Guverner HNB-a

Vujčić: Moodys’ovo podizanje rejtinga omogućava povoljnije uvjete financiranja

Portal Novi list, Hina

Boris Vujčić / Foto Davor Kovačević

Boris Vujčić / Foto Davor Kovačević



Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić izjavio je u subotu da je Moody’sovo podizanje kreditnog rejtinga Hrvatske za dvije razine jako dobra vijest jer Hrvatsku smješta u skupinu zemalja s najvišim kreditnim rejtingom u svijetu, što Vladi, poduzećima i građanima omogućava povoljnije uvjete financiranja u budućnosti.


“To je drugi put u dvije godine da vidimo povećanje rejtinga za dva stupnja. Prvi puta se to dogodilo 2022. nakon odluke da Hrvatska može ući u eurozonu i sad ponovo 2024. godine”, istaknuo je Vujčić, koji je sudjelovao na Danima otvorenih vrata Moneterre – Muzeja novca HNB-a.


Foto galerija: Dan otvorenih vrata Muzeja novca Foto: Davor Kovačević


Dodao je kako podizanje rejtinga za dvije razine nije uobičajeno vidjeti često. “U ovom trenutku je to prvenstveno vezano za brzu fiskalnu konsolidaciju koju je Hrvatska provela, kao što Moody’s u svom izvješću navodi. To je nešto što Hrvatsku sada smješta u grupu zemalja s najvišim kreditnim rejtingom u svijetu i to omogućava i Vladi i poduzećima i građanima povoljnije uvjete financiranja u budućnosti i manju vjerojatnost od bilo kakve krize ili opasnosti”, poručio je Vujčić.




Agencija Moody’s podigla je u petak kreditni rejting Hrvatske za dvije razine, s ‘Baa2’ na ‘A3’, uz stabilne izglede, istaknuvši “oštro” smanjenje javnog duga i kontinuirano “poboljšanje snage” hrvatskog gospodarstva” zahvaljujući reformama i ulaganjima i doseljavanju radne snage.


Odluka o podizanju rejtinga “odražava ponajprije naša očekivanja da će fiskalna snaga Hrvatske i u kratkoročnoj do srednjoročnoj perspektivi biti značajno viša, ponajprije zbog oštrog smanjenja tereta javnog duga” i da taj trend “vjerojatno neće promijeniti smjer”, objasnili su u Moody’su.


Inače, HNB danas održava Dan otvorenih vrata Moneterre – Muzeja novca Hrvatske narodne banke. Građani će se uz izloške, videosadržaje, istraživanje i igre na jednostavan, suvremen i poticajan način moći informirati o novcu, bankarstvu, osobnim financijama, monetarnoj politici te ulozi i zadaćama središnjih banaka.


Vujčić je rekao kako misle privući desetak i više tisuća studenata i učenika godišnje u Muzej da nauče što je to financijski sustav, kako koristiti financijske proizvode te da ih se upozori na neke vrste financijskih prevara i rizika koji postoje na financijskom tržištu. Mladi su njihov glavni cilj, kazao je Vujčić te dodao da su istraživanja pokazala da su hrvatski građani zasad bolji u financijskoj pismenosti po znanju, a ne po ponašanju.