Ugradnja modula

Tvrtkama iz Turske i Zagreba posao na povećanju kapaciteta LNG terminala

Marinko Glavan

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

kapacitet terminala biti povećan sa sadašnjih 2,9 milijardi kubičnih metara plina na 6,1 milijardu kubičnih metara



Ponuda turske brodograditeljske tvrtke Kuzey Star Shipyard za ugradnju modula za povećanje kapaciteta terminala za ukapljeni prirodni plin(LNG) u Omišlju, vrijedna 14,6 milijuna eura, odabrana je kao najpovoljnija u postupku javne nabave što ga je provela tvrtka LNG Hrvatska koja upravlja terminalom.


Za nabavu i ugradnju elektroenergetske opreme za integraciju FSRU broda LNG Croatia s modulom i pratećom opremom odabrana je ponuda zagrebačke tvrtke S.C.A.N., vrijedna dva milijuna eura.


Procijenjena vrijednost radova u postupku javne nabave bila je ukupno 17 milijuna eura, od čega se 15 milijuna odnosilo na ugradnju novog modula za uplinjavanje ukapljenog prirodnog plina na FSRU brod LNG Croatia, a dva milijuna na nabavu i ugradnju potrebne opreme za integraciju broda, modula i transportnih kapaciteta.


Modul stiže iz Kine




Sam modul za uplinjavanje, kojim će kapacitet terminala biti povećan sa sadašnjih 2,9 milijardi kubičnih metara plina na 6,1 milijardu kubičnih metara, proizvodi tvrtka Wartsila Gas Solutions, u kineskom brodogradilištu Nantong CIMS Sinopacific, a trebao bi biti dovršen do kraja idućeg mjeseca, nakon čega će biti transportiran do brodogradilišta u kojemu će biti ugrađen na brod LNG Croatia.


Radovi uključuju transport modula, ojačanje konstrukcije broda te spajanje novog sustava uplinjavanja s već postojećim na brodu.


Novi modul će biti integriran sa svim brodskim sustavima, kako onima za proizvodnju, tako i onima vezanim za sigurnost, a za uplinjavanje će, kao i postojeći modul, koristiti toplinsku energiju morske vode.


U pogonu do listopada


Prema najavama Ivana Fugaša, direktora tvrtke LNG Hrvatska, modul bi trebao biti ugrađen na brod tijekom rujna i listopada ove godine, kako bi povećani kapacitet bio na raspolaganju već početkom plinske godine 2025./2026. koja započinje 1. listopada za prihvat ukapljenog plina i njegovo uplinjavanje.


Kapacitet od 6,1 milijarde kubičnih metara plina godišnje, međutim, neće biti dostignut odmah po početku rada novog modula, već će u plinskoj godini 2025./2026. biti povećan za oko 750 milijuna kubičnih metara, a kapacitet će se sukcesivno povećavati do maksimalnog u narednih nekoliko godina, kako se budu gradili potrebni novi kapaciteti plinovoda kojima upravlja Plinacro, posebno oni prema Mađarskoj i Sloveniji.


Izgradnju novih kapaciteta plinovoda Vlada je nedavno proglasila strateškim projektom za Republiku Hrvatsku.