poruku da Vlada podupire brodogradnju u Rijeci, svi znamo što znači “3. maj” za Rijeku, međutim, tada je isto poslana poruka prema Upravi da se mora napraviti plan restrukturiranja, jedan radikalan zaokret u poslovanju kako bi brodogradilište funkcioniralo na jednoj zadovoljavajućoj razini, kazao je Filipović. |
Jedan brod
Nesporno je svima u “3. maju”, pa i oko njega, da jedno brodogradilište tih kapaciteta ne može živjeti od samo jednog broda. Vlada je u srpnju odobrila nova jamstva za kredit za završetak još jednog broda za kanadsku Algomu, novogradnju 527, no nužno je potrebno da “3. maj” paralelno ugovori dodatne poslove, posebno u ovom međurazdoblju i trenutku kada bi se trebala položiti kobilica za novi kruzer za Scenic grupu. To, prema svim sada dostupnim informacijama, teško da će se dogoditi prije kraja prvog ili početka drugog kvartala iduće godine.
“Scenic Eclipse II” trenutno je na vezu u bazenu “3. maja”, u fazi opremanja, i u tom dijelu Scenicova tvrtka MKM Yachts i dalje koristi neke trećemajske kapacitete kao podizvođače, no u puno manjem obimu nego dok se ta novogradnja gradila na navozu. Ostaje za vidjeti hoće li se i s kojim financijskim efektima za “3. maj” nastaviti suradnja s tvrtkom Itaqua koja je također “3. maj” angažirala kao podizvođača na gradnji trupa jahte za Benetti. U najavi je, naime, još nekoliko tih jahti koje bi se gradile u riječkom brodogradilištu po istom principu.
Predsjednik NO-a “3. maja” Juraj Šoljić jučer nije bio na skupu radnika u “3. maju”, no najavio je da je za početak idućeg mjeseca, preciznije 7. listopada sazvana sjednica ovog tijela, na kojoj će se konkretnije razgovarati o programu restrukturiranja “3. maja”, koji je u izradi, a Šoljić dotad očekuje i bitne pomake na planu novih poslova.
Premda nam to nitko nije htio službeno potvrditi, doznajemo da bi se koncem ovog tjedna trebao održati i sastanak, upravo na temu restrukturiranja “3. maja”, sa svim relevantnim dionicima, a to uz brodogradilište uključuje i dva resorna ministarstva, gospodarstva i financija, te Hrvatsku brodogradnju-Jadranbrod.