»Otkad to sindikat prodaje Dioki?«, pitao se Linić u izjavi novinarima, napominjući kako predsjednik sindkata »pokušava pokazati da je Hrvatska nepismena zemlja«
ZAGREB – Sindikat radnika Dina-Petrokemije, na čiji se poziv na pokretanje proizvodnje u Dini navodno javilo jedno ozbiljno inozemno poduzeće sa sjedištem u Londonu, jučer ipak nije bio spreman otkriti o kojoj je tvrtki riječ. Potencijalni je investitor, kazao je predsjendik sindikata Predrag Mihaljević, došao na razgovor s upravom Diokija, i pregovori će se nastaviti idući tjedan.
Objava o kojem se investitoru radi, kaže Mihaljević, sada, zbog mogućeg ugrožavanja procesa pregovaranja, nije moguća.
»Investitor je bio ovdje, upoznali smo ga s nadzornim odborom tvrtke i obavili uspješan sastanak. Pokazao nam je s kojim sredstvima raspolaže, spreman je na avansno plaćanje radi isplate plaća radnicima, uz jamstvo Vlade, i pokazao da ima novaca«, ističe Mihaljević, otkrivajući kako je novi potencijalni investitor, štoviše, zainteresiran ne samo za Dina-Petrokemiju, već za cijelu Dioki grupu, dakle i za zagrebački pogon na koji je oko već ranije bacio Ivan Čermak, odnosno njegov »Crodux«. Sve bi i bilo puno jednostavnije da jedan investitor kupi cijelu tvrtku, smatra Mihaljević, ipak napominjući kako je, i u slučaju različitih investitora, bitno da se problemi riješe. Kad dobije zapisnik sa jučerašnjeg sastanka s novim investitorom, kaže sindikalist, uprava će s prijedlogom suradnje ići prema Vladi.
Ministar financija Slavko Linić jučer je, međutim, bio rezolutan. »Otkad to sindikat prodaje Dioki?«, pitao se Linić u izjavi novinarima, napominjući kako predsjednik sindkata »pokušava pokazati da je Hrvatska nepismena zemlja«.
»Turski je Caliskan naplatio garanciju od banke, a to znači da smo jutros donijeli odluke po kojima idemo, temljem ugovora, u sudsku nadoknadu, ali ne samo troškova garancije već i neisplaćenih plaća i obveza. Imamo sve dokumente u kojima je evidentno da je Vlada prihvatila predstečajnu nagodbu, deblokirala račun, HEP je pokrenuo razgovore oko otkupa zemljišta, ali je stao, dok investitor ne donese odluku o pokretanju proizvodnje. HEP je potpisao i ugovor o isporuci struje, i banke su bile voljne nastaviti proces, što znači da je Vlada ispunila sve svoje obveze. Osnovni problem je odustajanje Caliskana od pokretanja proizvodnje, čak su i priznali da za to nemaju novaca. To znači da će im itekako teško biti na sudu dokazati da je Vlada odgovorna, odnosno da ćemo sigurno teretiti Caliskan za masu troškova zbog neodgovornosti«, kazao je Linić jučer.