Tvornica mineralnih gnojiva

Proizvodnja u kutinskoj Petrokemiji počinje od 1. rujna bez obzira na cijenu plina

Dražen Katalinić

Foto Igor Soban PIXSELL

Foto Igor Soban PIXSELL



Petrokemija bi s punim kapacitetima trebala početi s radom 1. rujna bez obzira na cijenu plina, potvrdio je u izjavi za Novi list predsjednik Sindikata energetike, kemije i nemetala Željko Klaus pojasnivši da se najave o eventualnom poskupljenju plina na jesen odnose isključivo na kućanstva, a ne na industriju. Kutinska tvornica mineralnih gnojiva s radom je trebala početi 1. lipnja, no rok je odgođen za 1. rujna zbog nepovoljne cijene plina koji Petrokemija koristi za proizvodnju. Uprava je na zahtjev radnika i sindikata održala sastanak s njihovim predstavnicima, kaže Klaus, te je tada obećano da će startati »1. rujna, ako ne i prije«.


– U sindikatu nemamo apsolutno nikavih primjedbi na odluku uprave, iako bismo htjeli da proizvodnja krene što prije jer radnici s nestrpljenjem čekaju početak proizvodnje. Činjenica je da turski vlasnik ispunjava sve obveze iz kolektivnog ugovora, a kompanija uredno obavlja uplate u proračun grada Kutine, rekao je Klaus.


Sindikat u Petrokemiji pozdravlja inicijativu 16 oporbenih zastupnika za osnivanje saborskog istražnog povjerenstva o propustima u ovogodišnjoj dokapitalizaciji Petrokemije u kojoj je država uplatom 12 milijuna eura izgubila kontrolni paket dionica, odnosno njezin udio u vlasništvu pao je na 20 posto. No, ako se i formira to povjerenstvo, kaže Klaus, to će biti u kasnu jesen, a to je kasno. Uostalom, dodaje, kad je neko istražno povjerenstvo bilo što riješilo i dalo jasne odgovore.




– Vlada, Ministarstvo gospodarstva i turski vlasnik su u pregovorima koji još uvijek traju. Mi u sindikatu očekujemo da ti pregovori završe rješenjem prema kojemu će država zadržati kontrolni paket od 25 posto plus jedne dionice, poručuje Klaus.


Podsjetimo, u procesu dokapitalizacije Petrokemije, većinski turski vlasnik Yildirim grupa uplatio je veći iznos od onoga koji je dogovorio s državom čime je povećao svoj udio u temeljnom kapitalu, odnosno prekršio džentlmenski sporazum s Vladom. No, Klaus tvrdi da nije poznato tko je prekršio dogovor te da još uvijek postoji šansa da država vrati kontrolni paket, čemu se u sindikatu nadaju.


– Može se poništiti odluka o dokapitalizaciji i krenuti u novi proces dokapitalizacije kako bi država zadržala kontrolni paket, a i sam turski vlasnik može povući dio novca koji je dosad uplatio, navodi Klaus dodavši da je puno važnije što prije usuglasiti međudioničarski ugovor.


Da bi se možda i mogao postići dogovor, odnosno da su Turci eventualno spremni na novu dokapitalizaciju pokazuju i podaci Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD) u kojemu još uvijek nisu vidljive promjene u vlasničkoj strukturi unatoč provedenoj dokapitalizaciji ovog proljeća. Tvrtka u vlasništvu Yildirim grupe Terra mineralna gnojiva tako i dalje ima 54,52 posto dionica, CERP 17,9 posto, Fond za razgradnju Nuklearne elektrane Krško 12,73 posto, Janaf 9,09 posto i Plinacro 5,45 posto, odnosno država i dalje ima 45,17 posto dionica.