Foto: S: DRECHSLER
Studenti će u radni odnos će prelaziti kao već funkcionalni inženjeri, ističe dekan Tehničkog fakulteta prof. dr. Lado Kranjčević
povezane vijesti
RIJEKA – Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci započeo je s modernizacijom studijskih programa studija Brodogradnje na kojem se školuju budući inženjeri brodogradnje, a riječ je o zanimanju koje je na području Primorsko-goranske županije izuzetno deficitarno, jer kako ističu na fakultetu, pored brodogradilišta »Viktor Lenac«, Dalmont i »3. maj«, primorsko-goranska regija je u zadnjih desetak godina postala vodeći europski centar brodograđevnog inženjerstva.
Nositelji te djelatnosti u riječkom bazenu su brojne izvozne projektantske tvrtke, njih više od 40, čije su potrebe za školovanim kadrom značajne, a inženjera brodogradnje i brodostrojarstva nema na Zavodu za zapošljavanje.
Tržište rada
Tehnički je fakultet, pojašnjava dekan, prof. dr. Lado Kranjčević, modernizirao program na način da će tvrtke ubuduće predlagati teme završnih i diplomskih radova te će osiguravati i komentora na radu. Na takav će način studenti, osim kroz stručnu praksu i projekt, ostati u kontaktu s gospodarstvom i tijekom izrade završnih i diplomskih radova.
– Studenti ostaju integrirani s gospodarstvom i njihov prelazak u radni odnos je na način da su već funkcionalni inženjeri. Ovim iskorakom u modernizaciju brodograđevnih studijskih programa želi se uskladiti studije sa strategijama Sveučilišta te još bolje povezati proces učenja suvremenih znanja sa zahtjevima i potrebama tržišta, povećati broj i kvalitetu studenata kroz intenzivnije povezivanje s privredom s ciljem stjecanja praktičnih kompetencija studenata. Novi kurikulum studija brodogradnje nastojat će integrirati najsuvremeniju laboratorijsku opremu te profesionalne brodograđevne softvere u nastavni proces kako bi studenti sa stečenim najsuvremenijim znanjima bez poteškoća nastavili svoje karijere na tržištu, objašnjava dekan.
Kako bi se modernizacija studijskog programa provela, imenovana je specijalizirana radna skupina Tehničkog fakulteta koja će usko surađivati sa Zavodom za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije, ali i gospodarskim savjetom fakulteta te poslodavcima i završenim studentima brodogradnje kako bi se postigao optimalan ishod.
– Posebni doprinos modernizaciji studijskih programa brodogradnje očekuje se iz dijela privrede koji i jesu članovi gospodarskog savjeta Tehničkog fakulteta u polju brodogradnje te imaju najveća potraživanja za mladim inženjerima brodogradnje, a to su Marijan Lorencin iz tvrtke AITAC d.o.o., Marijeta Miklić iz IHC Engineering Croatia d.o.o., Teuta Duletić ispred Lürssen Design Center Kvarner d.o.o., Siniša Reljić iz Navis Consulta i Ivo Rebić ispred TSI d.o.o., ističe prof. dr. Lado Kranjčević.
Dinamični projekti
Dodajući da je iznimno važno uskladiti obrazovne potrebe s rastućim zahtjevima tržišta, Marijan Lorencin ističe da se kroz snažnu i kontinuiranu suradnju s Tehničkim fakultetom nastoji osigurati kvalitetno okruženje u kojemu mladi inženjeri stječu praktične kompetencije za izazove suvremenog inženjerstva u brodogradnji.
– Rijeka danas obiluje s oko 40 projektnih brodograđevnih tvrtki s više od 1.500 inženjera, što je informacija koju je potrebno istaknuti. Kroz njihov rad, Rijeka i cijela Hrvatska zadržavaju snažnu poziciju na brodograđevnoj mapi. Brodogradnja i dalje živi kroz ove inženjerske tvrtke, bez ikakvih naznaka opadanja, već naprotiv. Potražnja na tržištu je prisutna, a za taj rast ključna je suradnja između svih tvrtki i fakulteta, ali i tvrtki međusobno.
Naše riječke tvrtke privukle su brojne investitore i velika brodograđevna imena u Rijeku, što ukazuje na mogućnost sličnih uspjeha i za naša brodogradilišta u budućnosti. Iz tog razloga, međusobna suradnja je od izuzetne važnosti kako bismo dodatno učvrstili poziciju Rijeke pa time i Hrvatske na svjetskoj brodograđevnoj mapi. Želimo potaknuti mlade ljude da se odluče na upis studija brodogradnje, a poslije završetka studija će imati priliku raditi na izazovnim i dinamičnim projektima, navodi Lorencin.
Suradnja Lürssen Design Centra Kvarner sa Sveučilištem u Rijeci i Tehničkim fakultetom, kaže Teuta Duletić, predstavlja jedan od ključnih elementa dugoročnog uspjeha tvrtke u suvremenom poslovnom okruženju.
– Kao tvrtka izuzetno držimo do uske povezanosti s akademskom zajednicom kako bismo zajedno radili na razvoju novih visokokvalificiranih kadrova spremnih odgovoriti na buduće zahtjeve tržišta u području digitalne transformacije i zelene tranzicije u maritimnoj industriji. Kroz razvoj programa mikrokvalifikacija za naše zaposlenike, ali i prilike za studenski rad, prvostupnici i diplomanti Tehničkog fakulteta u Rijeci imaju jedinstvenu priliku implementirati stečena teorijska znanja u kompleksnim, interdisciplinarnim projektima industrije.
Kroz mentorstvo, edukaciju i prilike za praktično iskustvo, potičemo studente da rastu i razvijaju svoje vještine, gradeći tako temelje za njihovu uspješnu karijeru u maritimnoj industriji, kaže Duletić.
Izvor znanja
Dodajući kako Navis Consult ima 172 zaposlena djelatnika, Zlatko Ivančević ističe da su bez ikakve dileme svi hrvatski tehnički fakulteti, a posebno riječki, glavni i ključni izvor znanja, resursa i kompetencije bez kojih je njihova djelatnost nezamisliva i daljnji razvoj neodrživ.
– Spremni smo sudjelovati u svim inicijativama koje bi unaprijedile kvalitetu naših fakulteta, kao i u svim promocijama koje bi mladim ljudima ukazali na atraktivnost i visoki potencijal i atraktivnost djelatnosti kojom se bavimo, ističe Ivančević.
Većina djelatnika tvrtke TSI završila je upravo riječki Tehnički fakultet, a kako navodi Ivo Rebić, ta tvrtka omogućuje zapošljavanje studentima odmah po završetku studija na dobro plaćenim radnim mjestima, izvrsnim uvjetima rada te u tehnološki naprednom okruženju te ističe da je suradnja fakulteta i tvrtke dio obuke mladih stručnjaka kojima je to prvi korak u njihovom profesionalnom razvoju, dok studentica generacija na studiju brodogradnje Petra Lukačić zaključuje da je komunikacija i suradnja fakulteta s riječkim tvrtkama koje se bave brodogradnjom od iznimne važnosti za usmjeravanje studenata kojima su već tijekom studiranja otvorene mogućnosti za rad na konkretnim projektima i uhodavanje u poslovni svijet.
Tehnička škola povećala upisne kvote
Potporu u modernizaciji studija Tehničkom fakultetu pružila je i Tehnička škola Rijeka čiji ravnatelj Igor Majkić kaže da je program stjecanja kvalifikacije za brodograđevnog tehničara te škole jedini takav program u regiji.
– Zbog traženja gospodarskih subjekata regije, ali i izvan granica Hrvatske koji vape za kvalificiranom radnom snagom, uz pomoć našeg osnivača, Primorsko-goranske županije, Tehnička škola je jedina škola u Hrvatskoj koja provodi program stjecanja kvalifikacije brodograđevnog tehničara te je povećala upisne kvote s 12 na 24 upisna mjesta.
Hrvatska se suočava sa sve većom potrebom za kvalificiranim brodograđevnim kadrom kako bi zadovoljila zahtjeve suvremenog tržišta i održala konkurentnost svoje brodograđevne industrije. Unatoč izazovima s kojima se sektor brodogradnje suočio tijekom proteklih godina, postoji očiti rast i oporavak u posljednjim godinama, što je rezultiralo povećanom potražnjom za kvalificiranim stručnjacima u ovom području, ističe Majkić.
Studentima omogućiti upoznavanje s naprednim metodama dizajniranja
Ocjenjujući suradnju s Tehničkim fakultetom važnim korakom prema pripremi studenata za izazove suvremene industrije i modernizaciji obrazovnog sustava, Marijeta Miklić iz IHC Engineering Croatia d.o.o. kaže da je cilj osvježiti i unaprijediti studijske programe kako bi studentima omogućili upoznavanje s najnovijim softverima, naprednim metodama dizajniranja i proračuna te inovativnim pristupima rješavanju širokog spektra problema koji ih očekuju u budućnosti.
– Naglasak je stavljen na poticanje kreativnog i analitičkog razmišljanja kako bi studenti bili spremni suočiti se s različitim izazovima tijekom svoje karijere. Osim toga, želimo povećati konkurentnost naših studenata i inženjerskih stručnjaka na europskoj razini, kao i unutar Hrvatske, osiguravajući da posjeduju visoke kvalifikacije i relevantna iskustva koja su tražena na tržištu rada.
Prilagođavanje studijskih programa prema potrebama tržišta, kako lokalno tako i globalno, izuzetno je važno, s posebnim naglaskom na zahtjeve industrije poput luksuznih kruzera, jahti i radnih brodova. Time osiguravamo da naši studenti budu primijećeni i konkurentni na tržištu rada. Naša vizija je obogatiti studijsko iskustvo kroz praktične projekte koji omogućuju studentima primjenu teorijskog znanja u stvarnim situacijama, iznosi Miklić.