Marko Ćosić

Šef “Đure Đakovića”: EU mora razvijati svoju vojnu tehnologiju, a ruske se treba riješiti

Portal Novilist.hr

Foto Ivica Galovic/PIXSELL

Foto Ivica Galovic/PIXSELL

Naglasio je kako je na tom putu, jedan od najvećih izazova, nedostatak radne snage



Europa mora razvijati vlastitu vojnu tehnologiju ako želi konkurirati SAD-u, a staro rusko oružje i tehnika koja je ostala u post-komunističkim državama mora se zamijeniti, rekao je za središnji Dnevnik HRT-a Marko Ćosić, predsjednik Uprave “Đure Đakovića”.


Naglasio je kako je na tom putu, jedan od najvećih izazova, nedostatak radne snage.


Pomoć EIB-a i države


Ćosić je naglasio kako je objava EIB-a i države kako će pomagati domaćoj vojnoj industriji – značajna.




– To je značajno. Razvoj je skup i neizvjestan. Da bi tvrtke i gospodarstvo bili konkurentniji, potrebno je poticati taj segment, rekao je.


Istaknuo je kako se radi o “bespovratnim sredstvima, dotacijama i kreditima kako bi taj sektor izrastao”.


– Činjenica je da dugi niz godina u tom segmentu nije bilo dovoljno investicije, tako da je ovo jedna jasna poruka EU-a i EIB-a, kazao je.



Upitan je li ova najava već rezultirala povećanjem narudžbi, odgovorio je kako se zasad samo radi o povećanom interesu.


– U svakom slučaju osjećamo povećanje interesa, a narudžbe će uslijediti. Da bi se narudžbe povećale, treba nakon dugog niza godina povećati kapacitete korisnika, rekao je.


Pojasnio je kako je tehnologija obrambene industrije “danas vrlo zahtjevna, a za upravljanje tom tehnologijom treba puno edukacije, vremena i znanja”.


– Korisnici, vojska, MORH i EU, moraju prvo izgraditi vlastite resurse kako bi nakon toga mogli prihvatiti novu tehnologiju i opremu koju će koristiti, dodao je.


“SAD je predvodnik, EU mora biti konkurentna”


Ćosić je optimističan kada se radi o mogućnosti da se Europa relativno brzo opet počne naoružavati.


– Tu bih bio optimističan, ali bih rekao da Europa to i mora napraviti. Tu je i dva posto koje NATO članice moraju dostići. To je dugo vremena bilo zanemarivano, kazao je.


Danas se svijet, kako kaže, “polarizira te da danas imamo zapadnu tehnologiju i opremu koju će usvojiti sve zapadne države”.


– Sve što je bilo od stare ruske tehnike u post-komunističkim država se mora zamijeniti. Teško je održavati tu tehniku i nema rezervnih dijelova. Ta oprema će ili završiti u Ukrajini ili biti umirovljena, istaknuo je.


– Europska industrija, ako želi sudjelovati u tom dijelu gospodarstva, mora razvijati svoju tehnologiju kako bi mogla konkurirati američkim takmacima koji su predvodnici industrije, dodao je.


Veliki izazov – nedostatak radne snage


Jedan od velikih izazova pred industrijom, priznaje, nedostatak je radne snage.


– Izazov radne snage je problem koji se dugo spominje. To je nešto što smo naslijedili, a nedostaje i kvalificirane radne snage koja će biti nositelj novih tehnologija i rješenja, rekao je.


Morat ćemo, kako kaže, “educirati nove studente ili rekvalificirati neke djelatnosti koje će biti zamijenjene novim tehnologijama”.


EIB i država financirat će domaću vojnu industriju


S obzirom na sve složeniju geopolitičku situaciju, inovativnim projektima malih i srednjih poduzeća iz sektora sigurnosti i obrane nude se mogućnosti financiranja putem Europske investicijske banke i nacionalnih potpora. Riječ je o projektima koji mogu imati vojnu i civilnu namjenu.


Zbog novih ratnih sukoba interes europskih država za ulagnja u obranu i sigurnost raste. Među njima je i Hrvatska čija je obrambena industrija snažno usmjerena na izvoz.


– Nama je u interesu da naše tvrtke što više iskoriste ono što im je na raspolaganju, da budu konkurentnije, a time i da Hrvatska bude konkurentnija i sigurnija zemlja. Vidimo na primjeru rata u Ukrajini da sigurnost nije danost, sigurnost se mora graditi. Mora se ulagati u industriju obrane i sigurnosti, poručio je državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Zdenko Lucić.


Zbog toga je i Europska investicijska banka u svibnju otvorila Ured za sigurnost i obranu kako bi omogućila bolju komunikaciju vezanu uz dodjelu sredstava.


– Inicijativa ima za cilj ubrzati investicije iz 8 milijardi eura namijenjenih za podršku projektima sigurnosti i obranu u okviru strateške europske sigurnosne inicijative (REZ)


Naša financijska rješenja prilagođena su poticanju inicijativa od izviđanja i nadzora do kibernetičke sigurnosti i vojne mobilnosti čime se jača otpornost i konkurentnost Europe, rekla je Slađana Ćosić, voditeljica ureda Grupe EIB-a u Hrvatskoj.


EIB ukinuo ograničenja, financira širi spektar inovacija


Europska investicijska banka ukinula je i ograničenja o civilnoj primjeni projekata, čime se omogućuje financiranje šireg spektra inovacija.


– Specifičnost toga je da su usmjereni na mala i srednja poduzeća i startup-ove. Daju određenu fleksibilnost u financiranju takvih projekata. To neće biti projekti samo za vojnu namjenu nego i za civilnu namjenu, pojasnio je Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj.


– Inovacije u segmentu obrane kako bi te firme, uključujući i nas bile konkurentne na globalnom nivou, prevenstveno s američkim firmama, s firmama koje dolaze iz Kine, Azije i Rusije, dodao je Marko Ćosić, predsjednik Uprave Đuro Đaković .


Hrvatska blizu cilja od 2% izdvajanja za obranu


Nacionalni program potpora provodit će HAMAG-BICRO i Hrvatska banka za obnovu i razvitak.


– Smatramo da tu postoji značajan potencijal. Hrvatska se razvila dakle od Domovinskog rata kada smo imali praktički i embargo na uvoz oružja. Naša obrambena industrija se snažno razvila i postala je snažan, pouzdan partner brojnih država u svijetu, dodao je za Dnevnik HTV-a ministar financija Marko Primorac.


Procjena je da će Hrvatska ove godine za obranu izdvojiti 1,98 posto BDP-a, što je gotovo u rangu zacrtanih dva posto vojne potrošnje NATO-ovih članica.


Cijeli prilog pogledajte OVDJE.