Bravo

“Stvaratelji za stoljeća”. Tvrtka Energy Pellets Delnice dobila prestižnu nagradu EU stručnjaka

Marinko Krmpotić

Jako sam ponosan na ovu nagradu i zahvaljujem svima koji su nas prepoznali kao kvalitetnu tvrtku, kaže Raoul Cvečić Bole



DELNICE – Međunarodni komitet sastavljen od petnaest stručnjaka iz devet EU zemalja, mahom profesora iz različitih oblasti djelatnosti, drugi je put u sedam godina vrlo vrijednu nagradu nazvanu »Stvaratelji za stoljeća« dodijelio delničkoj tvrtki Energy Pellets Delnice. Riječ je o priznanju za doprinos razvoju poduzetništva u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Spomenuta delnička tvrtka već ju dobila 2017. godine, a novo priznanje iznova je velik razlog za zadovoljstvo, govori nam Raoul Cvečić Bole, direktor Energy Pelletsa.


Velik poticaj


– Najveća vrijednost svake nagrade je poticaj za daljnji dobar rad. Jako sam ponosan na ovu nagradu i zahvaljujem svima koji su nas prepoznali kao kvalitetnu tvrtku, posebno jer je riječ o nagradi za razvoj ideja, inovacije i investicije u poduzetništvu u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Počeli smo s poslovanjem prije 17 godina. Našim proizvodnim procesima postigli smo to da od sirovine koja se smatrala otpadom, proizvodimo završni veoma moderan i ekološki prihvatljiv proizvod. Sve u sferi obnovljivih izvora energije koji, koliko vidimo, polako istiskuju fosilna. Zadnjih godina ta se transformacija sve više ubrzava. Osobno smatram da tvrtke nikada ne smiju stajati i da, bez obzira na rizike, treba osiguravati kontinuirani rast i pratiti tržište novim investicijama. Mi smo to od početka tako radili i primjenjivali u praksi pa nam je drago da to struka prepoznaje.


Energy Pellets je među prvima u Hrvatskoj, davne 2007. godine, uveo tehnologiju proizvodnje peleta. Od tada do danas naš stalni fokus je na tržištu i unapređenju proizvodnje. Na primjeru poslovanja u posljednje tri godine primjenjujemo mix rasta volumena, porast kvalitete i usvajanje novog proizvoda. Danas, u eri velikih poskupljenja, troškovi poslovanja postaju važan faktor i njih treba imati pod kontrolom. Treba uložiti velik napor da se primijeni princip »kontrole cijena koštanja«. U suprotnom dolazi do problema u poslovanju, što dovodi do usložnjavanja situacije i nazadovanja tvrtke. Treba biti usredotočen na rješavanje prioritetnih i bitnih elemenata poslovanja, odnosno treba stalno mijenjati taktiku, prilagođavati se tržištu i novim okolnostima, govori Cvečić Bole, dodajući kako su baš iz spomenutih načina razmišljanja i pristupa poslu nedavno investirali u dvije elektrane – fotonaponsku elektranu i kogeneracijsko postrojenje kojima će se umanjiti količina isporučene električne energije, ali i ostvariti ukupna redukcija stakleničkih plinova.


Velika investicija




Investicija je još u tijeku, s time da je završena jedna faza koja je puštena u rad. Radi se o velikoj investiciji, a tehnički gledano, postoji izuzetna sinergija s onim što proizvodimo. Naime, mi smo kao tvrtka veliki potrošači električne energije. Možete samo zamisliti koji je to šok za gospodarstvenike u Hrvatskoj bio kada je Hrvatska elektroprivreda (HEP), prije nekoliko godina, odlučila poskupiti električnu energiju za gospodarstvo za čak 400 posto (!). U tome trenutku donijeli smo Odluku da pokrećemo veliku investiciju kojom ćemo osigurati vlastiti izvor električne energije. I tako je to krenulo. Vlastita proizvedena solarna energija smanjit će potrebu za kupovinom električne energije od državne kompanije HEP ili od drugih dobavljača za oko 15 posto, a kogeneracija za dodatnih više od 60 posto. Na taj način, po završetku procesa investiranja, biti ćemo »samodostatni« za 78 posto potreba. Već sada razmišljamo da instaliramo i novu modernu proizvodnu liniju koja bi koristila povratnu toplinu turbine i proizvodila visokokvalitetni drvni pelet. Takvim pristupom svakako pripomažemo potrebi za doprinosom održivoj proizvodnji i očuvanju planeta, govori Cvečić Bole koji na pitanje o budućnosti i daljnjim planovima tvrtke Energy Pellets kaže da kapaciteti tog poduzeća već sada daleko prelaze potrebe hrvatskog tržišta.


– Hrvatska je zemlja s malim brojem stanovnika pa je naše glavno tržište i dalje Italija. Hrvatska ima manje od 4 milijuna stanovnika, a Italija oko 60 milijuna! Uz to, Delnice, gdje se odvija naša proizvodnja, su blizu zapadne granice Italije pa je logično da već 17 godina Italija predstavlja naše najveće tržište. Prema sadašnjim planovima, to će tako i ostati, jer udaljenija tržišta ne mogu opravdati ekološke standarde i ekonomske potrebe, rekao je Cvečić Bole.


Zajednički uspjeh


– Dobri rezultati nisu plod samo moga rada, već i mojih suradnika u kompaniji. Dok sam uporno u Hrvatskoj javno, kao predsjednik stručne udruge, propagirao značaj i koristi od peleta, umjesto da sam se možda više posvetio vođenju razvoja tvrtke, Energy Pellets je dobio jaku konkurenciju. Zbog toga ne da mi nije žao, već sam na to i ponosan. Drago mi je da sam i druge potaknuo da se počnu baviti peletom kao ekološkim proizvodom, ističe Cvečić Bole.


Suradnja


Energy Pellets vrlo dobro surađuje i s lokalnom zajednicom u kojoj djeluje. Primjer te jako dobre suradnje bio je, ističe Cvečić Bole, i nedavni manji požar u pogonu.


– Iskrenjem je na jednom filteru došlo do požara. Naši djelatnici odmah su reagirali te istovremeno pozvali vatrogasnu postaju Delnice i policiju. Oni su pak stigli za par minuta i sve je uspješno riješeno pa i ovom prigodom zahvaljujem zapovjedniku delničkih vatrogasaca i svima koji su sudjelovali u intervenciji, kao i delničkoj Policijskoj postaji na ažurnosti i brzoj reakciji, rekao je Cvečić Bole.


Rasterećenje prometnica


U Energy Pellets razmišljaju i o razvoju, posebno u smislu rasterećenja gradskih prometnica od kamiona koji dovoze sirovinu i odvoze proizvode iz ove tvornice. Cvečić Bole napominje da očekuju pozitivan odgovor Grada Delnice na ponudu predanu prije više godina, a vezanu za otkup dijela poslovne zone gdje bi Energy Pellets širili poslovanje.


– U okviru te ideje Grad bi uz pomoć bespovratnih sredstava EU-a mogao izgraditi novu izlaznu cestu iz poslovne zone, a time bi se oslobodio gradski promet od prolaska kamiona, smatra Cvečić Bole.


Ciljevi


Rat u Ukrajini i pojasu Gaze, ali i niz novih, nimalo za gospodarstvo ugodnih zbivanja u svijetu, otežava poslovanje poduzeća. Kako stvari stoje, ovih dana očekujemo zatvaranje Sueskog kanala, što će sigurno ponovo poskupiti neke proizvode jer će brodovi morati ponovo putovati oko Afrike. No, ističe Cvečić, reorganizacijom poslovanja i prilagodbom tržišnim kretanjima uspjeli su u Energy Pelletsu umanjiti te negativne posljedice.


– Rezultat toga je da imamo rast volumena proizvodnje, u periodu 2021. – 2022. godine, preko 20 posto. Kvalitativni rast proizvoda, prelaskom na novi proizvod u periodu 2022.- 2023. godine, je preko 50 posto, a u iduće dvije do četiri godine naša kompanija mora prijeći iz sadašnje industrije 3.0 u industriju 4.0. Industrija 4.0 optimizira informatizaciju industrije 3.0 i to je naš srednjoročni cilj, rekao je Raoul Cvečić Bole.