Rijeka Gateway

VIDEO Na Zagrebačku obalu stigle prve dvije goleme dizalice. Svaka teži 1.700 tona

Marinko Glavan

Foto Sergej Drechler

Foto Sergej Drechler

Opsluživat će i najveće današnje kontejnerske brodove, a svaka od dviju dizalica visoka je 138 metara



Prve dvije velike obalne dizalice za prekrcaj kontejnera(STS) stigle su na kontejnerski terminal Rijeka Gateway(RGW), na Zagrebačkoj obali.


Riječ je o dizalicama za prekrcaj kontejnera između brodova i operativne obale, najsuvremenije, takozvane superpostpanamax generacije, koje omogućuju prekrcaj kontejnera između obale i najvećih današnjih kontejnerskih brodova, kapaciteta prijevoza 24 tisuće kontejnerskih jedinica(TEU).


Istim brodom u Rijeku su doputovale još dvije goleme dizalice iz Kine, no one nastavljaju put prema talijanskoj luci Gioia Tauro, gdje će biti montirane na tamošnjem kontejnerskom terminalu.


Snažne riječke žene




Dvije riječke dizalice proizvela je kineska tvrtka Zhenhua Heavy Industries Company(ZPMC), vodeći svjetski proizvođač ove vrste dizalica, a iz Kine su prema Rijeci krenule još 16. kolovoza ove godine.



Svaka od dviju dizalica visoka je 138 metara, s podignutom “granom” za prekrcaj kontejnera. Duž operativne obale kretat će se po posebnim šinama, nalik željezničkim, ali znatno većih dimenzija, što ne čudi, jer masa svake od njih je 1.700 tona.


Preostale dvije STS dizalice na terminal bi trebale stići početkom iduće godine, a sve četiri nosit će imena snažnih riječkih žena koje do sad nisu dobile svoje ulice ili trgove u gradu, odabrana u anketi RGW-a.



To su Antonija Reljac, simbol grobničkih mlikarica, zatim nastavnica i junakinja Drugog svjetskog rata Zora Matijević, nositeljica poslijeratne obnove Rijeke, arhitektica Ada Felice Rošić, te prva hrvatska osvajačica odličja na Ljetnim Olimpijskim igrama Snježana Pejčić.


O tome koja će dizalica nositi ime koje od velikih Riječanki odlučit će se nakon što sve četiri budu dopremljene u Rijeku, saznajemo iz RGW-a.


Zahtjevan postupak iskrcaja


Iskrcaj novih dviju STS dizalica, prema informacijama iz Rijeka Gatewaya, potrajat će oko sedam dana, ovisno o vremenskim prilikama.



Foto Sergej Drechsler

Riječ je o vrlo zahtjevnom postupku prebacivanja dizalica na obalu, s broda za prijevoz teških tereta, što zahtijeva dosta vremena kao i preciznu koordinaciju između broda i obale, dok se dizalice, jedna po jedna, ne prekrcaju na svoje buduće pozicije.


Do sad je na Zagrebačku obalu stiglo ukupno 15 dizalica na kotačima(RTG), koje su pristigle u dijelovima, a dobar dio ih je već montiran, kao i dvije velike željezničke dizalice(RMG) za prekrcaj kontejnera na vlakove i s njih, koje su već postavljene na novi teretni kolodvor neposredno uz kontejnerski terminal.


Sve dizalice, uključujući i novopristigle velike dizalice za prekrcaj kontejnera između broda i obale, na novom kontejnerskom terminalu bit će pogonjene električnom energijom.


Osim toga, svaka od njih će, prilikom spuštanja kontejnera, proizvoditi električnu struju, a nedavno je iz RGW-a objavljeno kako je za rad terminala na kojemu će gotovo sva oprema i vozila biti električna, potpisom ugovora s domaćom tvrtkom ENNA Next, osigurana električna energija isključivo iz obnovljivih izvora.


Svime se upravlja daljinski


Sve dizalice na terminalu će, uz to, umjesto karakterističnog zvuka “pinganja” prilikom kretanja proizvoditi zvuk koji se naziva “bijeli šum”, a značajno smanjuje utjecaj buke na stanare okolnih naselja.


Foto Slavica Bakić


Foto Slavica Bakić

Dizalicama, kako onima na željenici, tako i na samom terminalu i na operativnoj obali, upravljat će se daljinski, iz kontrolnih prostorija u nekadašnjem Skladištu 22, u dijelu zaštićenog lučkog kompleksa Metropolis koji se trenutno obnavlja, a u njemu će biti smješteni prostori Rijeka Gateway-a i svih pratećih službi terminala.


Time će se, ističu iz RGW-a, poboljšati brzina manipulacije tereteom, a na minimum će se svesti pristustvo ljudi na operativnoj površini terminala, čime se ujedno značajno povećava sigurnost zaposlenih na samom terminalu.


Kontejnerski terminal na Zagrebačkoj obali kojim upravlja tvrtka RGW, u vlasništvu APM Terminalsa, tvrtke kćeri brodarskog giganta A.P. Moller Maersk, koji drži 51 posto vlasničkog udjela i domaćeg ENNA Logica koji drži 49 posto vlasništva, s radom bi trebao započeti sredinom iduće godine, a početni predviđeni promet terminala, u prvoj fazi je 600 tisuća TEU-a godišnje.


S izgradnjom druge faze i dodatnih oko 290 metara terminala taj bi se kapacitet trebao povećati na preko milijun TEU-a.


*Ovaj članak izmijenjen je nakon objave, jer je u prvoj verziji nenamjernom greškom objavljeno da će druge dvije dizalice stići u Rijeku krajem iduće godine. Točno je da će stići početkom 2025. godine. Također, dodano je pojašnjenje da su istim brodom u Rijeku stigle ukupno četiri dizalice, no dvije su namijenjene talijanskoj luci Gioia Tauro.