Ilustracija Foto: Mateo Levak
Dio banaka izvijestio o spajanju kunskih tekućih i deviznih računa klijentima, plaćat će se samo jedna naknada
povezane vijesti
Erste banka informirala je klijente o promjenama po računima od 31. prosinca, odnosno od uvođenja eura. Tako će, navodi se u obavijesti, svi transakcijski računi imati multivalutnu funkcionalnost.
Primjerice, ako uz kunski račun netko ima i devizni račun s istim IBAN-om na kojem su strane valute, poput eura, funte ili američkog dolara, nakon spajanja, kune će se konvertirati u eure i zbrojit će se s eurima s deviznog računa.
Samo jedna naknada
Iznosi funta i američkih dolara ostaju neizmijenjeni i bit će iskazani na istom tom računu. Ako klijent ima samo kunski račun, on također dobiva multivalutnu funkcionalnost, zbog čega će na njemu moći imati i ostale valute.
U Ersteu naglašavaju da će klijent plaćati samo jednu naknadu za vođenje računa. Najzanimljiviji je, međutim, dio vezan za slučaj prekoračenja po tekućim računima.
– Ako ste dosad koristili prekoračenje po kunskom računu, a imate eure na deviznom računu, spajanjem računa, iznos prekoračenja namirit će se s deviznog računa, izvijestili su Erstea.
Primjerice, ako ste iskoristili prekoračenje u iznosu od 8.000 kuna (1.061,78 eura), a na deviznom računu imate 1.000 eura, taj iznos od 1.000 eura s deviznog računa pokrit će dio prekoračenja pa ćete umjesto prekoračenja od 1.061,78 eura, biti u prekoračenju u iznosu od 61,78 eura, tumače u Ersteu.
Jedan primjer
Naglašavaju potom da odobreni iznos prekoračenja ostaje isti, odnosno klijent ga i dalje može koristiti. Slično je i s naplatom rata ili anuiteta po kreditu.
– Ako imate kredit po kojem se dospjele obveze automatski naplaćuju s vašeg računa, od 1. siječnja 2023. anuitet/rata kredita naplaćivat će se u svim raspoloživim valutama koje imate na računu.
Primjerice, 1. siječnja 2023. dospijeva vam na naplatu anuitet po kreditu u iznosu od 125,44 eura, a na tekućem računu imate 28,12 eura i 750 američkih dolara.
Tih 28,12 eura pokrit će dio anuiteta, dok će se ostatak naplatiti iz američkih dolara, ističu u Ersteu. Dakle, spajaju se očito transakcijski računi, kunski i devizni, pa se povezuju i sredstva na njima (ako ih ima), ali i prebija minus po tekućem, tko ga koristi.
Kriterij je očito IBAN, jer Erste u posebnom odjeljku navodi da u slučajevima gdje klijent ima tekući kunski račun i tekući devizni račun s različitim IBAN-ima, tamo oni i dalje u pravilu ostaju odvojeni. Pitali smo i druge veće banke očekuje li isto i njihove klijente.
Formula OTP-a
Iz OTP banke kažu da su klijente obavijestili da će se kod dopuštenog prekoračenja iznos odobrenog prekoračenja po računu samo preračunati prema fiksnom tečaju konverzije te prema pravilima za preračunavanje i zaokruživanje, te će biti raspoloživ na eurskom računu. Nadalje, iznos korištenog prekoračenja će se također preračunati u euro tekući račun.
– Ako na kunskom računu koristite prekoračenje, nakon spajanja eurskog i kunskog računa u jedan račun u eurima, sredstva s eurskog računa će se umanjiti za iznos korištenog prekoračenja na računu u kunama.
Ako ne želite da vam se nakon spajanja računa iz eurskih sredstava naplati i smanji iznos korištenog prekoračenja, možete otvoriti besplatni dodatni račun u euru na koji ćete prenijeti eurska sredstva i na spojenom eurskom računu nastaviti koristiti prekoračenje na isti način kako ga i sada koristite na kunskom računu, tumači OTP banka.
U PBZ-u odvojeni računi
Iz Privredne banke Zagreb kažu da se situacija spajanja računa na njih ne odnosi.
– Svi postojeći računi zadržat će svoj jedinstveni broj računa (IBAN), a dosadašnji transakcijski računi u kunama postaju transakcijski računi u eurima.
Banka će na dan uvođenja eura konvertirati i postojeće stanje prekoračenja koje će se i nadalje moći koristiti na neizmijenjeni način.
Transakcijski računi u stranoj valuti nisu predmet konverzije i u trenutku konverzije zadržat će sve svoje valute i stanja neizmijenjene, uključujući i valutu euro, pa time postati transakcijski računi u eurima i stranoj valuti.
Ako prije dana uvođenja eura klijent ima otvoren u banci račun i u kuni i u euru, u roku od 60 dana od dana uvođenja eura može bez naknade zatvoriti jedan ili više računa i prenijeti sredstva evidentirana na tim računima na račun po svom izboru u banci, kaže PBZ.
Spaja li Zaba račune?
Na upit, spajaju li i oni račune, iz Zagrebačke banke odgovorili su sljedeće:
– Kunski tekući i žiroračun klijenata Zagrebačke banke postat će tekući račun u eurima i žiroračun u eurima. Devizni tekući račun postat će multivalutni račun i na njemu će naši klijenti uz euro moći imati i ostale valute.
Redovna primanja u eurima klijenti će nastaviti primati na isti račun na koji su i do sada primali. U slučaju da u istoj banci klijent ima otvorena dva ili više transakcijskih računa koji će nakon 1. siječnja 2023. svi biti u eurima, u roku od 60 dana od dana uvođenja eura možete bez naknade jedan ili više računa zatvoriti.
Dodatne funkcionalnosti i usluge kao što su prešutno prekoračenje, limit za obročno plaćanje, korištenje kreditnim karticama i drugo ostaju i dalje povezane isključivo s kunskim tekućim računom koji će od 1. siječnja 2023. biti tekući račun u eurima.
Za sve transakcije učinjene Visa debitnom karticom multivalutnog računa, račun će se teretiti isključivo u eurima neovisno o valuti plaćanja te o valutama na računu.
Svi troškovi učinjeni Individualnom Mastercard kreditnom karticom u Hrvatskoj, inozemstvu i on-line prikazivat će se u eurima i automatski naplaćivati s tekućeg računa u eurima, poručuju iz Zabe.
HUB: Odobreno prekoračenje ostaje isto
Odgovor su naknadno poslali i iz Hrvatske udruge banaka.
– U skladu sa Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u RH, ako prije dana uvođenja eura u kreditnoj instituciji klijent ima račun i u kuni i u euru, u roku od 60 dana od dana uvođenja eura ima pravo bez naknade zatvoriti jedan ili više računa i prenijeti sredstva evidentirana na tim računima na račun po njegovu izboru u istoj instituciji.
Pojedine banke, u skladu s vlastitom poslovnom politikom, svojim klijentima omogućavaju korištenje kunskog i deviznog računa s jednakim IBAN-om.
U takvim situacijama će doći do automatskog spajanja deviznog i kunskog računa te će se devizna sredstva zbrojiti s kunskim iznosima koji će biti konvertirati po zakonski određenom fiksnom tečaju konverzije.
U situaciji u kojoj je IBAN prije uvođenja eura jednak za kunski i devizni račun prilikom spajanja tih računa u slučaju da pojedini klijent koristi prekoračenje po kunskom računu, iznos prekoračenja namirit će se s deviznog računa.
Međutim, važno je napomenuti da odobreni iznos prekoračenja ostaje isti i klijenti ga i dalje mogu koristiti na način koji im odgovara.
Sve ovisi o IBAN-u
Većina banaka klijentima nudi kunski račun s jednim IBAN-om i devizni račun s drugim IBAN-om, a u takvim situacijama nakon promjene računi ostaju odvojeni i klijenti u skladu sa zakonskim rješenjem imaju mogućnost nastaviti koristiti taj račun ili ga zatvoriti bez naknade u roku od 60 dana te prenijeti sredstva evidentirana na tom računu na račun po svom izboru.
Banke će svoje klijente obavijestiti o svim promjenama i mogućnostima pravovremeno te ih obavijestiti o mogućnostima koje su im na raspolaganju.
U cjelokupnom procesu vodi se računa o interesima i zaštiti potrošača te će klijenti biti u jednakoj situaciji kao i prije uvođenja eura, ističu u HUB-u.
Ponavljaju da je “situacija u kojoj je moguće da se iznos prekoračenja namiri s deviznog računa moguća isključivo ako trenutni devizni i kunski račun imaju isti IBAN.
Ukoliko klijent raspolaže sa sredstvima na računima s različitim IBAN-om, u skladu sa zakonskim rješenjem, ima mogućnost nastaviti koristiti te račune na jednak način kao i prije uvođenja eura.”