HGK

Samo polovica poduzeća ima politiku zaštite okoliša

Olga Monika Menčik

Foto Davorin Visnjic/PIXSELL

Foto Davorin Visnjic/PIXSELL

HGK provodi novi krug ocjenjivanja ESG rejtinga koji će pokazati koliko su tvrtke napredovale u održivim praksama



U tijeku je novi krug ocjenjivanja ESG rejtinga Hrvatske gospodarske komore (HGK) koji će pokazati koliko su hrvatska poduzeća napredovala u svojim održivim praksama, poručili su iz HGK-a.


ESG (Enviroment – Social – Governance) rejting ocjena je koja se dodjeljuje organizaciji prema njenom pristupu okolišu i društvu te usvojenim praksama upravljanja.


Za poduzeća na burzi nepotpune ili netočne informacije u izvještajima o održivosti mogu dovesti do neefikasnosti na tržištu kapitala i netočnih tržišnih procjena. Održive prakse moraju biti konkretne i mjerljive kako bi poduzeća pratila novu regulativu EU-a, u čemu je ključan ESG rating HGK – prvi hrvatski nacionalni model ocjenjivanja ESG praksi poduzeća. Novi krug ocjenjivanja je u tijeku, a rezultati će pokazati koliko su hrvatska poduzeća napredovala u svojim održivim praksama.




Prošle je godine upitnik ispunilo 400 poduzeća, pri čemu dominira privatni sektor, a gotovo polovica ima nizak ili srednji ESG rejting, što pokazuje potrebu za značajnim napretkom. Samo polovica poduzeća ima politiku zaštite okoliša, a u 60 posto poduzeća visoki menadžment nema uključene ESG ciljeve u sklopu svojih godišnjih ciljeva, niti imaju ESG strategiju.


– ESG nije samo dodatak izvještavanju. To je temeljni dio dobrog poslovanja koji istovremeno smanjuje rizike i otvara nove poslovne prilike. Od ove godine puno je veći broj poduzeća koja će biti obveznici izvještavanja. ESG rejting HGK je za njih jedan strukturiran i koristan alat za pripremu prvog izvještaja. Poduzeća koja nisu obveznici ga mogu koristiti kao interni alat za monitoring i usmjeravanje vlastite poslovne strategije, rekao je potpredsjednik HGK-a za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš.


Kako bi pomogla poduzećima na održivom putu, HGK je ove godine pripremila i ESG vodič u kojem pojašnjavaju osnovne pojmove nove regulative.


– Ne volim kada se nešto mora – zalažemo se za to da poduzeća to žele i idu u tom smjeru, jer im ESG na srednjoročnom i dugoročnom planu može osigurati rast profitabilnosti i dugoročni ostanak na tržištu. Veći troškovi u startu znače kvalitetnu primjenu strategije te da na principima održivosti povećaju profitabilnost, naveo je Radoš.


Nagrade tvrtkama s najboljim rezultatima ESG rejtinga za ovu godinu bit će dodijeljene 9. rujna u sklopu petog izdanja konferencije Podržimo održivo u organizaciji HGK-a. Ovogodišnja konferencija održat će se 9. i 10. rujna u Zagrebu, a održivost stavlja u središte poslovnih strategija.


– Naša dugogodišnja predanost održivosti pokazuje viziju i stvara promjene koje nisu samo kvačica na zahtjeve regulativa, već omogućuju poduzećima dugoročni rast i konkurentnost.


Podržimo održivo pruža priliku za dublje razumijevanje načina kako integracija osobnih vrijednosti lidera s korporativnim ciljevima može stvoriti kulturu kolektivne odgovornosti i angažmana, ključnu za dugoročni uspjeh, poručila je Marija Šćulac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK-a.