Korisnici se osjećaju prevarenima, privlačilo ih se niskom cijenom UNP-a, koji je u pet godina poskupio s 3,36 kuna na 7,87 kuna
ZAGREB »Prije pet i više godina nas se poticalo na ugradnju i najam UNP-a za grijanje, čija je cijena tada bila 3,36 kuna po kilogramu, da bi danas ta cijena bila za 134 posto viša, 7,87 kuna po kilogramu, plus trošak najma spremnika.
Ukapljeni naftni plin, kojeg Hrvatska sama proizvodi u suvišku, grije 220.000 građana
Vlada itekako mora o ovome povesti računa, budući da se na ukapljeni naftni plin, kojeg Hrvatska sama proizvodi u suvišku, grije 220.000 građana, i to pretežno u Dalmaciji, Istri, na Kvarneru, u Lici, Baranji i dijelu Slavonije, odnosno najviše u krajevima s nižim BDP-om po glavi stanovnika«, stoji u pismu grupe građana iz Makarske, korisnika UNP-a za male spremnike, našem listu.
Ovaj je energent, kojem se cijena mijenja svakog zadnjeg dana u mjesecu, napominju, neznatno pojeftinio u veljači, no prije toga je samo poskupljivao, u prosincu prošle godine za više od 30 posto.
Vrtoglave brojke
Kako je izračunala obitelj Mileta iz Makarske, koja kuću od 120 četvornih metara grije na UNP, za samo dva i pol, do najviše tri sata upaljenog grijanja dnevno, mjesečni račun im je oko tri tisuće kuna, odnosno oko 15.000 kuna za cijelu sezonu grijanja, dok njihova rodbina iz Varaždina, koja ima isti toliki životni prostor, ali i grijanje na prirodni plin, grijanje plaća 8.500 kuna godišnje.
– Rad kotla na UNP u trajanju od dva sata dnevno kroz pet mjeseci znači trošak od 10.100 kuna Ako kotao radi, recimo, četiri sata, trošak će se popeti na 20.150 kuna, i tako dalje. Samo najam spremnika, osim toga, stoji još 133 kune na mjesec, odnosno 1.596 kuna godišnje, ističe Bojan Mileta, napominjući kako ne treba posebno računati u kakvom su se položaju našli građani koji su UNP odabrali kao energent za grijanje svog doma, a koje se na prelazak na UNP privlačilo niskim cijenama.
Pad potražnje
Hrvatska ima viška UNP-a, pa nam se čini da ćemo ga radije ispustiti u zrak nego pronaći razumnu cijenu koja može odgovarati i proizvođačima i kupcima
Posljedice dosadašnjeg stalnog poskupljenja UNP-a, napominje, trpe i proizvođači opreme, montažeri i serviseri, jer već sada se osjeća pad potražnje za tom opremom, što ima za posljedicu gubitak radnih mjesta, neisplatu plaća i ostalo.
Već je dvoje njegovih susjeda, zaključuje Mileta, odustalo od grijanja na UNP, koji im je postao preskup. Riječ je, podsjeća, o kućanstvima u Splitsko-dalmatinskoj županiji, čiji je BDP po glavi stanovnika 10.882 eura, za čak 10.132 eura manji od BDP-a u Zagrebu.
– Hrvatska ima viška UNP-a, pa nam se čini da ćemo ga radije ispustiti u zrak nego pronaći razumnu cijenu koja može odgovarati i proizvođačima i kupcima, zaključuju Makarani u svom pismu našem listu. Kako podsjećaju iz Udruge za UNP, Hrvatska je 2006. godine na Svjetskoj UNP konferenciji u SAD-u dobila čak i priznanje za poticanje i iznimni rast potrošnje autoplina i plina za male spremnike, da bi iste te godine, promjenom poslovne politike i uprave u »Proplinu«, krenulo postupno zaustavljanje rasta primjene UNP-a, i njegovo poskupljenje.