Sivi tonovi

Teško vrijeme za pulski škver. Novi gubitak je preko tri milijuna eura, državni zajam neće puno pomoći

Orjana Antešić

Foto Duško Marušić Čiči

Foto Duško Marušić Čiči

Do konca lipnja brodogradilište je evidentiralo gubitak koji se objašnjava drastično smanjenim poslovnim aktivnostima



Deset milijuna eura zajma, koje je Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) spustio na račun Uljanik Brodogradnje 1856 slijedom odluke Vlade iz sredine ožujka ove godine, neće biti dostatno za završetak postojećih poslova, kao ni za podmirenje svih neophodnih obveza brodogradilišta, iščitava se iz izvješća Uprave odnosno direktora Samira Hadžića za prvih šest mjeseci ove godine koje je jučer, neuobičajeno dosadašnjoj praksi, prezentirano na godišnjoj Skupštini ovog društva.


Drastičan pad


Do konca lipnja ove godine pulsko je brodogradilište evidentiralo gubitak od 3,08 milijuna eura što se objašnjava drastično smanjenim poslovnim aktivnostima zbog ranijih, dugotrajnih problema s nelikvidnošću i neuspjelim pokušajima pronalaska privatnog strateškog partnera. Taj gordijski čvor Vlada je, podsjetimo, proljetos odlučila presijeći na način da je zadužila CERP da otkupi 54,77 posto poslovnog udjela u Uljaniku 1856, čime je državni portfelj u ovom brodogradilištu povećan na nešto blizu 97 posto, uz istovremenu pozajmicu za deblokadu računa i nužnu financijsku stabilizaciju poslovanja. Iz izvještaja je vidljivo da su do sredine ove godine pulskom brodogradilištu bila isplaćena sva sredstva iz pozajmice, da je društvo na dan 30. lipnja raspolagalo s 3,8 milijuna eura novaca na banci i u blagajni, no istovremeno su se kratkoročne obveze, dakle one koje bi se trebale isplatiti do konca ove godine penjale na iznos od čak 34,5 milijuna eura. Ako se po strani izdvoje najkrupnije stavke, a tiču se obveza vraćanja ovog zajma od 10 milijuna eura te dodatnih 14,5 milijuna eura kredita, samo na obveze prema dobavljačima, kao i one po porezima, doprinosima i ostalim davanjima zadnjeg dana lipnja iznosile su 3,8 milijuna eura, dakle, upravo onoliko koliko je bilo još raspoloživog novca na računu, a tu je još i ekstra stavka zavedena pod »ostale kratkoročne obveze« od blizu 1,3 milijuna eura.


Također, u izvještaju Uprave konstatira se kako pored postojeće dvije novogradnje – a riječ je o plutajućem doku za Izraelce te radnom ribarskom brodu za ribogojilišta za Norvežane, projekte koje se već godinama rastežu u pulskom brodogradilištu – Uljanik 1856 ostvaruje prihode od usluge priveza na koncesijskom području, kao i servisiranja i popravaka brodova i plutajućih objekata, međutim, da su ti prihodi »nedostatni za pokriće dospjelih dugova i potreba tekućeg poslovanja izvan projekata novogradnji 535 i 537, a time i za uredno fukcioniranje poslovnih procesa u društvu«.


Dodatni prihodi




Vezano uz eventualne nove poslove kojima bi se u nekom kraćem roku mogli ostvariti dodatni prihodi i namaknuo potrebni novac, očito je da se nade polažu u ugovaranje završetka novogradnje 526. Riječ je o brodu za prijevoz žive stoke koji se počeo graditi još prije osam godina i sve otad stoji tako nedovršen na navozu. S potencijalnim turskim kupcem u srpnju se došlo do faze da je sklopljeno pismo namjere, a ostaje za vidjeti hoće li i kada biti parafiran i konkretni ugovor. Inače, na toj nedovršenoj novogradnji CERP je upisao hipoteku za 10 milijuna eura danog zajma.


Da se iz redovnog poslovanja ne uspijevaju na vrijeme zatvoriti tekuće obveze upućuje i izvještaj Nadzornog odbora iz kojeg je razvidno da se svibanjska plaća radnicima isplatila koncem lipnja, i to kroz prenamjenu preostalih kreditnih sredstava odobrenih za novogradnju 535 za Norvežane. Inače, s posljednjim danom lipnja u pulskom brodogradilištu bilo je zaposleno 202 radnika što je popriličan pad u odnosu na kraj prošle godine.


Uljanik 1856 prošlu je poslovnu godinu, pak, zaključio s gubitkom od 5,4 milijuna eura, čime se kumulirani gubitak tijekom minulih nekoliko godina, koliko ovo društvo posluje, penje na gotovo 15 milijuna eura ili, preciznije, 14,75 milijuna. Pa ipak, prema dostupnim informacijama, jučer su dane razrješnice i Upravi i članovima Nadzornog odbora, uz odluku da će se taj gubitak pokriti iz budućeg poslovanja. Predložene su i izmjene Društvenog ugovora, prema kojima, između ostalog, Uprava odnosno direktor društva može samostalno donositi odluke i poduzimati pravne poslove kojima se stječe, opterećuje ili prodaje imovina društva u iznosu do 3 milijuna eura dok je dosad to mogao činiti do iznosa od 265.445 eura odnosno nekadašnjih dva milijuna kuna, a za sve iznad toga dosad je trebao imati prethodnu suglasnost Nadzornog odbora.