Čak 62 posto hrvatskih direktora kao glavnu prijetnju svom poslovanju vide to što Vlada sporo reagira na proračunski deficit i na rastuću zaduženost zemlje
ZAGREB » Gotovo svim predsjednicima uprava u 32 najveće privatne i državne kompanije u Hrvatskoj glavna je briga kako u idućih 12 mjeseci smanjiti troškove za njihove proizvode i usluge.
Oko 80 posto njih neće povećavati broj zaposlenih, a svaka druga kompanija u idućoj godini planira otpuštanje radnika, pokazalo je istraživanje međunarodne konzultantske kuće PricewaterhouseCoopers (PwC). Istodobno, čak 13 velikih hrvatskih tvrtki ubrzano planira ulazak u strateška partnerstva s kompanijama u zemlji i inozemstvu, kako bi se mogle nositi sa sve jačom konkurencijom.
– Hrvatske tvrtke posljednjih godina intenzivo nastoje poboljšati poslovanje, kako bi postigle konkurentnost na tržištu EU-a, objasnio je Mislav Slade-Šilović iz odjela za poslovno savjetovanje PwC-a u Hrvatskoj, predstavljajući rezultate istraživanja »Window into business reality«, provedenog među 1.300 predsjednika uprava u 68 zemalja sa svih kontinenata, koje je prvi put obuhvatilo i prve ljude iz 32 hrvatske kompanije. Naše kompanije, kažu u toj kući, u restrukturiranju kasne za kompanijama iz okruženja, ali hrvatski direktori pokazuju veći optimizam.
Čak 64 posto rukovoditelja poduzeća u Hrvatskoj smatra da su mito i korupcija u našoj zemlji raširena pojava. To je znatno više od svjetskog prosjeka, jer jučer objavljeno istraživanje kuće Ernst & Young pokazuje da prosječno 40 posto od 2.700 intervjuiranih rukovoditelja u 59 država smatra da su te pojave u njihovim zemljama raširene. No, korupcija u Hrvatskoj ipak je manja nego što se misli, jer je samo 4 posto hrvatskih rukovoditelja reklo da je od njih zatraženo mito radi dobivanja posla. »Potvrda da se radi više o percipiranoj, nego o stvarnoj korupciji, jest i u tome da samo 16 posto ispitanika smatra da je korupcija s ciljem dobivanja novih ugovora u njihovom sektoru široko rasprostranjena«, izjavio je Slaven Đuroković, partner u kući Ernst & Young.
Manje od polovine predsjednika uprava u svijetu, ili 44 posto, vjeruje da će se globalna ekonomija u idućoj godini unaprijediti. No, čak 63 posto hrvatskih direktora očekuje gospodarski rast u svijetu. Optimističniji su od drugih, prepostavlja se, zato što je situacija u Hrvatskoj teža, pa nade polažu u izvoz. Naši se direktori uglavnom slažu s kolegama u svijetu da poslovne izglede mogu uvelike poboljšati kroz tehnološka i druga poboljšanja svojih proizvoda. Međutim, hrvatski direktori smatraju da prodaju mogu bitno povećati i tako da dođu na nova tržišta, dok kompanije u svijetu vjeruju da su tržišta uglavnom zauzeta i da se širiti mogu ponajprije kroz preraspodjelu postojećih tržišnih udjela, pokazalo je istraživanje.
Najvažniji plan hrvatskim direktorima je nastavak restrukturiranja (72 posto), ali čak 41 posto njih u sljedećih 12 mjeseci planiraju ulazak u strateški savez, ili u zajednička ulaganja s kompanijama u zemlji ili inozemstvu.