Foto Marko Gracin
Skok cijena osnovni je pokretač snažnih rezultata, osobito u djelatnosti Istraživanja i proizvodnje nafte i plina koja je ponovno najveći generator novca, ističu u Ini
povezane vijesti
RIJEKA – Nacionalna naftna kompanija Ina u prvih je devet mjeseci ove godine ostvarila neto dobit od milijardu kuna, na razini grupe, uz ostvarenu EBITDA-u (dobit prije kamata, poreza, amortizacije) od 2,3 milijarde kuna, objavljeno je iz Ine.
U priopćenju se ističe kako je ekonomski oporavak, nakon prošlogodišnjih negativnih rezultata, nastavljen i u trećem tromjesečju ove godine, ali uz ogradu kako pandemija COVID-19 i ostala svjetska makroekonomska događanja i dalje predstavljaju prijetnju za buduće izglede poslovanja.
Glavni pokretač oporavka u poslovanju Ine u prva je tri tromjesečja bio sektor Istraživanja i proizvodnje nafte i plina, s ostvarenom EBITDA-om od 1,6 milijardi kuna, a rast u ovom segmentu potaknut je prvenstveno boljom prosječnom ostvarenom cijenom ugljikovodika, na razini 58 dolara za ekvivalent barela nafte, unatoč daljnjem padu proizvodnje nafte i plina na Ininim poljima. Rafinerije i marketing ostvarili su EBITDA-u od milijardu kuna, ponajprije zbog turističke sezone koja je nadmašila očekivanja.
Ina je povećala ulaganja u odnosu na prva tri kvartala lani za 20 posto, pri čemu je glavno strateško ulaganje ostalo postrojenje za obradu teških ostataka nafte u Rafineriji nafte Rijeka. Neto dug grupe je milijardu i 639 milijuna kuna, s omjerom duga i kapitala od 13,5 posto, ističe se u priopćenju, te naglašava da omogućuje nastavak investicijskog ciklusa.
– Cijene nafte i plina nisu se samo popravile, već ih je nagli porast potražnje pogurao daleko preko očekivanih, s razinama cijene nafte Brent preko 70 dolara po barelu u trećem tromjesečju 2021. i daljnjim rastom u četvrtom tromjesečju. Takvo okruženje povećalo je prihode Ina Grupe na razinu od preko 16 milijardi kuna. Ovaj skok cijena osnovni je pokretač snažnih rezultata, osobito u djelatnosti Istraživanja i proizvodnje nafte i plina koja je ponovo najveći generator novca. Ipak, moramo biti svjesni kako je ovo olakšanje potaknuto izvana i da nastavak prirodnog pada proizvodnje ostaje izazov. Kako bismo odgovorili na taj izazov Ina će nastojati maksimizirati hrvatski portfelj, kako na kopnu tako i u podmorju, novom kampanjom bušenja čiji je cilj povećanje proizvodnje plina, komentirao je rezultate Sándor Fasimon, predsjednik uprave Ine.