Foto S. Drechsler
povezane vijesti
ZAGREB – U siječnju ove godine ukupna prodaja u sektoru energije bila je za 67,8 posto veća nego u prethodnom mjesecu, za čak 51,2 posto veća nego u siječnju 2021. godine, podatak je to što ga je u sklopu informacija o prometu u industriji objavio Državni zavod za statistiku koji dovoljno govori o stanju na energetskom tržištu i kretanju cijena.
U vrijednosti prometa u industriji, pa tako i u djelatnosti energije, DZS uključuje sve troškove transporta i pakiranja te sve poreze na fakturirana dobra i usluge osim poreza na dodanu vrijednost (PDV). Kako količinski promet u industriji, pa tako ni u energetici sigurno nije rastao dinamikom kojeg sugeriraju indeksi u odnosu na prošli mjesec ili isti mjesec prošle godine, potpuno je jasno da je rast koji pokazuju podaci Zavoda za statistiku temeljen uglavnom na porastu cijena.
Iako je vrijednost prodaje u djelatnosti energije daleko najviša, rast je značajan i u svom ostalim djelatnostima koje DZS navodi u svojim podacima.
Tako je prodaja, kad su u pitanju intermedijalni proizvodi, odnosno dobra koja se upotrebljavaju kao sirovine ili poluproizvodi za proizvodnju drugih dobara, u godinu dana porasla za 21,2 posto, što opet samo može biti najava dodatnog poskupljenja konačnih proizvoda. Promet kapitalnim proizvodima rastao je za 14,1 posto, netrajnim proizvodima za široku potrošnju za 11,5 posto, a trajnim proizvodima za sedam posto.
U konačnici to znači da je promet u industriji u siječnju ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine bio veći za 15,7 posto. Pritom je njegova vrijednost na domaćem tržištu veća za 11,6 posto, dok je na inozemnom tržištu rasla za gotovo četvrtinu, odnosno za 24,5 posto.
O kakvom se skoku prometa u industriji radi, te koliko je on temeljen na rastu cijena, a ne na povećanju količina kojima su industrijske grane trgovale, najbolje govori podatak da je u proteklih pet godina najveći siječanjski rast prometa zabilježen 2018. godine i tada je on bio osam posto. U ostalim godinama uglavnom se radilo o promjenama od oko dva posto s time da su najveća odstupanja bilo da je riječ o rastu ili padu uvijek bila u djelatnosti industrije.