Proizvodnja naočala za FPV dronove u osječkoj tvrtki Orqa / Foto Dubravka Petric/PIXSELL
U Hrvatskoj proizvode robote, dronove, oružje, vozila, opremu i elektroniku
povezane vijesti
Izvoz tvrtki udruženih u Zajednicu obrambene industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori dosegao je prošle godine 152 milijuna eura.
Te tvrtke prisutne su i na tržištu EU-a, kao i na Bliskom istoku, ali i u SAD-u, a riječ o stotinjak poduzeća, koja direktno zapošljavaju više od tri tisuće ljudi i čija godišnja proizvodnja iznosi gotovo 220 milijuna eura.
Zajednica obrambene industrije ove godine obilježava 20. obljetnicu postojanja, a predsjednik HGK-a Luka Burilović podsjeća da ova industrija nema svoju nacionalnu klasifikaciju djelatnosti i vrlo je teško jednoznačno utvrditi njezine razmjere jer zapravo pokriva široku paletu proizvoda: od klasičnog naoružanja do proizvođača odjeće, obuće, kaciga, ali i remonta vojnih brodova, softverskih rješenja namijenjenih vojsci te proizvodnje komunikacijske opreme i posebnih prehrambenih proizvoda.
Moćni uređaji
Hrvatske tvrtke su se dokazale kao provjereni dobavljači visokokvalitetnih proizvoda, napominju u HGK-u, poput DOK-ING-a, čiji su strojevi za razminiranje odavno prepoznati u svijetu i koji je u pregovorima oko proizvodnje strojeva za razminiranje Ukrajine.
– DOK-ING je inženjerski lider u razvoju i proizvodnji robotskih i autonomnih sustava i opreme za posebne namjene. Tvrtka je tijekom 32 godine postojanja izvezla svoje proizvode u 40 država svijeta, a lani smo primili i nagradu Zlatni ključ za hrvatskog srednje velikog izvoznika.
Promet u zadnje tri godine kontinuirano raste, a u 2023. godini doživljavamo značajan skok u prihodima radi povećanja svijesti europske i svjetske zajednice o važnosti razminiranja i zaštiti kritične infrastrukture.
Ovu godinu planiramo završiti na 48 milijuna eura prihoda od čega je gotovo 100 posto izvoz, kaže direktor prodaje i marketinga Mislav Manda, dodavši da je DOK-ING Hrvatskoj vojsci isporučio četiri robotska sustava MV-4 koja je aktivno koristila na projektima razminiranja.
DOK-ING se svojim inovativnim robotskim rješenjima prilagođava i slijedi svoju misiju: zaštita ljudskih života i imovine, poručuje Manda.
Obiteljska tvrtka Šestan-Busch u okviru svojeg vojnog proizvodnog programa nudi razne modele kaciga za različite namjene i rodove: pješaštvo, specijalne jedinice, oklopne jedinice i padobranstvo. Njihove kacige trenutno nose ukrajinski specijalci.
Karlovački HS produkt ne treba posebno predstavljati, u 30 godina proizvodnje osobnog naoružanja prodao je šest milijuna komada oružja i osvojio više od 40 nagrada za najbolji pištolj koje koriste vojske i policije diljem svijeta.
U obrambenoj industriji našao se i Ericsson Nikola Tesla koji ne surađuje direktno s vojnom industrijom, no ima dugu tradiciju suradnje s javnim sektorom u različitim područjima koja su od nacionalne važnosti i smataju da su se dokazali kao pouzdan partner.
– Implementirali smo brojna rješenja koja su važna za sigurnost Hrvatske poput Centra 112, Upravljačko-nadzornog centra za Ministarstvo unutarnjih poslova te platformu za pomoć u odlučivanju u nadzoru zelenih granica, poručuju iz Ericssona NT.
NATO sustavi
Vojnom proizvodnjom ponosi se i »Đuro Đaković« – Specijalna vozila. Glavni su hrvatski proizvođač tenkova i borbenih oklopnih vozila, ali i njihovog održavanja i remonta.
Suradnja sa svjetskim liderima – finskom tvrtkom Patria Oy i norveškom grupacijom Kongsberg, kroz provedeni transfer tehnologije, omogućila je »Đuri Đakoviću« da djeluje kao dobavljač potpuno opremljenih oklopnih vozila u zasebno ugovorenim budućim poslovima.
»Đuro Đaković« Specijalna vozila nude i usluge razvoja, proizvodnje i integracije novih, NATO interoperabilnih sustava nove generacije projektiranih za poboljšanje postojećih M-84/T-72 tenkova te integraciju novih koji, kroz digitalizaciju i povezivanje ključnih tenkovskih sustava, daju sposobnost »traži-uništi« i osiguravaju kompatibilnost i interoperabilnost između novih i poboljšanih tenkova.
U obrambenoj industriji sudjeluje i »Končar Digital«, ali ne s proizvodnjom oružja, već s razvojem digitalnih rješenja za kibernetičku sigurnost energetske te urbane i kritične infrastrukture.
Neizostavan dio moderne vojne opreme i ratovanja svakako su dronovi i Zajednica hrvatske obrambene industrije ni tu ne zaostaje za svjetskim trendovima.
Osječka tvrtka Orqa pozicionirala se kao najjači igrač na tržištu takozvanih FPV (First Person View) dronova, odnosno kontroliranja leta drona iz prvog lica, a nakon što su lani preuzeli švicarsku tvrtku ImmersionRC.
U hrvatskoj vojnoj industriji kao najveći dobavljač komunikacijske opreme za Hrvatsku vojsku sudjeluje i pomalo zaboravljena Radio industrija Zagreb – RIZ (koja je 1956. proizvela prvi televizijski prijemnik u Hrvatskoj), a danas se bavi proizvodnjom vojnih radiouređaja, pojačala te održavanjem i integracijom radijskih sustava vojne namjene, poput vlastitog vojnog taktičkog radiouređaja Takrad.
MORH posluje s 38 domaćih proizvođača
U kontekstu obrambene strategije, HGK se obranom bavi isključivo iz perspektive gospodarske politike. Po pitanju okvira djelovanja za hrvatske tvrtke obrambene industrije, očekuje se da će Europska komisija dati prijedlog Europske obrambene industrijske strategije vrlo skoro, 8. studenoga.
– Radit ćemo na strategiji europske obrambene industrije kako bismo istražili kako možemo podržati našu industriju da poveća proizvodnju kritične opreme, poručuje predsjednik HGK-a Burilović.
I Ministarstvo obrane odavno je prepoznalo kvalitetu hrvatske obrambene industrije. Broj domaćih proizvođača oružja i vojne opreme koji surađuju s MORH-om kao i vrijednost nabave kontinuirano raste, pa je tako 2015.
MORH imao sklopljene ugovore s 22 tvrtke vrijedne 6,6 milijuna eura, a 2020. sklopio je poslove s 38 proizvođača vrijedne više od 60 milijuna eura.