Foto Sergej Drechsler
povezane vijesti
Uprava crikveničkog Jadrana sazvala je glavnu skupštinu za 10. ožujka, na kojoj će dioničari odlučivati o dokapitalizaciji i izdanju redovnih dionica javnom ponudom, izvijestili su u četvrtak iz te hotelijerske tvrtke.
Uprava i Nadzorni odbor predlažu donošenje odluke o povećanju temeljnog kapitala Jadrana sa 64 do najviše 134 milijuna eura, odnosno za najviše 70 milijuna eura.
To povećanje provest će se uplatom u novcu, izdavanjem najviše do 34.574.784 redovnih dionica. Kako se navodi u pozivu za skupštinu, tako prikupljen novac iskoristit će se za investicijska ulaganja i obrtna sredstva.
Nove dionice izdat će se po cijeni koja ne može biti manja od 2,29 eura po dionici, a povećanje temeljnog kapitala provelo bi se u tri kruga.
U prvom krugu nove dionice bit će ponuđene na upis postojećim dioničarima, u drugom krugu ostalim ulagateljima, a u trećem krugu svima, i postojećima i strateškima.
Podsjetimo, početkom siječnja Uprava crikveničkog Jadrana odobrila je proces dubinskog snimanja radi analize postojećeg financijskog, pravnog i tehničkog stanja društva kao opciju pronalaska strateškog partnera, odnosno potencijalnog ulagatelja, uz zadržavanje mogućnosti dodatnog ulaganja postojećih dioničara.
Odluku o eventualnim daljnjim koracima u vezi s razmatranim povećanjem temeljnog kapitala Uprava će donijeti po primitku iskaza interesa potencijalnih ulagatelja, izvijestili su tada iz Jadrana.
Inače, na izvanrednoj glavnoj skupštini, održanoj 9. prosinca lani, dioničari su trebali odlučiti o smanjenju temeljnog kapitala Jadrana s trenutnih 64,04 milijuna na 27,97 milijuna eura, odnosno za 36,07 milijuna, koje bi se provelo bez isplate dioničarima, prijenosom tog iznosa u kapitalne rezerve, a potom o povećanju temeljnog kapitala putem javne ponude do najviše 50 milijuna eura, na maksimalno 77,97 milijuna, kroz izdavanje novih dionica. Međutim, odluke o tome tada nisu donesene.
Trenutno u vlasničkoj strukturi Jadrana dominiraju mirovinski fondovi. Većinski vlasnik crikveničke hotelske kuće je fond PBZ CO – kategorija B, koji drži nešto više od 58 posto dionica. Na drugom mjestu je Erste Plavi – kategorija B, koji ima oko 30 posto dionica. CERP, odnosno država, ima 2,41 posto dionica.